Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Biała słoneczna rabata

Pokaż wątki Pokaż posty

Biała słoneczna rabata

mariano 22:30, 23 cze 2019

Dołączył: 22 cze 2019
Posty: 4
Dzień dobry wszystkim,
mam pytanie odnośnie "stanowiska słonecznego i suchego".
Przed domem, od strony południowej zakładam rabatę w kolorach biało-zielonych. W innej części ogrodu powstaje różowo-srebrna i żółto-czerwona. Stanowisko bardzo nasłonecznione, ale nie całkiem suche- rozkładamy linię kroplującą.
Z przodu są: konwalnik (już wiem, że to błąd- będzie przesadzony do cienia), dużo białych hiacyntów i tulipanów- pięknie zakwitły tej wiosny,
za nimi białe lilie, hortensje ogrodowe białe (nie pamiętam, które- Anabel albo inna), jukki i trochę zimozielonych, małych iglaków. Z tyłu stare gatunki róż od mojej mamy- szkoda było mi je wyrzucić, pięknie kwitną i jako jedyne są w kolorach różu, pomarańczowego i czerwonego.
Moje pytania i prośby o doradę:
1. Co posadzić pomiędzy różami, żeby nie zarastała mocno trawa?- chciałam coś z większymi liściami, tak jak funkie, ale słońce jest zbyt mocne na hosty. Wiem, że można wypełnić drobniejszymi kwiatami, typu szałwia, lawenda lub coś innego, ale wolałabym coś, co nie konkurowałoby z różami, ale raczej wypełniło miejsce między nimi,
2. Co posadzić zamiast konwalnika, aby po przekwitnięciu tulipanów i hiacyntów rozwinęły się ładne liście -byliny lub trawy? Myślałam o jakiejś odmianie trawy lub może białe niskie astry jesienne??? Mam tam na próbę trzy hosty Fire and Ice, ale myślę, że będzie jej ciężko i przesadzę ją na inną rabatę, z tyłu domu.

Załączam zdjęcia, choć kiepskie ujęcia i z góry dziękuję za wszelkie sugestie.
Maria

____________________
Marysia
Mary 23:39, 24 cze 2019


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3506
Do róż proponuję stipę.
____________________
Marysia - Ogród bez roweru
mariano 21:45, 30 cze 2019

Dołączył: 22 cze 2019
Posty: 4
Mary- stipa lubi sucho, a co myślisz o którejś z rozplenic wieloletnich? Myślałam o takiej co szerszej rośnie, np. Moudry lub innej...
Dzięki za propozycję,
____________________
Marysia
Mary 07:47, 02 lip 2019


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3506
Rozplenica Moundry jest duża. Ogólnie rozplenice mają konkretną/regularną formę. Trzeba starannie zaplanować odmianę/wysokość i rozplanować miejsce.
Napisałaś o "wypełniaczu". Wydaje mi się, że stipa lepiej się sprawdzi w tej roli.
____________________
Marysia - Ogród bez roweru
mariano 21:21, 17 lip 2019

Dołączył: 22 cze 2019
Posty: 4
Dziękuję za podpowiedź, spróbuję tak zrobić.
____________________
Marysia
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies