Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Aranżacja ogródka przy zabudowie bliźniaczej.

Pokaż wątki Pokaż posty

Aranżacja ogródka przy zabudowie bliźniaczej.

SaskiaFarkas 21:18, 14 kwi 2024

Dołączył: 16 lut 2024
Posty: 179
Zdjęcie placyku.

____________________
https://www.ogrodowisko.pl/watek/11783-aranzacja-ogrodka-przy-zabudowie-blizniaczej
pestka56 12:51, 15 kwi 2024


Dołączył: 17 sie 2016
Posty: 4460
Drzewka szczepione na pniu nie zasłonią nisko niczego.

Buki i graby możesz strzyc nawet bardzo wąsko. Jednak uzyskanie gęstego żywopłotu to zawsze jest kwestia czasu, chyba, że kupisz takie sadzonki prowadzone na żywopłot. Czasem szkółki oferują je sadzone w rzędzie we wspólnej donicy po kilka sztuk – taki już gotowy żywopłotek.

Rozwiązaniem osłonowym z efektem natychmiastowym byłyby panele z bluszczu, ale one nie są tanie.

Mnie podobają się żywopłoty z trzmielin Fortune'a (Euonymus fortunei) puszczone na siatkę ogrodzeniową. Są liściaste, a jednocześnie zimozielone. I choć zimą nieco brzydną kolorystycznie, to na wiosnę błyskawicznie się odnawiają. Nic tych roślin nie atakuje ani choroby, ani mszyce czy inne szkodniki. Świetnie znoszą strzyżenie. Taki żywopłot może mieć nawet tylko 25 cm szerokości. Nadają się i na słońce, i do cienia. A wybór jeśli chodzi o kolory jest spory. O odmianach możesz poczytać na stronie https://www.clematis.com.pl/informacje-o-roslinach/pnacza-ogrodowe/525-euonymus-fortunei/ Możesz posadzć jakąś krzewinkę „łaciatą” z przewagą żółtego lub białego albo o jednolitym kolorze liści. Najszybciej zarasta zielona odmiana 'Coloratus'.
Mam te trzmieliny od wielu lat. Rosną jako niskie krzewy osłaniające nóżki Rhododendrona i jako zadarniacze, a ostatnio wpuszczam je na ścianę, która jest ofiarą zwierzaków wskakujących na parapet okienny.
____________________
Kasia
SaskiaFarkas 19:07, 15 kwi 2024

Dołączył: 16 lut 2024
Posty: 179
pestka56 napisał(a)
Drzewka szczepione na pniu nie zasłonią nisko niczego.

Buki i graby możesz strzyc nawet bardzo wąsko. Jednak uzyskanie gęstego żywopłotu to zawsze jest kwestia czasu, chyba, że kupisz takie sadzonki prowadzone na żywopłot. Czasem szkółki oferują je sadzone w rzędzie we wspólnej donicy po kilka sztuk – taki już gotowy żywopłotek.

Rozwiązaniem osłonowym z efektem natychmiastowym byłyby panele z bluszczu, ale one nie są tanie.

Mnie podobają się żywopłoty z trzmielin Fortune'a (Euonymus fortunei) puszczone na siatkę ogrodzeniową. Są liściaste, a jednocześnie zimozielone. I choć zimą nieco brzydną kolorystycznie, to na wiosnę błyskawicznie się odnawiają. Nic tych roślin nie atakuje ani choroby, ani mszyce czy inne szkodniki. Świetnie znoszą strzyżenie. Taki żywopłot może mieć nawet tylko 25 cm szerokości. Nadają się i na słońce, i do cienia. A wybór jeśli chodzi o kolory jest spory. O odmianach możesz poczytać na stronie https://www.clematis.com.pl/informacje-o-roslinach/pnacza-ogrodowe/525-euonymus-fortunei/ Możesz posadzć jakąś krzewinkę „łaciatą” z przewagą żółtego lub białego albo o jednolitym kolorze liści. Najszybciej zarasta zielona odmiana 'Coloratus'.
Mam te trzmieliny od wielu lat. Rosną jako niskie krzewy osłaniające nóżki Rhododendrona i jako zadarniacze, a ostatnio wpuszczam je na ścianę, która jest ofiarą zwierzaków wskakujących na parapet okienny.

W tym miejscu nie planuje drzewka bo za płotem jest ich dużo. Koło placyka planuje trawy lub żywopłot z buka lub grabu. Trzmieliny też rozważam, gdyż są bardzo ładne . Początkowo wzdłuż siatki idąc ścieżką rozważałam właśnie trzmieliny na pniu hortensje i trawy ale koncepcja co chwilę się zmienia i mam mętlik w głowie. Muszę chyba dać sobie trochę czasu bo od myślenia o rabatach nie śpię bo wciąż wymyślam różne konfiguracje
____________________
https://www.ogrodowisko.pl/watek/11783-aranzacja-ogrodka-przy-zabudowie-blizniaczej
SaskiaFarkas 19:12, 15 kwi 2024

Dołączył: 16 lut 2024
Posty: 179
Dziś w promocji w sklepie na L kupiłam 3 bidulki hortensje bukietowe. Nie wiem czy coś z nich będzie ale były bardzo tanie.
Wsadziłam póki co do gruntu.

Przyciąć je jeszcze gdzieś?
____________________
https://www.ogrodowisko.pl/watek/11783-aranzacja-ogrodka-przy-zabudowie-blizniaczej
Marcin89 19:49, 15 kwi 2024


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2400
Widać brakowało im światła. Na tych wydłużonych, wątłych pędach raczej kwiatów nie będzie.

Ja akurat cięcia się nie boję i skrócił bym mocno nad 2 oczkiem, żeby wyrosły grube, nowe pędy. Tylko termin jest średni i to cięcie wzmocni strukturę krzewu na przyszłość, ale nie będzie raczej kwiatów w tym roku.

Te nowe przyrosty i tak mogą zwiędnąć i się nie utrzymać. Stąd bym radykalnie przyciął.

Ale mogę się mylić i chętnie popatrzę, czy ktoś jeszcze odpowie
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
LIDKA 20:01, 15 kwi 2024


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7093
Też bym cieła nad 2 oczkiem.
Jak Marcin mówi że kwiatów nie bedzie to prawda ale krzak by się zagęścił i za rok miałabyś slicZne horty.
Tylko ciekawe czy bedą takie jak podpisane. Kupowałam raz silver dolary i na 10 szt żadna nimi nie była .
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
pestka56 21:13, 15 kwi 2024


Dołączył: 17 sie 2016
Posty: 4460
Ja również cięłabym nad 2-gim oczkiem. Krzakowi wyjdzie to na dobre.
____________________
Kasia
mrokasia 21:22, 15 kwi 2024


Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 18004
Tnij jak poprzednicy radzą .
____________________
Kasia - Ogrodowe marzenie Mrokasi okolice Warszawy
SaskiaFarkas 16:26, 16 kwi 2024

Dołączył: 16 lut 2024
Posty: 179
To tak zrobię, przytnę te hortensje . A co sądzicie o wiśni kiku shidare zadara w moim małym ogródku, po prawej stronie?
____________________
https://www.ogrodowisko.pl/watek/11783-aranzacja-ogrodka-przy-zabudowie-blizniaczej
DariaB 11:51, 19 kwi 2024


Dołączył: 31 gru 2021
Posty: 3056
Ja jestem wielką fanką wiśni i nie jestem obiektywna ale jestem na tak Ela z Ptasiego gaju ma taką wiśnię, ostatnio pokazywała jej zdjęcia.
____________________
Daria Wielkie marzenie w małej przestrzeni
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies