Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród w malinówkach

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród w malinówkach

Marcin89 10:41, 12 sty 2024


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2412
Angelika95 napisał(a)
Rozumiem Twój problem. Jest tyle fajnych i polecanych roślin, że nie wiadomo co wybrać, wszystko się podoba. Może wypisz rośliny, które są Twoim must have i przyporządkuj je do rabat, które planujesz. Wtedy będziesz wiedział, że każda roslina znajdzie miejsce w Twoim ogrodzie i nie będziesz miał ciśnienia na pakowanie wszystkiego w jedno miejsce.

Czekam na rysunki

Mi mąż pomaga, bo widzi, że mnie to cieszy. A czasem biorę go na litość i tyle
Powyżej moje kolejne dylematy, chcę posadzić w dobrych odstępach, a internet oszukuje niekiedy. Niektóre rośliny mam młode i jeszcze nie osiągnęły maksymalnej średnicy, by samemu ocenić
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Judith 11:04, 12 sty 2024


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 9933
Marcin89 napisał(a)
Czy mogę prosić o podpowiedzi, czy dobrze dobieram średnice docelowe roślin?


Odpowiadam na tematy, które mam przepraktykowane:

Rozplenica Hameln - 75 cm - starsze osobniki nawet 1 metr
Jeżówka niska - 40 cm, wysoka - 50 cm - mniej więcej się zgadza, natomiast szerokość niekoniecznie zależy od wysokości
Sesleria - 50 cm - jesli jesienna to nawet metr i to dość szybko.
Thuja Hoseri lub Danica - 50 cm - raczej wiecej starsze osobniki, ale można ciąć
Hortensja bukietowa w zależności od odmiany (bez karłowych) - 100-150 cm, - może być znacznie więcej przy starszych ezgemplarzach
Miskant Kleine Silbersipnne - 80 cm - mniej więcej się zgadza
Ostnica Pony Tail - 50 cm - zdecydowanie mniej (oczywiście w sensie kępy, źdźbła sobie powiewają szerzej, ale ich zachodzenie na inne rośliny to zaleta )
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
olciamanolcia 11:36, 12 sty 2024


Dołączył: 11 lis 2019
Posty: 7073
Nie patrz na te wymiary
Mój Ml ma prawie 180
Rozplenice też różnie- zależy w jakim miejscu rosną
Horty- nie sugeruj się opisami też z nimi różnie
____________________
Justyna Ogród prawie wymarzony**Wizytówka
Rojodziejowa 12:31, 12 sty 2024


Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 8495
Tak jak Judith pisze, jeśli chodzi o ostnicę to mniej. Przynajmniej tak to u mnie wygląda.

Jeżówki bardzo różnie się rozrastają.
____________________
Asia Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną (małopolskie, okolice Brzeska)
Angelika95 16:02, 12 sty 2024


Dołączył: 24 wrz 2022
Posty: 972
O super, to informacje, które dla mnie też są przydatne. Najbardziej byłam ciekawa jeżówki i stipy właśnie

Wiadomo że nie można brać wszystkiego co do centymetra, ale jakieś rozeznanie trzeba mieć, bo inaczej jak to sadzić wszystko albo sadzić a potem przesadzać i cały plan szlag trafia
____________________
Spełnianie marzeń - ogród czas start świętokrzyskie
Marcin89 17:31, 14 sty 2024


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2412
Cześć, wracam z tematem rabaty między tarasami. Wstawiam najpierw układ - rabata i zarazem obok 2 tarasy z wbudowanymi donicami z palisady.



Jak widać na zdjęciu donice są oddzielone od rabaty tylko rzędem kostki brukowej. Donice w kształcie 2 liter "L" są od siebie w odstępie 3 m (schodki na ogród).

Rabata prostokątna będzie zamknięta od ogrodu obrzeżem z kostki brukowej. Tak jak tarasy mają wykończenie.

Daję dla przypomnienia 2 starsze wersje rysunków.

Tutaj niby wszystko gra, ale nie chcę ostnicy i jest wszystko w rzędach.

Ta wersja jest ok, jedynie prosa i szałwii jest za dużo.


Tutaj wersja od Patrycji, z niej zapożyczam do nowych rysunków akcent pionowy na środku i jeżówki, by nie było luki w kwitnieniu.

Za chwilę ciąg dalszy.
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Marcin89 17:43, 14 sty 2024


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2412
Parę dni temu rozrysowywałem rabatę na różne sposoby, ale było za dużo gatunków albo roślin.

Bardzo mi się podobają cięte kulki lawendowe w dużej grupie (jak u Joann), ale na samą lawendę nie umiałem się zdecydować.

Zatem wersja z prosem lub miskantem jako tło:


Tutaj widziałem to tak, że w centralnej części stożek cisowy i przed nim lekko kulki iglaste, zatopione w trawach. Ale sesleria jesienna nie do końca daje taki efekt jak to widzę. Chyba, że zamienię na rozplenicę Little Bunny.
Dalej w tył lawenda i wyższe szałwie i jeżówki.

No jest to opcja na bogato, bo jeszcze czosnki ozdobne w różnych miejscach.

I tutaj mnie olśniło, że rabata będzie widoczna z każdej strony, ode mnie, od brata, z tarasów i z tyłu ogrodu, a zatem to tło z prosa jest zbędne. Zresztą wyrośnie na 150-160 cm i zasłoni deski elewacyjne pod oknami. Stąd kolejne poprawki były.
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Marcin89 17:51, 14 sty 2024


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2412
Wersja bez tła, ogólnie koncepcja kulek i półkuli rozmieszczonych swobodnie. Właściwie rośliny w mixie. Oczywiście rabata uzupełniona czosnkami.


Można by jeszcze gatunki pogrupować po 3 sztuki. Ale póki co jest tak.

Jeśli z seslerii zrezygnuję to mogę zastąpić inną trawą, bardziej zieloną.

Ostatnio mnie drażni połączenie limonkowego z fioletowym (dziwne, bo wcześniej takie duety sam wymyślałem)

Póki co robię przerwę, bo mam też projekty donic w kształcie "L". A chcę by były spójne z tym co mam tutaj.

Chętnie posłucham Waszych opinii

____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Anda 17:55, 14 sty 2024


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33468
Marcin, a weź narysuj sobie cisa nie na środku, tuje w dwóch grupach, ale ułożone niesymetrycznie, a resztę rozrzuć.

____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Rojodziejowa 18:07, 14 sty 2024


Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 8495
Leci Ci tam teraz śnieg? Widzisz w jakie miejsce spada zsuwając się z dachu?
____________________
Asia Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną (małopolskie, okolice Brzeska)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies