Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród w malinówkach

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród w malinówkach

Marcin89 23:06, 11 lut 2024


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2621
Temat świerków serbskich i żywopłotu zdominował wszystko. Nawet nikt nie wspomina o reszcie roślin i ich układzie na tej bocznej rabacie A też bym posłuchał coś.

Dla mnie też Smaragd ładniejsza. Najpierw będą drzewka, z czasem może wyjdzie zielona ściana
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Patrycja_KG_Lu 08:29, 12 lut 2024


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2791
Marcin89 napisał(a)
Dalej rozważam wszelkie opcje z boku domu. Ostatnia była taka, by na froncie zakończyć żywopłot 3 świerkami serbskimi.

Poniżej jednak z powtórzeniem świerków koło tarasu. Wtedy było by około 1,5 m na świerki i 1,5 m ścieżki z grysu i w niej hakone. Dodatkowo trochę cienia i osłona od wiatru. Plus nie widać nas od sąsiada. Nawet jak świerki wyjdą na grys to nic się nie stanie, przejście będzie.

Dalej graby Frans Fontaine i rozplenice Moudry. Przed nimi byliny.

Za grabami miskanty i hortensje, przed nimi znowu byliny.

I na samym końcu śś i pod nią kulki thujowe w niskich trawach, czy turzycach. Rabata może być zakończona rzędem krzewów, takim jakby tłem dla tego co pod śś.

Jest tu wszystkiego duuuużo, rysunek pokazuje jak tu będzie ciasno z jakimikolwiek żywopłotem

Rysunek na brudno, nie przykładałem się, ale widać co i jak

Ja bym zrezygnowała już z tych krzewów na końcu raczej. Będziesz miał tło cisowe. W tych niskich trawach i kulkach dałabym czosnki ozdobne w miarę niskie. Te trzy szałwie nie będą widoczne za hortensją. Miskanty i hortensje dobre połączenie. Rabata pod grabami super. Co do tej w żwirku to może być monoroślinna lub wielo. Zaraz znajdę Pina, bo sobie zapisywałam gdzie było kilka innych roślin.

Edit: Nie znalazłam dokładnie tego co szukałam, ale może rozważ powtórzenie kulki zimozielonej w hakone w żwirze? A może na przodzie i tutaj pokusisz się o betonowe podświetlone lub okrągłe lampy? https://pin.it/6jeoETHWB
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Marcin89 18:05, 12 lut 2024


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2621
Patrycja_KG_Lu napisał(a)

Ja bym zrezygnowała już z tych krzewów na końcu raczej. Będziesz miał tło cisowe. W tych niskich trawach i kulkach dałabym czosnki ozdobne w miarę niskie. Te trzy szałwie nie będą widoczne za hortensją. Miskanty i hortensje dobre połączenie. Rabata pod grabami super. Co do tej w żwirku to może być monoroślinna lub wielo. Zaraz znajdę Pina, bo sobie zapisywałam gdzie było kilka innych roślin.

Edit: Nie znalazłam dokładnie tego co szukałam, ale może rozważ powtórzenie kulki zimozielonej w hakone w żwirze? A może na przodzie i tutaj pokusisz się o betonowe podświetlone lub okrągłe lampy? https://pin.it/6jeoETHWB
Te krzewy to faktycznie raczej nie wejdą, a szałwia za hortensją to już w ogóle mistrz

Gdy nie będzie świerków to mogę dodać jeszcze ze 2 miskanty w kierunku śś.

A pod drzewem rozważam różne opcje typu kulki iglaste i turzyca Ice Dance lub sesleria. Mogły by być też trzmieliny pstrokate jako kule, ale nie wiem co wtedy do nich? Z kwitnących to bym wrzucił parę szałwii.

Czosnki to zaś wszędzie mi pasują, w tych wąskich na froncie, między tarasami, w brzozowej. Ale tyle to ich nie dam

Hakone w żwirku raczej sama, bo dużo się będzie działo w donicy L w tarasie Ale te kule ładne. Może między tarasami bym dał.

____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Wiolka5_7 18:15, 12 lut 2024


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20716
Turzycę Ice dance Ci odradzam. Ja się jej pozbyłam i będę pozbywać ,bo mam na jednej rabacie.
A do sadzenia pomiędzy kulkami to już w ogóle ,bo ma odrosty.

Turzyca Variegata jest podobna i nie ma odrostów
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Marcin89 18:25, 12 lut 2024


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2621
A już nie wspomnę o tym, że skoro śś to mogły by być hakone w dużej grupie.

Albo hakone z kulkami i szałwią. Na koniec lata, gdy szałwia będzie brzydka i do wycięcia zostaną trawki i kulki. A chwilę później uwagę odwróci przebarwiona śś

W ogóle to są różne nazwy typu świdośliwa Lamarcka, czy kanadyjska. To chyba to samo? A drugi gatunek to świdośliwa olcholistna. Widziałem też odmiany o różnej sile wzrostu. Ale chyba mógłby być sam gatunek, taki dziki?
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Anda 18:31, 12 lut 2024


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33706
Szałwie tnie się również końcem czerwca, najpóźniej początkiem lipca, nie tylko końcem lata
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Anda 18:35, 12 lut 2024


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33706
Amelanchier alnifolia, lamrackii, canadensis (są jeszcze inne) różnią się trochę liśćmi, przebarwieniem i kształtem kwiatów, wielkością owoców.
Nasz rodzimy gatunek to Amelanchier ovalis.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Marcin89 18:44, 12 lut 2024


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2621
Anda napisał(a)
Amelanchier alnifolia, lamrackii, canadensis (są jeszcze inne) różnią się trochę liśćmi, przebarwieniem i kształtem kwiatów, wielkością owoców.
Nasz rodzimy gatunek to Amelanchier ovalis.
Który byś poleciła na drzewko wielopienne i który najładniej się przebarwia? Muszę doczytać, bo wcześniej śś nie planowałem

No chodziło mi o wycięcie szałwii po drugim kwitnieniu. U mnie one już bardzo brzydko wyglądają (jakaś niska odmiana). No chyba, że z Caradonną będzie inaczej i nie będzie straszyć
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Marcin89 18:46, 12 lut 2024


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2621
Póki co mam takie odmiany pomidorsów kupione Siew coraz bliżej.
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Anda 18:49, 12 lut 2024


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33706
Najładniej wielopniowo rośnie i najładniej się przebarwia śś lamarcka. Możesz sobie kupić młody egzemplarz jako krzew i sam wyprowadzić na drzewko wielopniowe.
Już takie wyprowadzone są przepiękne, ale drogie.

https://www.pinterest.de/pin/395050198555935417/
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies