Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki żywotników - tuja - Thuja

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki żywotników - tuja - Thuja

betula 11:27, 19 lip 2016

Dołączył: 19 lip 2016
Posty: 2
Dzień dobry,
mam kłopot z żywopłotem z brabantów. wygląda jak na zdjęciu.
Z prawej strony są stare brabanty, rosnące w tym miejscu od lat, z lewej strony mam dosadzane egzemplarze w różnym wieku. I z nimi właśnie jest kłopot- szyszkują, brązowieją im gałązki. Czy jest szansa, żeby uratować te bidule?
zastanawiam się czy w ogóle uparcie uzupełniać ten żywopłot o nowe egzemplarze(jedno z nowoposadzonych - to całkiem brązowe-drzewek jest do wykopania )czy do starych brabantów dosadzić coś całkiem innego, żeby jednak zasłonić się od ulicy.
Marcin_1888 20:21, 25 sie 2016

Dołączył: 25 sie 2016
Posty: 1
Witam

Jestem tu nowy zwracam się do Państwa o pomoc. Moje tuje ewidentnie na coś chorują i nie mogę sam sobie z tym poradzić. Tuje sadzone były w połowie kwietnia tego roku mają ok 30 do 40 cm i już w maju na pędach pojawiły się takie brązowe plamy. Pod koniec czerwca opryskałem je Topsinem i tuje się ładnie zazieleniły i brązowienie się nie pogłębiało. Teraz zaobserwowałem że problem zaczyna powracać. Proszę o zdiagnozowanie co to za choroba i jak mogę pomóc moim tują. Z góry dziękuje

haley_k28 21:07, 25 sie 2016

Dołączył: 25 sie 2016
Posty: 1
Witam,

potrzebuje pilnie pomocy w sprawie usychających i marniejących tuje. Na balkonie mam kilka skrzyń z tujami na wiosnę zaczęły puszczać piękne zielone pędy ale teraz wszystkie usychają i marnieją proszę pomóżcie! Na kliku drzewkach zauważyłem mszyce ale nie wszystkich a usychają wszystkie. Przesyłam kilka zdjęć. Z góry dziękuję za pomoc.
catherine85 13:36, 01 wrz 2016

Dołączył: 12 maj 2015
Posty: 38
Witam W kwietniu posadzilismy 200 tuj (wszystko było zrobione jak trzeba). Pod koniec czerwca zaczęła usychać tuja- pan ze szkółki powiedział żebysmy opryskali tuje bo praktycznie na każdej grzyba widać.Uschniętą tuję wykopalismy- z korzeniami było wszystko ok więc nie była to wina zalania czy braku wody (jest linia kroplujaca). 15 lipca zastosowalismy Ridomil Gold MZ a 23 lipca spryskalismy Topsinem M 500. Wszystkie zakażone czesci zostały usunięte- jednak dalej cos jest nie tak. Załączam fotki i proszę o pomoc



Na dwóch tujkach było cos takiego :

Mazan może cos zaradzisz? Z góry dziękuję
KasiaBawaria 15:43, 01 wrz 2016


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Jak czesto i jaka iloscia wody podlewasz?Jak dlugo chodzi linia kroplujaca?Jest za blisko pnia.
Do jakiej ziemi wsadziles? Nawoziles?

Teraz tylko podlewaj, wiosna sie zabuduja i bede o wiele lepiej wygladac. Byly kopane czy z pojemnikow? Wygladaja jakby juz przy zakupie nie byly najlepszej jakosci, na takie przesuszone i ''pedzone''.
____________________
Zapraszam na kawe
marcin_pacyna 18:06, 29 wrz 2016

Dołączył: 29 mar 2015
Posty: 131
Witam.
Mam kłopot z 3 różnymi żytowotnikami, przy czym dwa stoją obok siebie a trzeci sporo dalej. Zauważyłem dzisiaj, że robią im się pomarańczowe liście oraz szyszkują b. mocno. Wilgotność gleby jest ok, mają dostęp do wody (mam przy nich kroplowniki i całe lato były podlewane. Jak wiadomo tuje lubią wodę).
Czy to może być jakaś choroba grzybowa?
Na zdjęciach kolor wygląda na żółty, ale jest pomarańczowy dość mocno.




renata_modrz... 19:41, 01 paź 2016

Dołączył: 31 sie 2015
Posty: 8
Witam Wszystkich, mam również problem z tujami szmaragd, posadzone są od ponad roku, i od niedawna zaczęły od środka mocno brązowieć. Dzisiaj poszłam poobrywać suche gałązki, porządnie się przerzedziły, jedna padła chyba na 99%. Zauważyłam, że w środku pełno łazi pluskwiaków (kowal bezskrzydły zwany potocznie "pluskwiakiem"). Mam pytanie, czy to on może być przyczyną choroby tui? Proszę o pomoc
Mazan 20:45, 01 paź 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Catherine85

Zbyt oddalona od obiektywu. Widoczne jedynie tworzenie szyszek, co najczęściej jest charakterystyczne dla braku wody obojętnie z jakiego powodu. Daj pełną odpowiedź na Kasi pytania.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Mazan 20:52, 01 paź 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Marcin_pacyna

Pokaż podstawę pnia. Szyszkowanie to niedobór wody także powodowany przez chorobę grzybową, która zatyka wiązki przewodzące. Gałęzie pokazują grzyba, ale nie botrytis. Sprawdź też korzenie.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Mazan 20:59, 01 paź 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Renata_modrzejewska

Kowal bezskrzydły nie jest powodem, ale przyczyną mogą być jego ofiary. Usychanie od środka może być spowodowane przez przędziorka, a kowal żerujący na lipach /najczęściej/ mógł znaleźć się przypadkiem.
To są jednak tylko dywagacje, bez foto nie da się ustalić przyczyny.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies