Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród bez reguł

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród bez reguł

makadamia 13:22, 13 lis 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
galgAsia napisał(a)
Et tu Brute contra me... No dobra, obiecuję - żadnych ażurków
A mnie właśnie te kompostowniki średnio pasują . Żeby zrobić tam przejście, musiałabym co nieco poprzesadzać. Ścieżka nie może być zbyt wąska, bo będę taczką zawadzała o rośliny (m.in. róże... one kłują, wiecie?). Myślałam, żeby ten mur dalej obsadzić, a tak to będzie odsłonięty - nie jest specjalnie dekoracyjny. No i trzeba by wzmocnić tę pryzmę, żeby mi się kompostowniki nie wykopyrtnęły. Mam też obawy, że tam będą one bardziej na widoku niż do tej pory... Hmmm...


Twoje obawy mogą być uzasadnione, ale mam wrażenie, że wszystko, co wymieniłaś, da się ogarnąć:
ścieżka może być wąska, ale obsadzona niskimi bylinami, a wysokie trochę dalej - taczka swobodnie przejedzie
https://pl.pinterest.com/pin/285486063867118319/
https://pl.pinterest.com/pin/285486063866663226/

na mur i tak chyba chciałaś kratki i pnączem obsadzić

kompostownikom można zrobić osłonę

wzmocnienie skarpy pewnie będzie potrzebne, ale jeśli placyk miałby być wypoczynkowy to też trzeba by było coś obmyśleć

natomiast jeśli kompostowniki będą w dole, to chodzenie do i od nich (a już w szczególności z taczką) będzie bardzo niewygodne i na to nic już nie poradzisz.

jeżeli kompostowniki byłyby na skarpie, to w dole można ewentualnie by było zrobić ten stolik do sadzenia roślin (o którym pisze Iwonka) i jakieś szafki na składowanie przydasiów. Pisałaś co prawda, że narzędzia trzymasz w piwnicy, ale po ilości worków z ziemią, które widziałam pod murkiem, wnoszę, że dodatkowe miejsce do przechowywania jednak by się przydało. Donice by tam można przechowywać, jakieś wiadra, motyczki, których nigdy się nie chce odnosić we właściwe miejsca....

nie trzeba by było wtedy robić jakichś skomplikowanych murków i wypasionych schodów
(no i wyszło, że krytykuję swoją własną koncepcję; nikt mi nie zarzuci, że się upieram przy swoim
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Pszczelarnia 13:36, 13 lis 2019


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256

A kompostowniki ukryte w żywopłocie to fajny patent, byle z przodu dojazd był i się jakoś obsługiwały z taczką, widłami, szpadlem i 1 osobą.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
galgAsia 13:40, 13 lis 2019


Dołączył: 05 sie 2019
Posty: 10915
makadamia napisał(a)

na mur i tak chyba chciałaś kratki i pnączem obsadzić

Tylko ten mur w tamtej okolicy wygląda tak - stopniowo zanika:



Niestety, nie mam lepszego zdjęcia, ale i to oddaje grozę sytuacji
Tam kratki nie damy
____________________
AsiaOgród bez reguł Nie możesz zatrzymać dnia. Ale możesz go nie stracić. XXX. Strata żadna, zysk możliwy, nauka pewna.
mrokasia 13:43, 13 lis 2019


Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 18136
Ja tam bym dała panele do końca i zasłoniła ten zanikający mur.
____________________
Kasia - Ogrodowe marzenie Mrokasi okolice Warszawy
inka74 13:52, 13 lis 2019


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15035
Asia Makadamia, dokładnie o taką ścieżkę mi chodziło jak z 1 pina! Takie ścieżki (patrz np. u Mrokasi) mają bardzo wiele uroku a po drugie wydłużają perspektywę całego ogrodu jak będziemy patrzeć siedząc pod pergolą. Ścieżka nie musi iść do samego muru. Mur można swobodnie obsadzić, tam coś zielonego powinno być po całości. Na bluszcze i mniejsze hosty wystarczy pół metra głębokości. Wykorzystanie pryzmy zależy od tego jak duża i stabilna ona jest. Wywozić jej nie chcesz i się nie dziwię więc warto wykorzystać to co masz. Mi przyszły do głowy te pustaki z rozbiórki murku 15 na umocnienie bo po pierwsze 2-3 chłopów masz w domu do ew. murarki, po drugie zamiast wywozić te pustaki - wykorzystałoby się je tam. Założyłam, być może błędnie, że pryzma sięga wysokości powierzchni ogrodu.
Wgłębnik ogólnie uważam za temat ciekawy ale najtrudniejszy z całego ogrodu i dlatego zostawiłabym go na koniec prac. To czy kompostowniki będą tam, czy za szklarnią to w sumie na tym etapie nie jest duży problem. Ścieżkę też można później zrobić, rośliny, nawet róże przesadzić.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
Pszczelarnia 14:26, 13 lis 2019


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
A jaki jest problem, żeby mur dobudować i otynkować? Przepraszam, jeśli pytanie jest niedyskretne. Widziałam, że pustaki lezą.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Misia 14:30, 13 lis 2019


Dołączył: 11 sie 2017
Posty: 616
Głosuję za panelami nr 1 czym prostsze tym lepiej i tak jak Mrokasia pisze żeby do końca pociągnąć i zakryć niedokończony mur kompostowniki za folią w żywopłocie to też fajny pomysł Ale ja to marny żuczek jestem i ewentualnie głosować mogę
____________________
Misia - Między brzozami
mrokasia 14:39, 13 lis 2019


Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 18136
Pszczelarnia napisał(a)
A jaki jest problem, żeby mur dobudować i otynkować? Przepraszam, jeśli pytanie jest niedyskretne. Widziałam, że pustaki lezą.


Jakby się dało - to też fajna opcja . Biały mur w ogrodzie - mniam .
____________________
Kasia - Ogrodowe marzenie Mrokasi okolice Warszawy
inka74 15:08, 13 lis 2019


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15035
Pomęczę cię jeszcze - jak można kiedyś w przyszłości wykorzystać twoją wnękę na bramę
https://pl.pinterest.com/pin/463870830369826932/ - przykładowy pin - zerknij na te które się pod nim pojawiają - skarbnica pomysłów
lub taki
https://pl.pinterest.com/pin/110690103321315829/
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
Dorii 17:48, 13 lis 2019


Dołączył: 15 sie 2018
Posty: 4341
A jakby ten mur tylko pomalować farbą elewacyjną, koniecznie na czarno lub grafitowo.
https://pin.it/6gj72po2ntpxky
____________________
Ogród na wzgórzu a czasem trochę pod górkę
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies