Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród w malinówkach

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród w malinówkach

Marcin89 09:23, 24 sty 2024


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2536
An_na napisał(a)
Marcin, podoba mi się to co przedstawiłeś na planach. Fajnie, że zaczynasz od drzew.

Z doradzaniem u mnie kiepsko, bo brak wyobraźni przestrzennej.
Jednakowoż będę z ciekawością śledzić powstawanie Twoich rabaty.

Spodobał mi się tekst
"On ma podejście do trawnika takie jak Wasi mężowie, ja zaś mam takie jak Wy."
Bo Ty nasz, a on jeszcze nie
Ale kto wie... kto wie? Ogrodowanie jest zaraźliwe
Zapraszam zatem, może w tym sezonie coś ruszy. W zeszłym były inne prace, typu kostka brukowa, tarasy, ogrodzenie na froncie i równanie terenu.

Brat lubi ostnicę
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Marcin89 09:27, 24 sty 2024


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2536
Joann napisał(a)
Ja planować nie umiem na szkicu, nie ma jak zerknąć na rzeczywisty obraz rabaty. Posadzone już masz coś czy to będzie dopiero realizacja?
W małym ogrodzie moim zdaniem trzeba powtarzać rosliny, nie ma miejsca na szaleństwa, bo zrobi się balagan.
Jakiś czas temu to samo powiedziałem o rysunkach. Na ten moment jest pusty teren. W części ozdobnej nie rośnie żadna roślina. O na zdjęciu poniżej widok na teren, na wprost brzozowa, na lewo ta długa rabata.

Dlatego forum kusi kolejnymi gatunkami traw, nowymi dla mnie bylinami (np. szałwia okręgowa), a miejsca tyle co kot napłakał
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Marcin89 11:24, 24 sty 2024


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2536
U mnie z kolei zakupy idą w innym kierunku Pewnie na najnowszą też się skuszę.


A poza tym oszczędzanie na roślinki, głównie drzewa i żywopłoty...pewnie szkółki ruszą od marca.
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Patrycja_KG_Lu 12:20, 24 sty 2024


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2743
Marcin89 napisał(a)
Pytanie techniczne.
Czy rozplenica Hameln lub Moudry z rozchodnikiem Herbstfreude mogła by być na tyle rabaty, gdzie cały przód to szałwia Caradonna, kocimiętka Purrsian Blue i ostnica Pony Tails?

Taka inspiracja:
https://zielonyexpert.pl/wp-content/uploads/2021/05/trawa-ozdobna.jpg

Wysokości roślin w necie też zakłamane, a nie miałem do tej pory powyższych roślin by ocenić ich wielkość.


Moim zdaniem piękno tej rabaty tkwi w prostocie = ilości gatunków. Ja do niskich kocimiętek dobrałam niską odmianę szałwii - Compact Caradonna. W rabacie obok gdzie już będą wyższe rośliny wybrałam Caradonnę o normalniej wysokości.

Tutaj jeszcze ta sama rabata w innej perspektywie i ma czosnki już przekwitnięte.
https://pin.it/AxXf1DNFT
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Patrycja_KG_Lu 12:35, 24 sty 2024


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2743
Pytałeś o zęby na rabatach. Ja bym zostawiała takie kształty jak masz. Pasują do tej działki i wielkości ogrodu. Ktoś miał tutaj na forum rabatę przy płocie o długości 20 kilku metrów. Tam rzeczywiście zęby dodały urozmaicenia. U Ciebie to niekoniecznie potrzebne. Jedynie jakby się uprzeć to można dać poszerzenie tu gdzie na czerwono narysowałam lub na zielono. Tylko to komplikuje nawadnianie. Jakiś czas temu na wątku Dareckiej Hania zwróciła uwagę na fakt, że oko bardziej podąża za kształtem trawnika niż rabat (w kontekście falistych rabat) i warto nie szaleć zbytnio z udziwnianiem oraz wziąć pod uwagę manewrowanie kosiarką.
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Patrycja_KG_Lu 12:42, 24 sty 2024


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2743
Marcin89 napisał(a)
[…]
Dlatego forum kusi kolejnymi gatunkami traw, nowymi dla mnie bylinami (np. szałwia okręgowa), a miejsca tyle co kot napłakał


Haha dołożę do zastanowienia dla Ciebie mój ostatni zachwyt - Palczatka miotlasta Red Frost (minuta 18:06) oraz ten nowy miskant - dostępny dopiero w połowie 2024
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Marcin89 12:43, 24 sty 2024


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2536
Patrycja, wiesz, że nawet pomyslałem o szałwi omszonej, ale różowej. Bo wszędzie ten fiolet. Ale nie wiem, czy to by nie było za dużo kolorów. Fiolet ciemny, fiolet jasny, róż i zieleń ostnicy?
A może właśnie fajne urozmaicenie?

Linia rabat - chyba jednak zostanę przy wersji prostej. Jak był śnieg to brat zrobił ognisko w miejscu rabaty narożnej (tam gdzie czerwone x) i ścieżki w śniegu do tego miejsca. Od razu wyobraziłem sobie, że to linie rabat i trawnik i fajnie wyglądało. Aż w szoku byłem, że ta prostota nie wygląda źle

____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Patrycja_KG_Lu 12:55, 24 sty 2024


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2743
Marcin89 napisał(a)
Patrycja, wiesz, że nawet pomyslałem o szałwi omszonej, ale różowej. Bo wszędzie ten fiolet. Ale nie wiem, czy to by nie było za dużo kolorów. Fiolet ciemny, fiolet jasny, róż i zieleń ostnicy?
A może właśnie fajne urozmaicenie?

Linia rabat - chyba jednak zostanę przy wersji prostej. Jak był śnieg to brat zrobił ognisko w miejscu rabaty narożnej (tam gdzie czerwone x) i ścieżki w śniegu do tego miejsca. Od razu wyobraziłem sobie, że to linie rabat i trawnik i fajnie wyglądało. Aż w szoku byłem, że ta prostota nie wygląda źle



Jak jeszcze będzie śnieg u Ciebie to weź może jakiś spray i sobie narysuj rabaty na żywo. Zrób fotki, ocen z tarasu czy innego miejsca jak wyglądają, patrząc przez okno.

Edit: tutaj masz trochę różu. Nie wiem z jakiej rośliny, ale wygląda fajnie cała rabata.
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Angelika95 13:40, 24 sty 2024


Dołączył: 24 wrz 2022
Posty: 1020
Patrycja_KG_Lu napisał(a)
Pytałeś o zęby na rabatach. Ja bym zostawiała takie kształty jak masz. Pasują do tej działki i wielkości ogrodu. Ktoś miał tutaj na forum rabatę przy płocie o długości 20 kilku metrów. Tam rzeczywiście zęby dodały urozmaicenia. U Ciebie to niekoniecznie potrzebne.


To u mnie była ta długa rabata-32m. Zrobiłam trzy zęby, a teraz będę zmieniać na dwa, bo tak bardziej mi się podoba. Kilka zębów to dla mnie za duże urozmaicenie. Dlatego trzeba robić według swojego gustu
____________________
Spełnianie marzeń - ogród czas start świętokrzyskie
Patrycja_KG_Lu 13:52, 24 sty 2024


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2743
Angelika przepraszam za pomyłkę. Rzeczywiście nie 20 kilka metrów. Nie zawsze mam pamięć co u kogo, zapamiętałam tylko rozmowy i rysunki z tymi zębami.
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies