Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały

Pokaż wątki Pokaż posty

Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały

Angelika95 13:23, 18 kwi 2024


Dołączył: 24 wrz 2022
Posty: 967
No oby to nie były białe czosnki, bo moje wyglądają jak Twoje Patrycja i też miały być Purple sensation. Mam ich wkopanych chyba 30...
____________________
Spełnianie marzeń - ogród czas start świętokrzyskie
Patrycja_KG_Lu 13:40, 18 kwi 2024


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2674
pestka56 napisał(a)
[…]jeśli zostawisz za murkiem fontannowym zbyt mało miejsca, to miskant będzie się tam gniótł i nie pokaże swojego pokroju. Poza tym murek zasłoni trawę chyba do 1/3, a może nawet do połowy wysokości. Cała zwiewność trawy zostanie zablokowana.
Ja bym Miskanty sadziła obok, a nie za murkiem. Myślę, że musisz dobrze przemyśleć jaką odmianę miskanta posadzić, także dlatego, że niektóre zakwitają nisko nad kępą liściową, inne nawet bardzo wysoko.
[…]
Bierz pod uwagę przeznaczając miejsce dla piórkówki, że jeśli dorasta do 1,0–1,2 m to potrzebuje miesca o średnicy ponad 1,5 m. Poza tym wysokość każdej trawy zawsze zależy od warunków, w ktorych rośnie.
Mam u siebie 'Red Head', 'Hameln' i 'Magic'. Katalogi podają, że osiągają one wraz z kwiatostanami odpowiednio 1,0m, 0,8m i 0,8m. Tymczasem u mnie wszystkie są o co najmniej o 20 cm wyższe, a nie nawożę traw ozdobnych. Dostają tylko trochę kompostu wiosną jeśli nie zapomnę.
[…]
Nie wiem co w ogóle wiesz o odmianach traw ozdobnych. Dlatego proponowałabym, żebyś popatrzyła też na niezwykle efektowne odmiany Calamagrostis Brachytricha (trzcinnik krótkowłosy, około 1,6m), którą Holendrzy nazywają diamentową trawą, bo tak pięknie łapie kwiatostanami kropelki wody. Bardzo ciekawe są odmiany Molinii caerulea (trzęślica modra), Andropogon hallii (palczatka Hallego, ponad 2,1m) i Andropogon gerardii (palczatka Gerarda), Stipa gigantea (ostnica olbrzymia, 2,5m). To są trawy efektownie kwitnące i niektóre przepięknie, intensywnie przebarwiają się jesienią.


Napisałaś długi, merytoryczny wpis. Trochę mi się zeszło by na niego odpisać. O odległościach poczytałam przy okazji rabaty brzozowej i tych frontowych. We wstępnym projekcie rabaty z el. wodnym dla miskanta przewidziałam 1,20-1,50 m. Z tym posadzeniem trawy obok dla efektu zwiewności to świetny pomysł. Pośrodkując to przesunę obie ścianki lekko w lewo, a miskanty będą zarówno za ścianką jak i 1-2 sztuki będą widoczne po prawej w całości od podnóża.

Dziękuję za przegląd traw z ich wysokościami w nawiasach. Muszę jeszcze sporo posprawdzać przed finalną decyzją. W ostatnich dniach ponownie oglądam filmiki o trawach na YT, przeglądam foto ich przebarwień jesienią, zerkam do stworzonych katalogów od Daglezji (wysyłałaś mi kiedyś linka). Lista obiecujących kandydatów się tworzy i wrzucę tutaj efekty poszukiwań jak skończę.

Po lewej stronie chciałabym dać tylko jedną sztukę rozplenicy. Na spokojnie zmieści się Lady U z jej sporym rozmiarem. Na frontowych rabatach nie mogłam poszaleć z żadną piórkówką to przynajmniej tutaj się jakaś znajdzie (tam było za wąsko, więc mam seslerię).

Co do innych traw to dotarło do mnie w tym tygodniu pierwsze zamówienie, a w nim między innymi trzcinnik Overdam (olbrzymie sadzonki przyszły), który zasugerowałaś na jedną z moich rabat. W jakim odstępie go posadzić jeśli chce uzyskać taki mniej więcej efekt jak na tym Pinie?

Kupiłam też dwa prosta Northwind (mało wystawało w doniczce, ale ładnie ukorzenione sadzonki) oraz Kostrzewę Miedzianobrody.

Z innych traw podoba mi się jeszcze Wiechlina Nowozelandzka Glauca oraz Palczatka Miotlasta Red Frost. Molinie planuje na drugiej części rabaty z pergolą dać podobnie jak na tym pinie.
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Patrycja_KG_Lu 13:46, 18 kwi 2024


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2674
Angelika95 napisał(a)
No oby to nie były białe czosnki, bo moje wyglądają jak Twoje Patrycja i też miały być Purple sensation. Mam ich wkopanych chyba 30...

Jakby co to chyba taka pomyłka podlega pod zwrot/reklamacje/rękojmie co nie?
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
UrszulaB 13:57, 18 kwi 2024


Dołączył: 02 gru 2018
Posty: 210
Patrycja a na te planowane berberysy nie będzie padała mgiełka wody? Bo berberysy bardzo tego nie lubią.Szybko łapią mączniaka, są na niego wrazliwe
UrszulaB 14:00, 18 kwi 2024


Dołączył: 02 gru 2018
Posty: 210
A jeśli zależy ci na kolorze, to może pomysł o odmianie Orange Ice. Od wiosny do zimy bardzo intensywna barwa pkmaranczowo-czerwono-buraczkowa. Na jesieni bardziej wiśniowa niż pomarańczowa. Piękna odmiana

Erecta zabarwiają się dopiero na początku jesieni
DariaB 14:28, 18 kwi 2024


Dołączył: 31 gru 2021
Posty: 3056
Patrycja_KG_Lu napisał(a)

Masz tego berberysa w słonecznym miejscu czy takim mniej lub coś go cieniuje? Twój miskant to jakiś gigant w porównaniu do katalogu. To nie pomyłka o 20-40 cm. Część już skreśliłam z listy, jeszcze o innych muszę doczytać i niedługo wybiorę tego miskanta na tą rabatę.

Berberysy mam w dwóch miejscach, część na najbardziej nasłonecznionej rabacie, pozostałe były w takim półcieniu. Zawsze jest ryzyko, że to jednak nie jest Erecta. Sama jestem zaskoczona wielkością tych miskantów, absolutnie się tego nie spodziewałam
____________________
Daria Wielkie marzenie w małej przestrzeni
Marcin89 16:30, 18 kwi 2024


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2400
Patrycja_KG_Lu napisał(a)

Gdzie kupowałeś? Ja na Allegro przy okazji kupowania krokusów, nasion warzyw, mieczyków od Hurtowni Ogrodniczej Bogdan Królik.
Ja też mam od Bogdana Królika, bo brałem krokusy i czosnki...

Moje proso miało podobne korzenie lub mniej trochę i mam z niego 3 sadzonki w gruncie. Już wypuszczają
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Angelika95 20:24, 18 kwi 2024


Dołączył: 24 wrz 2022
Posty: 967
Patrycja_KG_Lu napisał(a)

Jakby co to chyba taka pomyłka podlega pod zwrot/reklamacje/rękojmie co nie?


Nie wiem. Dzisiaj patrzyłam to liście jakby trochę się podniosły. Nie dopuszczam myśli, że to może być coś innego, a już na pewno nie inny kolor. Dużo pracy by mi z tym doszło..

Moje chyba też od p. Królika, ale nie róbmy na razie antyreklamy póki się nie otworzą. Może w pierwszym roku tak wyglądają.
____________________
Spełnianie marzeń - ogród czas start świętokrzyskie
Rojodziejowa 21:47, 18 kwi 2024


Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 8464
Nie chcę Was martwić, ale Królik to mi się kojarzy właśnie ze sporą niezgodnością. Obym się myliła.
____________________
Asia Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną (małopolskie, okolice Brzeska)
Angelika95 08:30, 19 kwi 2024


Dołączył: 24 wrz 2022
Posty: 967
Oj Asiu, lepiej żebyś się myliła.

Patrycja, a czy jesteś zadowolona ze swoich wąskich rabat? Z doboru roślin?
____________________
Spełnianie marzeń - ogród czas start świętokrzyskie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies