Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Pszczelarnia

Pokaż wątki Pokaż posty

Pszczelarnia

Pszczelarnia 13:15, 17 paź 2016


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Wracając do tematu drzew na froncie (myślę o miłorzębach), których będę potrzebować z powodu wycinki 4 sztuk tych widocznych na zdjęciu. mam potrzebę osłonięcia się drzewami (rabaty są cieniste).

Sytuacja jest taka: mamy stronę lewą (patrząc na dom) i prawą. Chcę obsadzić drzewami część wjazdową.

Strona lewa 'pod lipą' - tutaj zmieści się tylko jeden miłorząb ze względu na szeroką koronę starej lipy.







Strona prawa "wzdłuż budynku" - tutaj wejdzie 5 miłorzębów (przy założeniu co 2 m). Tylko nie wiem czy sadzić je tylko wg głównej bryły domu, czy po całości wraz z przybudówką (w rabacie przy przybudówce rośnie magnolia 'Lennei Alba' - która ma zasłonić tę bryłę)?





Sprawę utrudnia fakt, że po drugiej stronie (rabata z hortensjami) jest słup elektryczny, tutaj posadziłam już graba 'Frans Fontaine' - rośnie szybko, można ciąć, wytrzymuje zacienienie):





Jak to wszystko zebrać w jedną ciekawą całość?

Czy po stronie lewej sadzić w ogóle tego 1 miłorzęba (widoczna naprzeciwko jodła kiedyś pewnie będzie do wycięcia).

Czy pod słupem może zostać grab, czy też zamienić na miłorzęba?
Ile zachować odległości od kostki do drzew?

Układ rabat jest taki troszkę "na mijankę), drzewa będą wzdłuż "lądowiska" ale w trawniku raczej (czy jednak powinny być w rabacie?)








____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Pszczelarnia 13:24, 17 paź 2016


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Dziękując za poradę (wszystkie zawsze mile widziane), zapraszam na degustację owoców z drzew poniemieckich:


I aktualne kwiatki:




I trawy z bylinami:







____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
magnolia 14:22, 17 paź 2016


Dołączył: 22 lip 2011
Posty: 5624
Ewo, a może one nie powinny być takim gęstym szpalerem?- chcesz tak mocno podkreslac tę linie wjazdu?
Juz szpalery ja zaznaczają mocno.
Może wystarczy dać 1 miłorząb po lewej, blisko zakrętu do weścia i dalej, po prawej miłorzęby jako dopełnienie tego szpaleru swierkowgo, czy jakby pomiedzy nimi ( świerkami) oczywiście nie w linii świerków. 2 lub 3 sztuki . Czy wymieniać grab przy słupie?- a mas zfotkę gdzie widać ten słup i okolice?
____________________
magnolia 14:23, 17 paź 2016


Dołączył: 22 lip 2011
Posty: 5624
juz chyba widzę- miłorząb przy słupie by był fajny jesli mas zgdzie przenieśc grab
____________________
makadamia 14:31, 17 paź 2016


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Tylko jedno powiem - a myślałam że to ja lubię drzewa
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Pszczelarnia 14:49, 17 paź 2016


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
magnolia napisał(a)
Ewo, a może one nie powinny być takim gęstym szpalerem?- chcesz tak mocno podkreslac tę linie wjazdu?
Juz szpalery ja zaznaczają mocno.
Może wystarczy dać 1 miłorząb po lewej, blisko zakrętu do weścia i dalej, po prawej miłorzęby jako dopełnienie tego szpaleru swierkowgo, czy jakby pomiedzy nimi ( świerkami) oczywiście nie w linii świerków. 2 lub 3 sztuki . Czy wymieniać grab przy słupie?- a mas zfotkę gdzie widać ten słup i okolice?


Marto, 4 drzewa przed szczytową ścianą domu (te świerki i modrzew idą pod topór lada moment).










____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Pszczelarnia 14:51, 17 paź 2016


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
makadamia napisał(a)
Tylko jedno powiem - a myślałam że to ja lubię drzewa


Lubię drzewa. Jak wycinam, to sadzę zawsze więcej (u siebie, u siostry, nawet we Wro w parku, w centrum miasta mam 2 swoje drzewa posadzone).

eM. chce posadzić też ciąg grusz Chanticleer w drugiej części ogrodu - jeszcze 5 szt.

Chyba będę musiała nad kondycją popracować.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Pszczelarnia 14:58, 17 paź 2016


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
magnolia napisał(a)
Ewo, a może one nie powinny być takim gęstym szpalerem?- chcesz tak mocno podkreslac tę linie wjazdu?
Juz szpalery ja zaznaczają mocno.
Może wystarczy dać 1 miłorząb po lewej, blisko zakrętu do weścia i dalej, po prawej miłorzęby jako dopełnienie tego szpaleru swierkowgo, czy jakby pomiedzy nimi ( świerkami) oczywiście nie w linii świerków. 2 lub 3 sztuki . Czy wymieniać grab przy słupie?- a mas zfotkę gdzie widać ten słup i okolice?



A mogę ostatnie drzewo tak posadzić (zakończyć na linii lądowiska)?

Jak pociągnę na róg domu, to od drzwi ogrodowych zasłoniłby mi się widok na zielnik. Dlatego rabata nie kończy się przy krawędzi domu, bo dalej idzie się do zielnika/warzywnika.

____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
magnolia 15:30, 17 paź 2016


Dołączył: 22 lip 2011
Posty: 5624
nie dostaję powiadomień, nie widzę kiedy napisałaś.
Już rozumiem.
Czyli bez świerków. Tak, do końca lądowiska, nie dalej

____________________
Urszulla 15:47, 17 paź 2016


Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 21880
Zaglądam choć chyba nie ustosunkuję się do projektu, ponieważ nie znam na żywo ogrodu. zdjęcia nie oddają odległości i perspektyw
____________________
Blaski i cienie nowego życia*** Od patyczka po ogród*** Wizytówka-Blaski i cienie nowego życia
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies