Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pięknego początki :)

Pokaż wątki Pokaż posty

Pięknego początki :)

makadamia 10:06, 16 maj 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
O od razu lepiej
Agata ma rację, że powinnaś się określić co do kształtu rabat i stylu ogrodu.
Czy bardziej nowoczesny czy tradycyjny, więcej zimozielonych czy więcej bylin.
Możesz zajrzeć na mojego pinteresta. Zaczęłam tam robić porządki i są tablice z poszczególnymi stylami ale (niestety) najwięcej inspiracji ciągle jest w jednym worku pt "garden inspiration". Pokaż zdjecia, które Ci się najbardziej podobają, to będziemy mogły określić kierunek, w jakim mamy iść.

Póki co, zakładam, że wolisz styl bardziej tradycyjny, z liniami falistymi i przewagą bylin/traw nad zimozielonymi.

Ze zdjęcia i planu wynika mi, że rabata pod oknem nie powinna być zbyt duża, za to polecam zrobienie wokół niej utwardzonej ścieżki, bo to będzie intensywnie uczęszczany szlak.
Dużą, zabudowaną rabatę, która zapewni Wam prywatność, zrobiłabym za to pod ogrodzeniem.

Moja propozycja wyglądałaby następująco:


Drzewko kolumnowe, które zasłoni rynnę i trochę tej pustej ściany - zaproponowałam amanogawę ale może być również np.: świdośliwa obelisk.
z tyłu - wysoka trawa, np.: miskant
pod oknami - tu będzie dobre miejsce na róże, ale jeśli wolisz, to mogą być i hortensje
w środkowym pasie: zimozielone kulki (na bukszpanach obecnie grasuje ćma bukszpanowa, więc to nie jest dobry wybór; mogą być cisy lub tańsze tuje daniki) i rozplenica
po obwodzie - szałwie i żurawki.

Rośliny można wymieniać: chodzi o to, żeby zapewnić stopniowaną wysokość i atrakcyjność w ciągu całego sezonu.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
aisza222 12:58, 16 maj 2019


Dołączył: 28 mar 2019
Posty: 23
makadamia napisał(a)
O od razu lepiej
Agata ma rację, że powinnaś się określić co do kształtu rabat i stylu ogrodu.
Czy bardziej nowoczesny czy tradycyjny, więcej zimozielonych czy więcej bylin.
Możesz zajrzeć na mojego pinteresta. Zaczęłam tam robić porządki i są tablice z poszczególnymi stylami ale (niestety) najwięcej inspiracji ciągle jest w jednym worku pt "garden inspiration". Pokaż zdjecia, które Ci się najbardziej podobają, to będziemy mogły określić kierunek, w jakim mamy iść.

Póki co, zakładam, że wolisz styl bardziej tradycyjny, z liniami falistymi i przewagą bylin/traw nad zimozielonymi.

Ze zdjęcia i planu wynika mi, że rabata pod oknem nie powinna być zbyt duża, za to polecam zrobienie wokół niej utwardzonej ścieżki, bo to będzie intensywnie uczęszczany szlak.
Dużą, zabudowaną rabatę, która zapewni Wam prywatność, zrobiłabym za to pod ogrodzeniem.

Moja propozycja wyglądałaby następująco:


Drzewko kolumnowe, które zasłoni rynnę i trochę tej pustej ściany - zaproponowałam amanogawę ale może być również np.: świdośliwa obelisk.
z tyłu - wysoka trawa, np.: miskant
pod oknami - tu będzie dobre miejsce na róże, ale jeśli wolisz, to mogą być i hortensje
w środkowym pasie: zimozielone kulki (na bukszpanach obecnie grasuje ćma bukszpanowa, więc to nie jest dobry wybór; mogą być cisy lub tańsze tuje daniki) i rozplenica
po obwodzie - szałwie i żurawki.

Rośliny można wymieniać: chodzi o to, żeby zapewnić stopniowaną wysokość i atrakcyjność w ciągu całego sezonu.


Asiu nie bez powodu dziewczyny każą się Ciebie słuchać Trafiłaś idealnie .... w tym momencie jetem chyba w stronę tradycyjnego stylu , zresztą dom również jest w takim stylu . uwielbiam trawy i byliny i w tym kierunku chyba bym chciała iść , a wiosną cebulowe zanim trawy się obudzą. Rewelacyjny pomysł z tą ścieżką z kostki przed rabatą o tym nie pomyślałam wogóle a już jest tak jak mówisz " zrobiła się droga na skróty " . Biorę się do działania
____________________
Ela Pięknego początki :)
aisza222 13:01, 16 maj 2019


Dołączył: 28 mar 2019
Posty: 23
Brzozowadziewczyna napisał(a)
Witam się u Ciebie! O widzę, że już Asia leje wiadra zimnej wody, to się chętnie przyłączę
Zastanów się jeszcze i napisz, jaki styl ogrodu lubisz, jakie wolisz rabaty - o liniach falistych czy proste. To bardzo ważne informacje, bo jeśli cały ogród chcesz mieć geometryczny, to tutaj też powinna być prosta rabata. Jaki masz rodzaj ziemi? Czy już ją w jakiś sposób użyźniłaś? Wierz mi, chciałabym, żeby ktoś mi zadał te pytania zanim zaczęłam zakładać ogród, ja za późno trafiłam na ogrodowisko i wiele muszę do tej pory poprawiać
Absolutnie rozumiem, że już już chciałabyś posadzić piękne rośliny. Ale to nie tak działa. Najpierw plan, potem użyźnienie ziemi, potem nasadzenia A jak koniecznie chcesz od razu mieć kwitnące rośliny, to obsadź sobie pięknie donice Ściskam Cię bardzo serdecznie i trzymam kciuki!


Witaj Agatko ... tak lejcie zimną wodę lejcie ... bo człowiek napatrzy się na Wasze ogrody, z których to co jeden to piękniejszy to potem od razu też chce na już , bez planu byle na już .
____________________
Ela Pięknego początki :)
makadamia 13:50, 16 maj 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Skoro kredyt zaufania zdobyłam, to mogę smęcić dalej

Przede wszystkim: nie zaczynaj od kupowania roślin, tylko poszukaj przez internet najbliższej kompostowni oraz na olx - ogłoszeń o oborniku.
Kupuj kompost i obornik na TONY. Masz dużą działkę - wszystko wykorzystasz.
Do tego mączka bazaltowa - też przez internet.
Jeśli masz piasek - dodajesz gliny;
jeśli glinę - dodajesz piasku.
Do tego drobna kora przekompostowana - jako źródło próchnicy na przyszłość.

Potem wytyczasz rabatę i przekopujesz ją CAŁĄ z dobrociami. Nie w dołek, bo z dołka roślina wyrośnie za 2-3 lata i potem jest płacz i rozpaczliwe wołania: "Ratunku! Przez dwa lata drzewko mi pięknie rosło a teraz nagle choruje! Czym pryskać i jak ratować?!" A drzewko po prostu pokazuje, że wyrosło z dołka i stanowisko przestało mu się podobać

To jest najcięższa robota, która musi być zrobiona przed posadzeniem roślin, bo później już braków nie nadrobisz. Jak wsadzisz rośliny, to będziesz mogła najwyżej nawozić po wierzchu, ale nie zmienisz struktury ziemi, co jest właściwym celem. Poczytaj zresztą wątek Mariposy - to przykład wzorowego przygotowania ogrodu.

W międzyczasie, jak będziesz robiła te zakupy, zrób obfitą dokumentację zdjęciową całej działki.
Naradź się z mężem i zdecydujcie, co byście chcieli mieć w ogrodzie: warzywnik? altanę? ognisko? plac zabaw dla dzieci?
Wszystko co Wam przyjdzie do głowy. Nie żeby od razu wszystko robić, ale żeby zaplanować.
Jak zostawicie sobie np.: miejsce na warzywnik i go nie zrobicie, to nic się nie stanie.
Ale jeśli najpierw zrobicie rabaty, a potem okaże się, że wszystkie dobre, słoneczne miejsca są już zajęte i warzywnika nie ma gdzie zrobić, to już klops.

Na podstawie zdjęć i listy życzeń zrobimy plan koncepcyjny dla całej działki, który na spokojnie i powoli będziecie mogli sobie robić.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
aisza222 10:27, 17 maj 2019


Dołączył: 28 mar 2019
Posty: 23
makadamia napisał(a)
Skoro kredyt zaufania zdobyłam, to mogę smęcić dalej

Przede wszystkim: nie zaczynaj od kupowania roślin, tylko poszukaj przez internet najbliższej kompostowni oraz na olx - ogłoszeń o oborniku.
Kupuj kompost i obornik na TONY. Masz dużą działkę - wszystko wykorzystasz.
Do tego mączka bazaltowa - też przez internet.
Jeśli masz piasek - dodajesz gliny;
jeśli glinę - dodajesz piasku.
Do tego drobna kora przekompostowana - jako źródło próchnicy na przyszłość.

Potem wytyczasz rabatę i przekopujesz ją CAŁĄ z dobrociami. Nie w dołek, bo z dołka roślina wyrośnie za 2-3 lata i potem jest płacz i rozpaczliwe wołania: "Ratunku! Przez dwa lata drzewko mi pięknie rosło a teraz nagle choruje! Czym pryskać i jak ratować?!" A drzewko po prostu pokazuje, że wyrosło z dołka i stanowisko przestało mu się podobać

To jest najcięższa robota, która musi być zrobiona przed posadzeniem roślin, bo później już braków nie nadrobisz. Jak wsadzisz rośliny, to będziesz mogła najwyżej nawozić po wierzchu, ale nie zmienisz struktury ziemi, co jest właściwym celem. Poczytaj zresztą wątek Mariposy - to przykład wzorowego przygotowania ogrodu.

W międzyczasie, jak będziesz robiła te zakupy, zrób obfitą dokumentację zdjęciową całej działki.
Naradź się z mężem i zdecydujcie, co byście chcieli mieć w ogrodzie: warzywnik? altanę? ognisko? plac zabaw dla dzieci?
Wszystko co Wam przyjdzie do głowy. Nie żeby od razu wszystko robić, ale żeby zaplanować.
Jak zostawicie sobie np.: miejsce na warzywnik i go nie zrobicie, to nic się nie stanie.
Ale jeśli najpierw zrobicie rabaty, a potem okaże się, że wszystkie dobre, słoneczne miejsca są już zajęte i warzywnika nie ma gdzie zrobić, to już klops.

Na podstawie zdjęć i listy życzeń zrobimy plan koncepcyjny dla całej działki, który na spokojnie i powoli będziecie mogli sobie robić.


Asiu zadanie domowe odrobione pochłonęłam wątek Mariposy - i chyba naprawde zrozumiałam jakie to istotne i przyznam się bez bicia ze właśnie tak miałam zrobić jak piszesz przekopać rabatę a co lepsze tylko w dołek ....
Z grubsza plan zagospodarowania działki mamy ale z niczym nie ruszymy dopóki nie ukończymy ogrodzenia.
Także na razie zabieram się za polepszanie gleby dla mojej pierwszej rabaty .
____________________
Ela Pięknego początki :)
karolcia29 12:01, 17 maj 2019

Dołączył: 24 maj 2016
Posty: 15
Witam, dużo pracy przed tobą, ale cenne rady na pewno ukierunkują cię w dobrą stronę. Ja też jestem z tych, które lubią byliny i trawy, tradycyjny ogród. Na pewno będę zaglądać do ciebie, powodzenia. Pozdrawiam
____________________
http://www.ogrodowisko.pl/watek/6957-czas-na-ogrodowe-podboje?page=1#post_7
aisza222 13:36, 17 maj 2019


Dołączył: 28 mar 2019
Posty: 23
karolcia29 napisał(a)
Witam, dużo pracy przed tobą, ale cenne rady na pewno ukierunkują cię w dobrą stronę. Ja też jestem z tych, które lubią byliny i trawy, tradycyjny ogród. Na pewno będę zaglądać do ciebie, powodzenia. Pozdrawiam

Witaj Karolcia , trawy to moja miłoć dodają takiej lekkości rabatą . Masz rację rady ogrodowiskowe są cenny bardzo dziewczyny tu otwierają oczy na wątki o , których raczkujący ogrodnik nawet nie pomyśli
____________________
Ela Pięknego początki :)
makadamia 13:46, 17 maj 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
aisza222 napisał(a)

Witaj Karolcia , trawy to moja miłoć dodają takiej lekkości rabatą . Masz rację rady ogrodowiskowe są cenny bardzo dziewczyny tu otwierają oczy na wątki o , których raczkujący ogrodnik nawet nie pomyśli


Dokładnie o to chodzi

Ktoś, kto pierwszy raz sadzi rośliny nie zdaje sobie jeszcze sprawy z tego, że dobre przygotowanie ziemi jest kluczem do sukcesu. Dowiaduje się o tym dopiero po kolejnych straconych roślinach.
A forum ma tą zaletę, że można się uczyć na cudzych błędach, zamiast na swoich
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
aisza222 19:39, 18 maj 2019


Dołączył: 28 mar 2019
Posty: 23
Dziewczyny pomóżcie co dolega mojemu modrzewiowy (szczepiony na pniu) pokryty jest czymś białym.
____________________
Ela Pięknego początki :)
aisza222 19:40, 18 maj 2019


Dołączył: 28 mar 2019
Posty: 23
Dziewczyny pomóżcie co dolega mojemu modrzewiowy (szczepiony na pniu) pokryty jest czymś białym.
____________________
Ela Pięknego początki :)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies