Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Nowa działka, nowe wyzwania, nowi my ;)

Pokaż wątki Pokaż posty

Nowa działka, nowe wyzwania, nowi my ;)

Patrycja_KG_Lu 21:43, 02 kwi 2024


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2765
Jaką masz temperaturę? Ja ziemi daje pod samą krawędź, bo ona cieniuje młode wschody i się wyciągają w górę.

Pomidorów nie kiełkuje na waciku. Robiłam tak w zeszłym roku z paprykami. W tym roku z braku czasu dałam papryki i pomidory od razu do ziemi. Skiełkowały w parę dni.

1. Ziemię kupuję nie uniwersalną, a do wysiewów. Wybieram firmę Aura lub Kronen.
2. W kuwecie/wiadrze/tacy wsypuje sobie ziemie i dodaje wody. Mieszam ręką jak ciasto. Robię test ściskania. Jeśli nabierając garść i ściskając kapie woda = za mokro, jeśli po ściśnięciu grudka się rozpada = za sucho, jeśli grudka pozostaje w nadanym kształcie to wtedy jest idealnie.
3. Napełniam doniczki ziemią niemal do krawędzi i układam nasiona.

4. Przysypuje nasiona na tyle, żeby zakryć. Dla pomidora to pewnie ok. 0,5 cm. Papryki troszkę grubiej by opór ziemi pomógł się nasionku pozbyć tej skorupki.
5. Lekko zraszam wierzch i nakrywam folią.

6. Daje do najcieplejszego pomieszczenia na podłogę (mam ogrzewane podłogi). Raz dziennie zaglądam. Nie musiałam podlewać, bo folia zapobiegała ucieczce wilgoci. Te, które już wzeszły idą od razu na parapet. Reszta czeka pod folią.
7. Jak będą ładne listki to trafiają do chłodniejszego pomieszczenia.

Papryki pikowałam jak były widoczne liście właściwe.


Jutro zrobię foto aktualnych pomidorów. Niektóre już nadają się do pikowania. Kilka dni temu wyglądały tak - nie miały listków właściwych jeszcze.

____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Kontonaogrod 21:46, 02 kwi 2024

Dołączył: 17 cze 2023
Posty: 1935
Patrycja dzieki. Nigdy nie mialam problemow. Nigty nie cudowalam specjalnie. Rosly. W tym sezonie porazka jakas. Pomidory pewnie jakies urosna, pozno bo pozno ale na papryki nie ma szans...
____________________
Anna https://www.ogrodowisko.pl/watek/11774-nowa-dzialka-nowe-wyzwania-nowi-my
Patrycja_KG_Lu 21:47, 02 kwi 2024


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2765
To może wina ziemi? Jaką miałaś? U mnie papryki zwykłe miały słabe wschody, ale miałam nasiona z 2019/2020 roku.
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Kokesz 23:02, 02 kwi 2024


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6692
Też polecam ziemię do wysiewów bez nawozu. Twoja ziemia nie wygląda na pulchną...Może tu jest problem?
Pomidory po wysiewie też nakrywam folią i stawiam w najcieplejszym miejscu, u mnie akurat na kaloryferze. Po wschodach obniżam temperaturę i stawiam w najwidniejszym miejscu żeby się nie wyciągały do światła.
Pikuję, gdy mają jedną parę liści właściwych.
Po obniżeniu temperatury widzę że idą w masę, nie są wyciągnięte i mają ładnie rozbudowane korzenie.
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Patrycja_KG_Lu 23:38, 02 kwi 2024


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2765
Renata, do jakich temperatur schodzisz w dzień i noc po pikowaniu?
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Kontonaogrod 07:33, 03 kwi 2024

Dołączył: 17 cze 2023
Posty: 1935
Właśnie to mnie irytuje, że zawsze rosło bez większego problemu i zachodu z mojej strony, żadnego cudowania i sprawdzania temperatur, nakrywania przenoszenia itp. W najzwyklejszej ziemi uniwersalnej. Nawet kupiłam trochę lepszą, lokalnie w GSie. I myślę że to ziemia. Stara/po zimie albo w ogóle coś z nią było nie tak... zonk.
____________________
Anna https://www.ogrodowisko.pl/watek/11774-nowa-dzialka-nowe-wyzwania-nowi-my
Kokesz 08:09, 03 kwi 2024


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6692
Patrycja_KG_Lu napisał(a)
Renata, do jakich temperatur schodzisz w dzień i noc po pikowaniu?


17, 18 stopni ale teraz jak było ciepło to przy otwartm oknie było 20 stopni.
Kalarepy powinny mieć jeszcze chłodniej, będę musiała je wystawić na zewnątrz.
Drugi raz pikowałam pomidory bo wcześniej miały za ciepło i się wyciągały, teraz jest ok
____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Patrycja_KG_Lu 08:33, 03 kwi 2024


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2765
Dziękuję ja mniej więcej też do tylu obniżyłam w tym roku. W zeszłym miały za ciepło i za wysokie rosły.
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Kontonaogrod 08:59, 03 kwi 2024

Dołączył: 17 cze 2023
Posty: 1935
Na działce



Tutaj. Wiosna!









____________________
Anna https://www.ogrodowisko.pl/watek/11774-nowa-dzialka-nowe-wyzwania-nowi-my
Kontonaogrod 09:00, 03 kwi 2024

Dołączył: 17 cze 2023
Posty: 1935
Marchewka też kiełkuje







Przed domem. Uporządkowywałabym/dosadzała ciemierników żeby wypełnić puste przestrzenie, ale i tak wszystko będę wykopywać na jesień więc nie ma sensu

____________________
Anna https://www.ogrodowisko.pl/watek/11774-nowa-dzialka-nowe-wyzwania-nowi-my
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies