Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród w malinówkach

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród w malinówkach

olciamanolcia 16:36, 22 sty 2024


Dołączył: 11 lis 2019
Posty: 7149
Tu Moudry przy brzozowe i obok Hamelny w rabacie z werbena

Moudry są lekko lejące i mega wielkie

____________________
Justyna Ogród prawie wymarzony**Wizytówka
NowaKiKi 17:34, 22 sty 2024


Dołączył: 26 gru 2022
Posty: 610
Ja mam Halmen, i one są raczej najmniejsze z rozplenic, nie licząc oczywiście little bunny.

Ja chce do swoich halmen dosadzic kocimietki tylko muszę wybrać odmianę.
____________________
Klaudia (śląsk) / Malinowy zakątek
Marcin89 17:41, 22 sty 2024


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2536
Klaudia, stąd moje obawy, że rozplenica Hameln zgubi się w tyle rabaty.

A ta inspiracja mnie ostatnio urzekła. Bo jest fiolet i ta fajna zieleń ostnicy.

Gdzie pomału odchodzę od zestawu z seslerią jesienną.

Rozkminiam dwie ostatnie rabaty, bo fajnie podzielić gatunki, nie wszystko wszędzie
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Marcin89 17:45, 22 sty 2024


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2536
Justyna, dziękuję za przypomnienie obrazkowo Zatem Moudry pójdą gwiazdorzyć gdzie indziej, a Hamelny z rozchodnikiem obok. Pod brzozami jednak zostawię miskanty. One jakoś w miarę znoszą u mnie suszę i piach.
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Marcin89 18:10, 23 sty 2024


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2536
Zanim zacznę szczegółowo rozrysowywać kolejne rabaty proszę Was o rady i uwagi

Widok na trawnik i rabaty za domem. Przypomnę starą mapkę i bardziej jak teraz to widzę. Rysunek bardzo na brudno, ale póki co wystarczy



Ścieżki ogrodowe zaznaczyłem kropkami i podpisałem. Po prawej długa jako dojście na tył do części rekreacyjnej i warzywnika, a także budynku gospodarczego. Od ścieżki do ściany budynku 0,5 m na bluszcz w wąskiej rabatce lub w żwirze. Ale to będzie osobny post
Po lewej stronie na wprost tarasu brata - ich przejście na tył o szerokości 1 m. Po stronie brata żywopłot szerokości 1-1,2 m. Na dole nasze tarasy i rabata pomiędzy, co ostatnio była omawiana.

Rabata z lewej (pociągnięta tak daleko, by została 1,5 m przerwa do tarasu brata, podobnie jak u mnie do budynku).
Wymiary 11 x 2,5 m. Czerwone kropki to pnie drzew kulistych szczepionych, drzewa wyjdą co 3,5 m od siebie.

Rabata na górze rysunku ma wymiary 12 x 3,5 m i w tym jest żywopłot grabowy jednorzędowy (wąski na 50-60 cm). Czerwone plusy to brzozy Doorenbos w odległości 4 m od siebie. Ostatnie drzewka z brzegu oddalone od ścieżek o 2 m, a od końca żywopłotu grabowego o 1 m.

No i pomiędzy tymi dwoma taka rabata narożna o głębokości 3,5 m jak brzozowa. Też z grabami. Tutaj mam problem jak to fajnie zrobić z tymi drzewami kulistymi obok. By nic niczego nie zasłaniało. Wstępnie wrysowane czerwone krzyżyki to świerki serbskie cięte w stożki co 1,5 m od siebie.

____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Marcin89 18:31, 23 sty 2024


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2536
Wiem, że rabaty są dość płytkie, będę próbował negocjować z bratem. On ma podejście do trawnika takie jak Wasi mężowie, ja zaś mam takie jak Wy.

Całkiem fajne wychodzi kształt trawnika, bo prostokąt dłuższy w kierunku prawo i lewo. To może trochę optycznie pomóc tej wąskiej działce. Gorzej by było gdyby był długi w kierunku góra-dół rysunku.

Czyli rabata z lewej jak najwęższa, ta brzozowa na górze jak najszersza. Wtedy wychodzi prostokąt.

W ogóle celowo jest taki prosty kształt trawnika, bo mamy sami z bratem robić nawadnianie. Musi być prosto.

Ewentualnie gdzie by można zrobić "zęby" rabatom?

Ogólnie jak proporcje rabat do trawnika? Mnie taki o wymiarach 12,5 x 15,5 m odpowiada. Mamy i tak 200 m kw do koszenia.
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
LIDKA 21:19, 23 sty 2024


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7305
Marcin fajny ten układ . Faktycznie przez traktowanie 2 działek jako jeden ogród poprawia proporcje bardzo.


Danusia gdzieś pisała że jej serby chorują i będzie przebudowywać bukszpanowy.

Jak chcesz iglaste do cięcia i to blisko siebie to rozważ koreanki.
Piękne są.

Nawodnienie mąż miał robić sam. Zrobił projekt sam. Ostatecznie wzięliśmy ogrodnika bo u nas kłopot z małym ciśnieniem i nie wiedzieliśmy jak podzielić na sekcje. Do projektu męża fachman dołożył 1 zraszacz i reszta była ok. Tak że dasz rade napewno!

____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Marcin89 22:25, 23 sty 2024


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2536
Lidka, Ty to zawsze dobrym słowem obdarujesz

Musimy dać radę, chociaż bym miał połowę planu zrobić.
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
An_na 07:09, 24 sty 2024


Dołączył: 16 lip 2022
Posty: 1586
Marcin, podoba mi się to co przedstawiłeś na planach. Fajnie, że zaczynasz od drzew.

Z doradzaniem u mnie kiepsko, bo brak wyobraźni przestrzennej.
Jednakowoż będę z ciekawością śledzić powstawanie Twoich rabaty.

Spodobał mi się tekst
"On ma podejście do trawnika takie jak Wasi mężowie, ja zaś mam takie jak Wy."
Bo Ty nasz, a on jeszcze nie
Ale kto wie... kto wie? Ogrodowanie jest zaraźliwe
____________________
Ania**Ania na Żuławach
Joann 08:43, 24 sty 2024


Dołączył: 01 lut 2021
Posty: 2091
Ja planować nie umiem na szkicu, nie ma jak zerknąć na rzeczywisty obraz rabaty. Posadzone już masz coś czy to będzie dopiero realizacja?
W małym ogrodzie moim zdaniem trzeba powtarzać rosliny, nie ma miejsca na szaleństwa, bo zrobi się balagan.
____________________
Joanna Ogród długi
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies