Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » ogród (nie)Mocy » Edycja postu

Pokaż wątki Pokaż posty

ogród (nie)Mocy

Dragonka 12:30, 10 sty 2019


Dołączył: 29 wrz 2018
Posty: 1190
Zana napisał(a)
Lodzia, pomyśl sobie za kogo mnie mają w firmie, jak fusy z firmowego ekspresu pakuję i zabieram


dostarczasz chociaż tematów do plotek, dzięki Tobie życie towarzyskie w firmie kwitnie
____________________
Baśka Ogród(nie)Mocy
sylwia_slomc... 12:32, 10 sty 2019


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82616
Zana napisał(a)
Mniemam, że mimo śnieżnej zimy nie nudzisz się poszukując cisów po internecie. Mam propozycję praktyczną: zorganizuj sobie jakąś skrzynkę drewnianą (może więcej niż jedną), taką na jabłka, ziemniaki itp., ustaw gdzieś w kącie ogrodu i składuj w nie bieżące odpadki kuchenne, fusy z kawy, torebki z fusami herbacianymi (o ile są papierowe), rolki po papierze toaletowym i ręcznikach itp. To taki początek kompostownika.
Nie kompostujemy obierek z ziemniaków (potem wyrastają podobno ziemniaki na rabatach) i cytrusów (nie pamiętam dlaczego, ale utkwiło mi, że cytrusów nie wrzucamy).

Co do listy roślin to spora jest i na szybko obejrzałam. Sylwia już Cię co nieco skorygowała. Ja dodam od siebie na szybko, żebyś zapomniała raczej o karmniku ościstym zamiast trawnika. To nie do ogarnięcia jest. Trawnik to trawnik i już.

A ja ziemniaczane obierki daję na kompost, przecież one się rozkładają w kompoście nie na rabacie. W ciągu wielu lat tylko raz wyrósł mi ziemniak i to w kompostowniku właśnie bo połówkę całą wyrzuciłam. Na rabatach nigdy ziemniaków nie miałam, jak mają urosnąć z pięknej czarnej ziemi kompostowej???
Trzeba by te obierki chyba wprost na rabatę wyrzucać
Bardziej bym zrozumiała, że nie wyrzucamy przez zarazę ziemniaczaną, ale to badyli raczej niż bulwy. Badyle ziemniaczane pali się nie kompostuje

Co do cytrusów ja bokashi( nie wiem czy dobrze piszę) robione w domu mam głównie z resztek warzywno owocowych w tym cytrusów i świetnie pomaga przetworzyć kompost.
Wyjaśnij proszę czemu cytrusów nie dajemy?
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
kawa8002 12:34, 10 sty 2019


Dołączył: 20 kwi 2017
Posty: 875
Dragonka napisał(a)

Dokładnie tak Ta sadzonka ze zdjęcia głównego ładna jak na moje niewprawne oko a i cena myślę, że przyzwoita.




A czy te sadzonki cisów można docelowo na kule przeznaczyć?


Podczytuję cały czas. Notuję co nieco do swoich "mądrości".
____________________
Kasia między polem a lasem
Dragonka 12:39, 10 sty 2019


Dołączył: 29 wrz 2018
Posty: 1190
kawa8002 napisał(a)




A czy te sadzonki cisów można docelowo na kule przeznaczyć?


Podczytuję cały czas. Notuję co nieco do swoich "mądrości".


z tego co Toszka napisała, to chyba tak:

Toszka napisał(a)

Tak, taxus baccata to cis pospolity. I nie liczy się długość tylko krępość sadzonki, jej rozkrzewienie. Sadzonki pozyskuje się na dwa sposoby - wegetatywnie (czyli ukorzenione gałązki) i z siewu. Te z siewu mają przewodnik i z nich w przyszłosci (gdyby nie strzyc) wyrosną drzewa o pojedynczym pniu.
Z sadzonek wegetatywnych wyrastają zazwyczaj krzaki. Cisowe krzaki. I teraz najlepsze na żywopłot by były sadzonki z wyraźnym pniem. Te formy krzakowe doskonałe są na np. poduchy. Te z pniem doskonałe są na stożki, lizaki, żywopłot...poduchy też z nich zrobisz.

____________________
Baśka Ogród(nie)Mocy
sylwia_slomc... 12:40, 10 sty 2019


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82616
Doczytałam o opryskach cytrusowych i konserwantach, z obserwacji w słoju, to chyba się to nie sprawdza, rozkładają się aż miło. Co do bananów to ich nie pryskają tylko dosłownie w tej chemii kąpią, Cejrowski raz pokazywał, utkwiło mi w pamięci.
Z drugiej strony nie popadajmy w przesadę skoro skórki bananowe dajemy to i cytrusowe można, zależy do czego ten kompost wykorzystamy potem
Skorupki od jajek pod wszystkie rośliny zasadolubne można dodawać, Ciemierniki i perukowce też
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Zana 12:47, 10 sty 2019


Dołączył: 26 mar 2016
Posty: 12232
Sylwia, to super co piszesz o obierkach ziemniaczanych. Ja po prostu gdzieś na forum wyczytałam, że się nie daje, bo potem wyrastają ziemniaki. Skoro piszesz, że tak nie jest to nie będę ich więcej marnowała.
____________________
Anula, Ogród z rzeźbą
kawa8002 12:57, 10 sty 2019


Dołączył: 20 kwi 2017
Posty: 875
Dragonka napisał(a)


z tego co Toszka napisała, to chyba tak:



Super. W takim razie też pewnie zakupię. Robię sobie plany i pasowałyby mi.
____________________
Kasia między polem a lasem
makadamia 13:59, 10 sty 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Dragonka napisał(a)

ooo a kto je lubi? bo fusiastą się u mnie pije, a ja je wywalam do kosza znowu.


Ja z pracy wożę, bo mamy ekspres
Daję albo bezpośrednio pod kwaśnoluby lub żurawki/rozchodniki (podobno opuchlaki nie lubią kawy) albo na pryzmę z kompostem kwaśnym.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 14:02, 10 sty 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Zana napisał(a)
Sylwia, to super co piszesz o obierkach ziemniaczanych. Ja po prostu gdzieś na forum wyczytałam, że się nie daje, bo potem wyrastają ziemniaki. Skoro piszesz, że tak nie jest to nie będę ich więcej marnowała.


Owszem, bywa że obierki mi czasami kiełkują, ale to się dzieje jeszcze na pryzmie i po przerzuceniu te kiełki też się ładnie kompostują. Zanim dojdzie do rozrzucania kompostu, to już śladu po ziemniakach nie ma.
Za to, jak napisałam wyżej, na rabatach często kiełkują mi pomidory z nasion, które się najwyraźniej znakomicie w kompoście przechowują
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 14:06, 10 sty 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
sylwia_slomczewska napisał(a)

A ja ziemniaczane obierki daję na kompost, przecież one się rozkładają w kompoście nie na rabacie. W ciągu wielu lat tylko raz wyrósł mi ziemniak i to w kompostowniku właśnie bo połówkę całą wyrzuciłam. Na rabatach nigdy ziemniaków nie miałam, jak mają urosnąć z pięknej czarnej ziemi kompostowej???
Trzeba by te obierki chyba wprost na rabatę wyrzucać
Bardziej bym zrozumiała, że nie wyrzucamy przez zarazę ziemniaczaną, ale to badyli raczej niż bulwy. Badyle ziemniaczane pali się nie kompostuje

Co do cytrusów ja bokashi( nie wiem czy dobrze piszę) robione w domu mam głównie z resztek warzywno owocowych w tym cytrusów i świetnie pomaga przetworzyć kompost.
Wyjaśnij proszę czemu cytrusów nie dajemy?


Ooo, teraz dopiero doczytałam, że o ziemniakach napisałam to samo co Ty.
Z tymi cytrusami masz oczywiście rację: jak kompostuję skórki po bananach, to nie ma żadnego powodu, żeby po mandarynkach wyrzucać

A o te bokashi chciałam się Cię zagaić na Twoim wątku, jak czytałam co napisałaś o wodzie w oczku. Czy bokashi stosujesz tylko do wody, czy do zakwaszania ziemi też?
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies