Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Aranżacja ogródka przy zabudowie bliźniaczej.

Pokaż wątki Pokaż posty

Aranżacja ogródka przy zabudowie bliźniaczej.

Narsilia 07:22, 12 kwi 2024


Dołączył: 21 maj 2020
Posty: 568
O faktycznie śliczna zielona poduszeczka i szybko przyrasta , ja też się trochę obraziłam na lawendę bo po 2 latach sucha i wygląda brzydko
____________________
Klaudia Ogród vs budowa czyli trudne początki ogrodniczki
LIDKA 07:51, 12 kwi 2024


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7316
Z dawnych wpisów Toszku wynika że tylko pod trawnik nie daje się kory podczas przekopywania.
Można dodać tez kompost i mączkę bazaltwową.

Duuużo pracy za Wami. Szybki efekt daje ta trawka i pięknie Ci podkreśli nasadzenia.

Podoba mi się tu!!!
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
SaskiaFarkas 09:18, 12 kwi 2024

Dołączył: 16 lut 2024
Posty: 207
Narsilia napisał(a)
O faktycznie śliczna zielona poduszeczka i szybko przyrasta , ja też się trochę obraziłam na lawendę bo po 2 latach sucha i wygląda brzydko


Bardzo dużo ludzi ma takie odczucia. Po kilku sezonach zamiast zdobić rabatę straszy swoim wyglądem. Pewnie nie u wszystkich bo widzę ją w okolicznych ogródkach i ma się całkiem dobrze. Kiedyś pewien ogrodnik mówił mi, że lawendę podsypuje dolomitem.
____________________
https://www.ogrodowisko.pl/watek/11783-aranzacja-ogrodka-przy-zabudowie-blizniaczej
Patrycja_KG_Lu 09:18, 12 kwi 2024


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2758
Dziś wyświetlił mi się taki Pin i od razu pomyslałam o Twoim ogrodzie.
https://pin.it/3cjjJ9zZo
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
SaskiaFarkas 09:25, 12 kwi 2024

Dołączył: 16 lut 2024
Posty: 207
LIDKA napisał(a)
Z dawnych wpisów Toszku wynika że tylko pod trawnik nie daje się kory podczas przekopywania.
Można dodać tez kompost i mączkę bazaltwową.

Duuużo pracy za Wami. Szybki efekt daje ta trawka i pięknie Ci podkreśli nasadzenia.

Podoba mi się tu!!!

Dziękuję Dużo jeszcze przed nami pracy. W wolnym czasie naszkicuje zaplanowane rabaty.
Wiadomo, ze rośliny są dość drogie wiec wszystkiego w jednym czasie nie zasadzimy. Będziemy systematycznie dosadzać przez najbliższe miesiące. Następnie modyfikować błędy
____________________
https://www.ogrodowisko.pl/watek/11783-aranzacja-ogrodka-przy-zabudowie-blizniaczej
SaskiaFarkas 09:31, 12 kwi 2024

Dołączył: 16 lut 2024
Posty: 207
Patrycja_KG_Lu napisał(a)
Dziś wyświetlił mi się taki Pin i od razu pomyslałam o Twoim ogrodzie.
https://pin.it/3cjjJ9zZo


Dziękuję Patrycja ,że o mnie pomyślałaś
Pewnie będzie coś podobnego ale nie aż tak minimalistycznie. Chce aby było dużo zieleni aby zminimalizować oschłość betonu i grysu granitowego. Dlatego tez potrzebuje zimozielonych roślin oraz kwitnących bylin i krzewów.
____________________
https://www.ogrodowisko.pl/watek/11783-aranzacja-ogrodka-przy-zabudowie-blizniaczej
Patrycja_KG_Lu 09:53, 12 kwi 2024


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2758
Mi najbardziej się drzewa na stelażu w tym pinie rzuciły w oko. Pracy przy nich trochę jest, ale w małym ogrodzie chyba do ogarnięcia.
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
SaskiaFarkas 10:24, 12 kwi 2024

Dołączył: 16 lut 2024
Posty: 207
Też mi się podobają na stelażu drzewa . W mojej okolicy jest parę działek co je mają. Wygląda to zjawiskowo. Ja natomiast za płotem mam drzewa a najwięcej niestety leszczyny. Tylko w jednym miejscu nie mam i tam chciałabym mieć drzewo najlepiej kwitnące ale nie wysokie.
Brzoza youngii nie jest oczywiście kwitnąca ale może właśnie ona by u mnie pasowała by naprzeciw tarasu zakryć lukę na przyszły taras sąsiadów?
____________________
https://www.ogrodowisko.pl/watek/11783-aranzacja-ogrodka-przy-zabudowie-blizniaczej
pestka56 12:23, 12 kwi 2024


Dołączył: 17 sie 2016
Posty: 4460
SaskiaFarkas napisał(a)
Ale piękne. Najbardziej podoba mi się carex flacca, miedzianobrody oraz sesleria heuflera ( numer 1). Jeżeli chciałabym je sadzić w grupie to na jaką szerokość je sadzić między sobą?


Carex flacca:
Wysokość kępy liści: 0,15–0,3 m
Wysokość z kwiatostanami: 0,2–0,9 m
Sadzisz w odległości 50 cm, to będzie trochę widać pokrój, a jednocześnie zasłonią ziemię.
Carex 'Miedzianovrody' z kwiatostanami osiąga 70 cm. Trzeba ją sadzić tak, żeby pokazała te rude wachlarze – słońce, słońce... Ja bym sadziła luźno co 70-80 cm. Przestrzeń pomiędzy nimi możesz wypełnić niskimi kostrzewami, które nie kwitną tak spektakularnie, za to mają ładne jeżowate kępy np. Festuca glauca 'Intense Blue' (one mają średnicę 25-35 cm). Ja mam taki zamiar. Na razie rabata, gdzie posadziłam Miedzianobrodego jest w większości tymczasowa. Urosną, będę wykopywać z dużymi bryłami ziemi i przesadzać
Sesleria heufleriana:
Wysokość kępy liści: 0,2/-0,3 m
Wysokość z kwiatostanami: 0,5–0,7 m
To rozmiary katalogowe, ale moje 3-letnie mają kępy liściowe wysokości 35-40 cm, a razem z kwiatostanami nawet 70 cm. Średnica kępy średnio 50 cm. Mam posadzone co 70 cm.
____________________
Kasia
pestka56 12:52, 12 kwi 2024


Dołączył: 17 sie 2016
Posty: 4460
SaskiaFarkas napisał(a)
Też mi się podobają na stelażu drzewa . W mojej okolicy jest parę działek co je mają. Wygląda to zjawiskowo. Ja natomiast za płotem mam drzewa a najwięcej niestety leszczyny. Tylko w jednym miejscu nie mam i tam chciałabym mieć drzewo najlepiej kwitnące ale nie wysokie.
Brzoza youngii nie jest oczywiście kwitnąca ale może właśnie ona by u mnie pasowała by naprzeciw tarasu zakryć lukę na przyszły taras sąsiadów?


Przemyśl śliwę wiśniową (Prunus cerasifera) 'Pissardii'. U mnie właśnie skończyły kwitnienie i teraz do późnej jesieni będą zdobić bordowymi liśćmi. Dorastają do 6 m max.
Zdjęcie ostatnie dla porównania z wysokością domu. Ta śliwa już osiągnęła maksimum wysokości. Sadziłam w 2007.



(Daj znać, że obejrzałaś, to usunę)

Inna propozycje :
Swidośliwa Lamarcka (Amelanchier lamarckii).
Kolumnowa wiśnia japońska (Prunus serrulata) Amanogawa i inne japońskie.
Wiśnia osobliwa (Prunus × eminens) 'Umbraculifera', to krzaczasta forma, ale można kupić szczepioną na pniu.
Głóg pośredni (Crataegus monogyna) 'Paul’s Scarlet', przepięknie kwitnie.
____________________
Kasia
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies