Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Wiśnia osobliwa odm. kulista - Prunus cerasus "Umbraculifera"

Pokaż wątki Pokaż posty

Wiśnia osobliwa odm. kulista - Prunus cerasus "Umbraculifera"

nawigatorka 20:30, 02 cze 2015


Dołączył: 29 mar 2014
Posty: 29303
Loosiuu napisał(a)
Cynku, albo Manganu...

Wykonywałaś w pobliżu jakieś prace lub oprysk herbicydem? Czy w pobliżu jest jakieś źródło zanieczyszczeń (zakłady przemysłowe, droga)? Jaki jest stan gleby wokół rośliny? Nawoziłaś?

Piszesz, że rozpoznano wstępnie jako Brunatną zgniliznę drzew pestkowych.
Jeśli diagnoza jest poprawna należy opryskać w okresie opadania liści preparatem miedziowym. Poza tym opryskać tuż przed kwitnieniem i w pełni kwitnienia preparatami zawierającymi karbendazym (Sarfun 500 SC), iprodion (Rovral FLO) lub tiofanat metylowy (Topsin M). Jest to ważny termin gdyż zzakażonych kwiatów grzyb przerasta do kory pędów i tam zimuje. W zimie trzeba ściąć i spalić porażone gałązki. To jest na podstawie książki. Moja sugestia jest taka, aby podać dostarczyć roślinie Magnez i mikroskładniki wymienione wyżej. Powinno to poprawić jej kondycję i wzmocnić ją przy walce z chorobą. Dopiero potem działać chemią.



Wytaje mi się, że to nie choroba (brunatna zgnilizna ani inna) bo drzewo regularnie jest opryskiwane w odpowiednich terminach miedzianem, promanalem, topsinem i nie mam u siebie w ogrodzie raczej chorób grzybowych, a ze szkodników mszyca i to w niewielkiej ilości jest chyba jedynym.

Niedobór może być wywołany miejscem w którym rośnie - w podjeżdzie nie ma zapewne luksusów jesli chodzi o jakość ziemi - nie wiem tez jak głęboko sięgaja juz korzeniami.

postaram się je zasiliś - a masz może sugestie jaki preparat byłby najlepszy - zasilałam je dotąd jedynie florowitem uniwersalnym. rozumiem że gałęzie bez liści (jest kilka takich, które w obiegłym roku miały juz takie liście) obciąć? a chore liście już takie pozostaną prawda?

Bardzo dziekuje za wszelkie sugestie.

____________________
Asia - Typografia ogrodu *** Wizytówka
nawigatorka 22:14, 02 cze 2015


Dołączył: 29 mar 2014
Posty: 29303
Dodam jeszcze jedno zdjęcie (przepraszam za jakośc ale robione przy sztuczny swietle).

Po lewejliść zdrowego zupełnie drzewa, po prawej liść drzewa choego, który powierzchownie patrząc wygląda normalnie - ale jest mniejszy i żółty (poza nerwami). całe to chorujące drzewo stało się bardziej ażurowe, tak jakby miało mniej albo mniejsze liście.


____________________
Asia - Typografia ogrodu *** Wizytówka
Loosiuu 22:39, 02 cze 2015


Dołączył: 03 gru 2011
Posty: 3297
A nie stosujesz może zimą soli na podjeździe? Na pewno tylko florovit? Jak często? Nie przesychają, a może za mokro?

Porównanie liści może wskazywać na niedożywienie. Teraz trzeba ustalić czemu ono nastąpiło. Najlepiej napisz jaką mają ziemię!
____________________
Pozdrawiam Filip - Ogród z platanem.
nawigatorka 22:54, 02 cze 2015


Dołączył: 29 mar 2014
Posty: 29303
Loosiuu napisał(a)
A nie stosujesz może zimą soli na podjeździe? Na pewno tylko florovit? Jak często? Nie przesychają, a może za mokro?

Porównanie liści może wskazywać na niedożywienie. Teraz trzeba ustalić czemu ono nastąpiło. Najlepiej napisz jaką mają ziemię!

Nie stosuje soli. Droga przy moim domu tez nie jest sypana solą. zakładów przemysłowych brak. Jaką ziemię - odpowiem bardzo nieprofesjonalnie - rodzimą - tyle że do pewnej (nie pamietam niestety jakiej) głębokości bo dalej są warstwy podjazdu (podjazd wyniesiony jest nad teren gruntu w najwyższym miejsci na 1,7 metra). Pod wiśniami rosna trawy i bukszpany i im nic nie dolega. Wygląda to tak - najblizsza wiśnia zdrowa, dalej chorując, dalej właściwie martwa.


____________________
Asia - Typografia ogrodu *** Wizytówka
Gardenarium 11:08, 03 cze 2015


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Musi coś być w glebie, bo "idzie" w stronę furtki, Jakieś betony, cementy, wapno w glebie? Często tak się dzieje po budowie gdy były składowane jakieś szkodliwe materiały, albo głęboko coś jest w glebie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
nawigatorka 13:21, 03 cze 2015


Dołączył: 29 mar 2014
Posty: 29303
Gardenarium napisał(a)
Musi coś być w glebie, bo "idzie" w stronę furtki, Jakieś betony, cementy, wapno w glebie? Często tak się dzieje po budowie gdy były składowane jakieś szkodliwe materiały, albo głęboko coś jest w glebie.

A jeśli to faktycznie coś w ziemi to w jakim promieniu i na jaką głębokość trzebaby oczyścić lub wymienić ziemię by wiśnie dawały rade? Dziękuję za podpowiedz
____________________
Asia - Typografia ogrodu *** Wizytówka
nawigatorka 13:31, 03 cze 2015


Dołączył: 29 mar 2014
Posty: 29303
I jeśli okaże się że to coś "niewyciagalnego" to czy jakieś drzewo jest w stanie to przeżyć?
____________________
Asia - Typografia ogrodu *** Wizytówka
nawigatorka 14:32, 03 cze 2015


Dołączył: 29 mar 2014
Posty: 29303
A moze dałoby się im jakoś pomoc bo obawiam się ze jedyne co może tam być to warstwy podjazdu a tego nie da się wyciągnąć-możliwe ze gruz i podsypki kostki.ale ciekawe zaczynaja chorować.te drzewa,które mają najbliżej do rodzimej ziemi i najmniejsza grubość podsypki.
____________________
Asia - Typografia ogrodu *** Wizytówka
justajusta 15:36, 03 cze 2015


Dołączył: 16 mar 2014
Posty: 270
Chcę posadzić 4szt wiśni umbraculifera w szpalerze przy płocie od strony ogrodu. Gdzieś wyczytałam, żeby rośliny sadzić nieparzyście. Co o tym sądzicie, nie będzie to źle wyglądało?
____________________
Justa
waldek727 16:54, 03 cze 2015


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Gardenarium napisał(a)
Musi coś być w glebie, bo "idzie" w stronę furtki, Jakieś betony, cementy, wapno w glebie? Często tak się dzieje po budowie gdy były składowane jakieś szkodliwe materiały, albo głęboko coś jest w glebie.

Wpływ na takie stopniowe coraz słabsze uszkodzenia wysoko ukształtowanych młodych koron wiśni mogą mieć niesione z wiatrem opryski wykonywane na nieopodal rosnącym zbożu.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies