Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród w malinówkach

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród w malinówkach

Angelika95 14:04, 24 sty 2024


Dołączył: 24 wrz 2022
Posty: 1019
Patrycja i tak super zapamiętałaś sytuację i moje rysunki
____________________
Spełnianie marzeń - ogród czas start świętokrzyskie
Judith 14:19, 24 sty 2024


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 10031
Marcin, nie jestem pewna czy już to kiedyś pisałam, zatem jeśli się powtarzam to przepraszam . Otóż moim zdaniem taki plan niepotrzebnie skraca działkę i tym samym pole widzenia. Działkę masz całkiem sporą, a żywopłotem grabowym po całości (z małą tylko przerwą) zmniejszasz ją sobie znacząco.
Pamiętam, że chcesz wydzielić w ten sposób miejsce zabaw dla dzieci i ognisko, pytanie czy faktycznie przesłona po całości jest tym czego chcesz?
Ja mam parawan thujowy, ale on oddziela tylko częściowo jedną część działki od drugiej. Zerknij, zaraz wrzucę u siebie.
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Angelika95 14:29, 24 sty 2024


Dołączył: 24 wrz 2022
Posty: 1019
A moim zdaniem takie oddzielenie jest super, oddziela części funkcyjne. Nie widzę potrzeby obejmowania wzrokiem całego podwórka, takie pokoje ogrodowe są super. Trzeba też patrzeć na funkcjonalność, nie każda część podwórka jest atrakcyjna przez cały rok
____________________
Spełnianie marzeń - ogród czas start świętokrzyskie
LIDKA 15:59, 24 sty 2024


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7305
Marcin89 napisał(a)
U mnie z kolei zakupy idą w innym kierunku Pewnie na najnowszą też się skuszę.


A poza tym oszczędzanie na roślinki, głównie drzewa i żywopłoty...pewnie szkółki ruszą od marca.


W tych podręcznikach są przepiękne fotografie.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Marcin89 16:32, 24 sty 2024


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2532
Judith i Angelika, każda z Was ma rację. A więc powiem skąd ten żywopłot po całości.

Już dawno wiedziałem, że nie zrobimy żywopłotu naokoło działki. Tam na końcu jest orzech i śliwka u sąsiada. To na pewno cień i korzenie. Było by ciasno. Potem dajmy na to - thuje szły by mi do warzywnika, a ja nie chcę tam zacieniać i mieć wszędzie ich korzeni.

Kwestia orzecha włoskiego. Byłby w obrębie ogrodu ozdobnego, taki sam jeden na środku? Nie pasował by mi. Przesłona grabowa odetnie tamtą mniej atrakcyjną część. Tak samo trawnik tam na tyle - nie jestem w stanie go całego zerwać, pewnie orzech by ucierpiał. Z czasem spróbuję go wyprowadzić na prostą. Ale tam zawsze będzie gorszy, bez nawadniania.

Kolejna rzecz - od strony warzywnika i tego tyłu widać nas z ulicy. Nawet jak jadą auta to świecą mi w okno tarasowe. Stąd potrzeba zasłonięcia się. Tak samo z domu - ja, czy brat nie musimy wiedzieć warzywnika i foliaka. Tylko żywopłot i brzozy.

Jeszcze jedno - w obrębie rabaty brzozowej będą 3 włazy do studni chłonnych fi 315 mm i 3 małe odpowietrzenia fi 110 mm. Od razu był plan by je ukryć w rabacie, a nie w trawniku. Nie lubię takich dekli, pokryw w widocznym miejscu.

Więc tak powstały pokoje ogrodowe. Z tyłu brat chce zrobić mały plac zabaw, jest miejsce na koc/hamak w cieniu orzecha, trampolina i placyk na palenisko. Taki ogród dla nas i dzieci.

A bliżej domu ten ozdobny, do podziwiania z domu i tarasu.
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Rojodziejowa 16:47, 24 sty 2024


Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 8660
To trochę tak jak w domu kwestia ułożenia kuchni. Jeden lubi mieć salon z otwartą kuchnią i jak największą przestrzeń, a drugi (np. ja) woli mieć trochę schowaną kuchnię, żeby ewentualnie wystające ze zlewu gary albo naniesione przez dzieci pierdoły w salonie nie denerwowały
Ja też lubię ideę pokoi ogrodowych. Takie zakątki, otulający ogród jest super.

"Jak stworzyć niezwykły warzywnik" też mam i właśnie przyszło mi powiadomienie, że najnowsza książka już wyszła do mnie. Ciekawa jestem tej o trawach, ale na razie na półce leży jeszcze nie przeczytana "Trawy ozdobne" Alicji Maj

A jeśli chodzi o granice rabat, to ta zielona opcja Patrycji też jest fajna. Takie wysunięcie stworzyłoby jakby kolejny plan.
Poza tym, zrobicie i będziecie widzieć, czy coś nie zmodyfikujecie. Wiadomo, chciałoby się zrobić od razu na gotowo. I tak się człowiekowi wydaje jak robi, że tak będzie. Ale czy to jest możliwe? Jest tu ktoś, kto nie zmienił nic z początkowej koncepcji?

____________________
Asia Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną (małopolskie, okolice Brzeska)
Judith 17:06, 24 sty 2024


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 10031
Marcin, rozumiem

Jednocześnie -odnosząc wrażenie bycia lekko niezrozumianą - wypowiem się w temacie pokojów ogrodowych. Ta idea to według mnie najlepszy ogrodowy trend . I ja go realizuję w swoim ogrodzie tworząc zakamarki i kąciki . Wielka pusta przestrzeń - dla mnie zdecydowanie nie. Natomiast czym innym jest pokój ogrodowy, a czym innym całkowite oddzielenie poszczególnych części ogrodu. Pokój ogrodowy to samodzielna część ogrodu, ale nie bez kontaktu z innymi częściami ogrodu.
Oczywiście - jak napisałam - rozumiem oddzielenie u Ciebie, Marcinie - brak możliwości stworzenia żywopłotu przy ogrodzeniu wymusza inne rozwiązania . Zastosowałam podobne rozwiązanie kiedyś u siebie acz z innych przyczyn - oddzieliłam brzydką część. Ale po 9 latach wzięłam się za brzydką, zrobiła się ładna i żywopłot przesadziłam .
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
olciamanolcia 17:16, 24 sty 2024


Dołączył: 11 lis 2019
Posty: 7149
A ja nie robiłabym żadnych zębów tylko jeśli się da poszerzyłabym rabatę po lewej i tę na wprost tarasów tym samym zmniejszysz część trawnikowa a im dłużej będziesz na forum to tym szersze będziesz robił rabaty
Moja rabata z werbeną miała na początku chyba 1,5 metra a teraz ponad trzy. To nie koniec bo zamierzam ją poszerzyć o 30 cm- jeszcze tej wiosny


____________________
Justyna Ogród prawie wymarzony**Wizytówka
olciamanolcia 17:17, 24 sty 2024


Dołączył: 11 lis 2019
Posty: 7149
Pokoje ogrodowe ja to nawet salon mam ( w postaci tarasu)

____________________
Justyna Ogród prawie wymarzony**Wizytówka
Marcin89 17:44, 24 sty 2024


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2532
No to każdy wie o co u mnie chodzi. Czy to nazwę pokojem ogrodowym, czy przesłoną, czy przegrodą. Ten żywopłot może mieć zaledwie 1,5 m wysokości. Sam jeszcze nie wiem. Brzozy też fajnie zasłonią chociażby dom sąsiada. Teraz widzę go jak na dłoni.

Lepsze jest to co teraz chcę niż ściana ze świerków serbskich (była taka wizja)

Justyna, pisałem o tym, że będę musiał negocjować z rodziną brata każdy cm tego trawnika. A czy przekonam ich?
Z kolei brzozowa jest głównie po mojej stronie i logiczne, że z żywopłotem rabata musi być szeroka. Wychodzi spokojnie 3,5 m by wciągnąć w rabatę dekle studni, a może i ugram te 4 m
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies