Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Malinowy zakątek

Pokaż wątki Pokaż posty

Malinowy zakątek

NowaKiKi 18:05, 01 mar 2023


Dołączył: 26 gru 2022
Posty: 599
Witam Was serdecznie, jak pewnie większość z Was na początku czytałam i czytałam skarbnice wiedzy jaką jest Ogrodowisko aż w końcu odważyłam się założyć swój wątek
Od zawsze uwielbiałam roślniny, najpierw moim królestwem był balkon a aktualnie próbuje jakoś ogarnąć moj wymarzony ogród. Jest on tworzony całokowicie samodzielnie, praca własnych rąk moich i mojego męża, taczka, łopada, walec itp
W duzym skrócie, ogrod zajmuje jakies 450 m2, ziemia rodzima to glina, na ktora rozrowadzilismy 18t piasku, przekopane glebogryzarka a nastepnie na wierzch poszło od 15 - 30 cm normalnej ziemi ( wyszło gdzieś 8 wywrotek po okolo 18t) Troche czasu nam to zajeło Częściowo wytyczyłam juz wtedy rabaty, niektore nie trafione i beda do poprawki inne poprostu takie juz zostaną, może kiedys jak dzieci beda wieksze zabiore jeszcze część trawnika.
Na koniec zeszłego roku zrobilismy bruk, więc mam do zagospodarowania część frontowa (przedogrodek) oraz część od garażu gdzie mam małą skarpę i oczywiście częś przeznaczona na warzywnik ( będą dwie skrzynie - ale na pewno nie dwie od razu bo czas na to nie pozwoli) W tych miejscach nie mam zupełnie nic.

Na przedogrodku chciałabym się skupic najbardziej, bo nie mam za bardzo na niego pomysłu. Wiem że chce jakieś małe drzewo i to chyba w wersji pendula. Podobał mi sie bardzo wiąz, ale przeczytałam tutaj że strasznie chorują i szukam czegos innego.

Wrzucam troszkę zdjęć i rzut z gory mojego ogrodu.
____________________
Klaudia (śląsk) / Malinowy zakątek
NowaKiKi 18:14, 01 mar 2023


Dołączył: 26 gru 2022
Posty: 599


Widoczna na 5 i 6 zdjeciu rabata trojką będzie zmieniana na kwadraty wysypane czesc kamieniem a część korą.
____________________
Klaudia (śląsk) / Malinowy zakątek
Alija 19:20, 01 mar 2023


Dołączył: 04 sty 2021
Posty: 8724
Witaj Klaudio, fajnie, że założyłaś wątek. Masz już sporo pięknych roślin. Na ogrodowisku znajdziesz wiele ciekawych pomysłów.
Pozdrawiam.

____________________
Podkarpacie AlicjaZacisze Alicji
Patrycja_KG_Lu 01:50, 02 mar 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2660
Cześć! Sporo już masz zrobione na działce, zwłaszcza prace ziemne i walka z gliniastą glebą.

Rabaty frontowe to ta brązowa na planie od domu do płotu? A ta po prawej to skarpa? Jakie dokładnie są jej wymiary?
Może wrzucisz powiększenie tego fragmentu przedogródka? Skala chyba jest na dole z tego co widzę.
Masz już jakąś wizję na ten fragment ogrodu oprócz drzewka o pokroju płaczącym?
Czy rabaty są tylko przy granicach działki? Nie przewidujesz żadnych przy tarasie lub przy domu?
Czym jest ten kwadrat w prawym dolnym rogu?
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
NowaKiKi 13:39, 02 mar 2023


Dołączył: 26 gru 2022
Posty: 599
Patrycja_KG_Lu napisał(a)
Cześć! Sporo już masz zrobione na działce, zwłaszcza prace ziemne i walka z gliniastą glebą.

Rabaty frontowe to ta brązowa na planie od domu do płotu? A ta po prawej to skarpa? Jakie dokładnie są jej wymiary?
Może wrzucisz powiększenie tego fragmentu przedogródka? Skala chyba jest na dole z tego co widzę.
Masz już jakąś wizję na ten fragment ogrodu oprócz drzewka o pokroju płaczącym?
Czy rabaty są tylko przy granicach działki? Nie przewidujesz żadnych przy tarasie lub przy domu?
Czym jest ten kwadrat w prawym dolnym rogu?

Cześć
Jak tylko będę przy kompie to wrzucę powiększenie przedogrodka, skala jest ma dole ale pewnie mało widoczne, ten rzut mial tylko zobrazować mniej więcej jak to wygląda.
Skarpa jest po prawej stronie, również ja powiększę i zwymiaruje dokładniej.
Rabaty są tylko przy plotach, na razie przy tarasie nie planuje bo jeszcze będzie robiona pergola , mam nadzieję z w tym roku, wiec wszystko byłoby zdeptane.
Kwadrat w prawym dolnym rogu to domek narzedziowy. Chyba wprowadzę hakies komentarze na tym rzucie zeby wiecej rzeczy było czytelne.

Odnośnie przedogrodka, to oprocz tego drzewka płaczącego nie mam pomysłu. Na pewno chciałabym wykorzystać rozplenice black 2 sztuki które będę mieć z i nego miejsca do przesadzenia zeby jakas spójność z resztą traw ozdobnych była. Może coś co jest też zielone w zimie ale nieduże. Na pewno jakies rosliny które wczesniej zaczynają ruszać bo takich u mnie brakuje
____________________
Klaudia (śląsk) / Malinowy zakątek
NowaKiKi 13:42, 02 mar 2023


Dołączył: 26 gru 2022
Posty: 599
Alija napisał(a)
Witaj Klaudio, fajnie, że założyłaś wątek. Masz już sporo pięknych roślin. Na ogrodowisku znajdziesz wiele ciekawych pomysłów.
Pozdrawiam.



Witam, na to właśnie liczę
Juz przeczytalam kilkanaście wątków, kilka odnośnie skarpa, cos mi tam świta w głowie i cos powoli bedzie się tworzyć, ale jest to z boku domu od garazu więc mniej używanego
Pozdrawiam
____________________
Klaudia (śląsk) / Malinowy zakątek
Patrycja_KG_Lu 16:47, 02 mar 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2660
Jak lubisz trawy i szukasz inspiracji na ich połączenie i dodanie akcentu wiosną to zobacz zdjęcia z tego wątku - konkurs-4-pory-roku-z-trawami-ozdobnymi. Tam są pokazane te same rabaty w 4 porach roku. Mi się podoba połączenie rozplenicy u Milusi. Wiosną na rabacie ma czosnki. W konkursach masz też drugi wątek z rozstrzygnięciem i możesz zobaczyć finalistów.
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
NowaKiKi 07:48, 03 mar 2023


Dołączył: 26 gru 2022
Posty: 599
Dzięki Patrycja, na pewno obejrzę

Poniżej wrzucam poprawiony z opisami rzut ogrodu


oraz zbliżenie przedogrodka z wymiarami
____________________
Klaudia (śląsk) / Malinowy zakątek
Martka 09:21, 03 mar 2023


Dołączył: 10 wrz 2015
Posty: 7135
Hej Klaudia, wątek bardzo pomaga w planowaniu masz już sporo pracy za sobą, teren uporządkowany, można działać
Ode mnie kilka ogólnych punktów:
Dla mnie pytanie podstawowe: czy i jakie chcesz drzewa na działce, jaki pokrój (wielopienne, kuliste, kolumnowe), czy w przyszłości jest szansa, że obok będą okna sąsiadów wychodzące na Twój zakątek relaksu? Jaką funkcję te drzewa będą pełniły? Wiem z doświadczenia, że błędem było planowanie rabat bez uwzględnienia drzew.
Druga rzecz: Rabaty. Linie proste czy falujące? Trójkąt faktycznie nie jest dobrym kształtem Wszyscy chyba popełniamy na początku ten sam błąd, projektując wąskie rabaty. Później poszerzamy, bo metr okazuje się stanowczo za ciasny, aby nadać rabacie wygląd marzeń Więc tu zachęcam do odwagi.
Trzecia: warzywnik - jeśli nawet nie planujesz teraz dużego, zostaw sobie miejsce na ewentualne jego powiększenie za kilka lat gdy ogarniesz ogród, może się tak zdarzyć, że zapragniesz więcej miejsca pod uprawy zamiast trawnika u mnie tak się zdarzyło

Trzymam kciuki za powiększanie rabat bo tak to chyba będzie u Ciebie wyglądało?
anuska2507 09:25, 03 mar 2023


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2568
Hej podrzucam pomysł na płaczące drzewko do przedogródka: jabłoń rajska Royal Beauty. I nie płaczące, ale wg mnie też ciekawe: derenie kousa (są różne odmiany).

Patrząc na trójkątną rabatę myślę, że rododendrony lepiej przenieść w inne miejsce, np. do przedogródka, gdzie będą miały więcej cienia. Wcześniej trzeba im dobrze przygotować glebę, bo glina zazwyczaj im nie służy. Są tematyczne wątki o rodkach, jest w nich wiele rad.
____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies