Strona główna Archiwum Forum Mapa ogrodów O nas Kontakt

Pokaż wątki Pokaż posty

Żywopłot - wymiana roślin

madziq

Dołączył: 19 lut 2017
Posty: 14
Dodany 10:44, 24 kwi 2019 , edytowany o 10:45, 24 kwi 2019
Witam,
Mam posadzone pęcherznice jako rośliny na żywopłot. Mają teraz ok 140cm. Rosną jako tako, niby są ok. Mają dwa lata. Mam też na ogrodzeniu matę wiklinową. Mata jest już zniszczona, wymaga odnowienia (nie ma jak tego zrobić) lub pozbycia się jej. Jak zostanie sama pęcherznica to liście rozpanoszą się do sąsiadów. No i zapadła decyzja, żeby wymienić matę i pęcherznice na tuje szmaragd, które będą zimozielone -nie tak jak pęcherznica.
Jednak szkoda mi tych roślin. Z jednej strony chciałabym je zamienić na tuje a z drugiej sama nie wiem.
Proszę o poradę czy taka wymiana ma sens? Czy lepiej zostawić pęcherznicę i pokombinować coś z tym, żeby lepiej, ładniej rosła a rośliny nie przechodziły do sąsiada? Czy może lepiej wymienić jednak na tuje (mowa o wysokości ok 170-180cm), które będą dekoracyjne cały rok?
Nie mam doświadczenia z tujami. Niektórzy bardzo je demonizują, że są szkodliwe, mają nieprzyjemny zapach itp... No i już sama nie wiem.
Oczekuje kopa w tyłek i motywacji do działania Czy dobrze robię chcąc wymienić pęcherznicę?
DanaM

Dołączył: 24 kwi 2019
Skąd: ZPL
Posty: 3
Dodany 11:27, 24 kwi 2019 , edytowany o 13:04, 24 kwi 2019
Do dzieła ja właśnie wykarczowałam cały żywopłot z wiązu syberyjskiego i posadziłam brabanty uzupełnione dla złamania szmaragdami. I bardzo się z tego cieszę, bo będę miała zimozielony żywopłot, bardziej elegancki, nie będę musiała go docinać trzy razy w roku, przestanie mi przechodzić do sąsiadów (ciągłe utrapienie). Działaj! Powodzenia
____________________
DanaM
OlaLila

Dołączył: 12 lut 2017
Skąd: Zielona Góra, Muszyna, Kołobrzeg
Posty: 16
Dodany 21:37, 24 lut 2020 , edytowany o 21:40, 24 lut 2020
Proponuję tak:
Żywopłot z tuj Smaragd a przed nim pozostawić jeden lub kilka - wedle uznania - krzew pęcherznicy. Zyskasz zimozielony bezobsługowy żywopłot i piękną zmienność pęcherznicy (zaleca się jej mocne cięcie)

Tuje posadź ok 80 cm od ogrodzenia - nie będą przechodzić do sąsiada.
Tuje- nie ma co się ich bać - z tym że są trujące i śmierdzą... zawsze mnie to śmieszy. Tuje mają substancje, które są trujące - ale znasz kogoś, kto obgryza tuje? Jeżeli masz bardzo delikatną skórę to pocieranie się o tuje może ją podrażnić
Że mają nieprzyjemny zapach... to kwestia sporna - ja uwielbiam zapach zerwanej gałązki. Jeżeli mają być jako żywopłot - czyli najdalej od Was to nic nie będziesz czuła.
Jeżeli szuka się niekłopotliwego żywopłotu (zwłaszcza w mieście) to prawdę mówiąc nie bardzo co ma zastąpić thuję Smaragd.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies