Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Klon palmowy (japoński) nadłamana gałązka / pień

Pokaż wątki Pokaż posty

Klon palmowy (japoński) nadłamana gałązka / pień

zby 16:07, 19 sty 2019

Dołączył: 19 sty 2019
Posty: 2
Witam,
dziś (19.01.19) znalazłem w ogrodzie klon palmowy, ktory posadziłem w zeszłym roku na wiosnę, z nadłamaną gałązką (zdjęcia poniżej). Złamanie wynikło z ciężaru śniegu.
Pytanie czy jest szansa na uratowanie gałązki? Czy lepiej może odciąć gałąź żeby uratować całą roślinkę.
Kiedy wogóle wykonywać jakiekolwiek zabiegi, teraz czy poczekać do wiosny?


Z góry dzięki za pomocy.
Pozdrawiam,
Zbyszek
sylwia_slomc... 22:43, 19 sty 2019


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81902
Zbyszku szybciutko złóż gałąnkę do pnia tak by rana szczelnie przylegała, przywiąż sznurkiem drutem , taśmą czy co tam masz pod ręką i zasmaruj maścią ogrodniczą, jest szansa, że do lata rana się zagoi, a gałązka uratuje. Kontroluj tylko żeby drut czy sznurek nie wrósł w korę , bo w sezonie drzewa mocno przyrastają, a pień grubnie. Teraz rośliny liściaste śpią, wiosną ruszą soki rana powinna się zalać. Odciąć gałązkę gdyby się jednak nie powiodło zawsze zdążysz później
Trzymam kciuki
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
zby 21:39, 01 cze 2019

Dołączył: 19 sty 2019
Posty: 2
Dziekuje za opowiedź, zrobiłem zgodnie z wytycznymi i widać że gałązka została uratowana. Teraz tylko pytanie czy mogę już ściągnąć drut i materiał (kawałek bawełniannej szmatki) którym owinąłem gałązkę? Czy może jeszcze z tym poczekać?
Pozdrawiam,
Z
bql3 14:41, 02 cze 2019


Dołączył: 15 wrz 2014
Posty: 1274
Zbyszku,
szczerze mówiąc to ja bym nie ściągał tego zabezpieczenia aż do jesiennego wybarwienia klona, potem gdy listki opadną sprawdź jak to się zagoiło.
Radziłbym też przed następnym sezonem jednak gałązkę przyciąć (skrócić) bo wraz z nowym sezonem przybędzie kolejna faza nowego przyrostu listowia a to może spowodować dodatkowe obciążenie w tym miejscu. A ja bym się nie łudził że będzie to miejsce wytrzymałe jak przed nadłamaniem - póki co trzeba się cieszyć że w gałązce jest dobry kapilarny przepływ życiowych dla klona płynów i listki nie mają zmian w wyglądzie i ubarwieniu - czyli jest OK.


pozdrawiam
Jan

ps.
nie skromnie pragnę skromnie przypomnieć o właściwym nazewnictwie roślin bo tak na marginesie rzecz ujmując - klon palmowy nie jest to samo co klon japoński.
____________________
Chashitsu - herbaciarnia japońska,ogród trójkątny
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies