Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki żywotników - tuja - Thuja

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki żywotników - tuja - Thuja

grzybek 09:39, 06 cze 2016

Dołączył: 30 mar 2015
Posty: 19
Cześć, moim szmaragdom zbrązowiały / sczerniały dolne gałązki, w zasadzie od strony ogrodu, a nie od strony płotu. Góra jest na moje oko ładna. Czy może to być spowodowane podlewaniem z węża, przy czym pewnie tym dolnym gałązkom się obrywa wodą? Wiadomo, że nie są podlewane w słoneczne godziny, ale jednak. Czy macie inne pomysły, co się dzieje? mam psa, ale raczej tak regularnie by ich nie zaznaczał.

____________________
olga
Mazan 10:25, 08 cze 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Grzybek

Napisz jak jest z nawożeniem, ile jakich nawozów dałaś oraz kiedy /termin nawożenia/. Potrzebny oprysk Bravo i po 7 - 10 dniach topsin. Usunąć martwe pędy.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
grzybek 13:02, 08 cze 2016

Dołączył: 30 mar 2015
Posty: 19
Tuje były sadzone na początku kwietnia (z donic, z dobrymi korzeniami), nawożone pod koniec kwietnia preparatem Bioflorin do iglaków. Przynajmniej o ile dobrze pamiętam - robiła to firma zakładająca ogród. i póki co tyle.

Pozdrowienia
____________________
olga
Gardenarium 16:55, 08 cze 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
A moim zdaniem te tuje podsikuje kocisko jakieś przechodnie. Czarny kolor o tym mi mówi.
Albo pies jak piszesz i to wcale nie przesada. Upodobał sobie akurat te i już i to moim zdaniem nie jest grzyb.

Postaw kamer, nagraj i zobacz jaki zwierz jest winny.
Rozciągnij coś, ogranicznik, żeby nie miał dostępu do tui.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
grzybek 08:48, 09 cze 2016

Dołączył: 30 mar 2015
Posty: 19
Właśnie na 100 tui większość jest od dołu poczerniała lub ma jakąś gałązkę przysuszoną - nawet jak jeszcze zieloną, to już suchą i sztywną. Też obstawiałam psa lub podlewanie, z uwagi na to, że każda tuja podsycha/ czernieje/ tylko od strony działki. Od strony siatki i sąsiadów ładne zieloniutkie. No nic, pousuwałam zniszczone gałązki, psa będę pilnować i zobaczę, czy znowu coś się pojawi. Jeśli tak, to będę pryskać.

A póki co nawieźć czymś do iglaków?
____________________
olga
Toszka 22:23, 09 cze 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Aby tak zczerniała gałązka wystarczy jedno, małe sikniecie. Więcej nie trzeba.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
grzybek 12:50, 10 cze 2016

Dołączył: 30 mar 2015
Posty: 19
Ej, piesku mój, piesku, koniec swobodnego latania po działce! Obcięłam suche lub czarne gałązki, psa wyprowadzam na smyczy. Zobaczymy, co będzie dalej, najwyżej będę psikać zgodnie ze wskazówkami Mazana. Dziękuję za pomoc.
____________________
olga
marcin_pacyna 07:23, 14 cze 2016

Dołączył: 29 mar 2015
Posty: 131
Witam.
Coś się dzieje z moim żywotnikiem wschodnim (chyba odmiana Justyna, ale nie jestem pewien). Na początek jeden fragment zrobił się w innym kolorze niż reszta (na drugim zdjęciu np. widać taki bardziej ciemnozielony a także na ostatnim u góry), a potem zaczęło usychać. Myślicie, że to grzyb? Wodę ma, szmaty nie ma, przeczesywany regularnie. Owadów nie zauważyłem.




Mazan 12:57, 14 cze 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Marcin_pacyna

To szara pleśń, która atakuje przy niedoborze światła. Ciemnozielona barwa początkowa jest tego dowodem. Później pokrywa się szarym nalotem - zarodnikami, a przerastając wierzchnią warstwę kory /zielonej/ może doprowadzić do zamierania pędów.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
marcin_pacyna 19:04, 14 cze 2016

Dołączył: 29 mar 2015
Posty: 131
Mazan, dziękuję. To ciekawe, bo on stoi w zasadzie na słońcu, ale z tej strony, od której powstała ta pleśń jest ściana domu i może go zasłaniać duży cyprysik Lawsona, którego nie widać na fotce.
Mam na innym żywotniku również problem - czy to jest podobny Twoim zdaniem objaw szarej pleśni? (tutaj nie było zmian w kolorze i zastanawiam się czy to nie jakiś błąkający się kot na przykład, chociaż moim zdaniem to nie jest typowe dla kota):


Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies