Gdzie jesteś » Forum » Cebulowe » Tulipan - Tulipa

Pokaż wątki Pokaż posty

Tulipan - Tulipa

meconopsis 13:49, 25 kwi 2014

Dołączył: 10 kwi 2014
Posty: 46
To o szczególnym traktowaniu tulipanów to tak napisałem w bardzo ogólnym ujęciu i szerokim planie .
A odpowiadając na ostatni post - nie wykopujmy tulipanów, nie obsypujmy ziemi z cebul dopóki nie zaschną naturalnie liście i dbajmy w tym czasie o względną wilgotnośc gleby. Moim zdaniem to podstawa sukcesu w uprawie tulipana. Jeśli rosną w pojemnikach to po przekwitnięciu i ogłowieniu dajmy w ocienione miejsce, aby nie miały zbyt ciepło. Tulipany rozmnażają się też z nasion, więc i tym bardziej zakwitnie nam każda nawet najmniejsza cebula, która jeszcze nie kwitła - kwestia czasu.
Wcześniej wstawiałem takie dostojne Triumfy, a są też takie jakie "Page Polka". To jeden z najweselszych moich tulipanów...



Pozdrawiam,
Piotr
____________________
Dzidzia 12:59, 26 kwi 2014


Dołączył: 20 paź 2011
Posty: 77
Uwialbiam tulipany

____________________
14:33, 26 kwi 2014
Piotrze sorki ale nie zganiajmy wszystkiego na zimę można zgonić tylko to co związane ze szkodnikami i chorobami. Kwiat w cebuli tworzy się już w przechowalni w roku sadzenia. Druga sprawa to tulipany pędzone bądź przyspieszane, wcale temperatura nie musi spaść poniżej zera żeby cebula zakwitła, wielokrotnie pędziłem tulipany, krokusy i inne kłączowe z powodzeniem 100 %
Ważna jest temperatura w przechowalni, no i oczywiście jak najpóźniejsze wykopywanie cebul, ale jak 3/4 liści jest zaschnięte to już śmiało można kopać. Obwód cebuli 10-11 cm powinien już wydać ładny kwiat, botaniczne wiadomo mniejszy obwód.

A ta pseudo zima była faktycznie inna

Whitali Major


Happy generation


Paul Scherer


Weise Berline
meconopsis 16:13, 26 kwi 2014

Dołączył: 10 kwi 2014
Posty: 46
jack_fox napisał(a)
Piotrze sorki ale nie zganiajmy wszystkiego na zimę można zgonić tylko to co związane ze szkodnikami i chorobami. Kwiat w cebuli tworzy się już w przechowalni w roku sadzenia. Druga sprawa to tulipany pędzone bądź przyspieszane, wcale temperatura nie musi spaść poniżej zera żeby cebula zakwitła, wielokrotnie pędziłem tulipany, krokusy i inne kłączowe z powodzeniem 100 %
Ważna jest temperatura w przechowalni, no i oczywiście jak najpóźniejsze wykopywanie cebul, ale jak 3/4 liści jest zaschnięte to już śmiało można kopać. Obwód cebuli 10-11 cm powinien już wydać ładny kwiat, botaniczne wiadomo mniejszy obwód.


Okres chłodu w rozwoju tulipana jest koniecznością aby zakwitł. To nie ja to wymyśliłem tylko natura. Pędzenie (nie lubię tego słowa bo bardziej pasuje do pokątnie wytwarzanych trunków niż tulipanów) to umieszczanie cebul tulipana w chłodni, a w warunkach domowych w lodówce. W naszym klimacie prace za chłodnie czy lodówkę wykonuje aura. Cebule się wychładzają podczas przemarzania gruntu. A tej zimy gleba w wielu miejscach w ogóle nie zamarzła, więc i cebule nie przeszły w takich miejscach okresu chłodu. Gatunki botaniczne i grupy się od nich wywodzące znoszą takie braki w przechłodzeniu lepiej, ale te odmiany lat ostatnich to już są przygotowywane w określonych bardzo dokładnie temperaturach zanim trafią jesienią na rynek. Dlatego w pierwszym roku w naszym ogrodzie takim cebulom jest wszystko jedno, one już okres chłodu maja za sobą u hodowcy, a wiosną wszystko jest OK. Natomiast w następnych latach odpowiedzialność za tulipana niestety spada na nas i zależy też od pogody.
Ja brązowienie łuski uważam dopiero za najwłaściwszy czas do wykopywania cebul, a to dopiero dzieje się po zaschnięciu całkowitym liści. Spójrz też jakie cebule dostaje się w kapersach solidnych firm holenderskich czy nawet luzem w boxach - wszystkie są w zbrązowiałych łuskach, które są też osłoną cebul przez chorobami grzybowymi. Wykopywanie wcześniej nie jest nigdzie zalecane, żaden hodowca się pod takimi cebulami nie podpisze i nie namawiajmy do tego. Jeśli tak jednak zrobimy, to nie dziwmy się następnej wiosny, że nam takie cebule tulipana nie zakwitły .

Ale widzę coraz więcej tulipanów na forum, jest "pierwszy parrot" (Inzell), można by powiedzieć pierwsza tulipanowa jaskółka, a nie papuga . U mnie właśnie zakwitł " Libretto Parrot", jak zawsze w bardzo dużych kwiatach...


I "Weber's Parrot", ładnie żabotowy...


"Rai", kwitną tylko dwa, a było pięć przed rokiem, reszta liściach...


Najlepszy czas dla papuzich to jednak maj i ciepłe dni, a w kwietniu to jak teraz - wiatr i będzie padać trzy dni. Zgadzam się jak najbardziej z Jackiem, że ta zima była pseudo i inna... a wiosna może i cieszy wielu, że taka wczesna i ciepła, ale nie tulipany.

Pozdrawiam,
Piotr

____________________
Gardenarium 16:23, 26 kwi 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
jack_fox napisał(a)



Paul Scherer



Kupowałam taki, ale czy Twój był na początku w winnym kolorze (purpura) a potem stał się czarny, czy od razu był czarny?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 16:23, 26 kwi 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Moje są takie

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
18:17, 26 kwi 2014
Danusiu powiem że w 1 roku po posadzeniu kwiaty były ciemniejsze, przy nim Queen of night był o 2 tony jaśniejszy. Co do koloru podczas rozkwitania to od razu taki jest.

Fotki sprzed chwili ale niestety z fleszem









Piotrze nie będziemy się spierać Ty wiesz swoje i ja wiem swoje.
monteverde 20:43, 26 kwi 2014


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
Mój Paul Scherer
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
Gardenarium 10:12, 27 kwi 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Mój nie będzie z pewnością czarny
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mille 13:40, 27 kwi 2014


Dołączył: 14 kwi 2012
Posty: 433
A to moje tulipany; skromne ilości, bo to mój tulipanowy debiut

Miał być tulipan liliokształtny Burgundy, a co wyrosło - nie jestem pewna:

____________________
Milena - Ogród pod starym modrzewiem
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies