Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Żywopłot strzyżony liściasty

Pokaż wątki Pokaż posty

Żywopłot strzyżony liściasty

Gardenarium 13:04, 08 mar 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tak. Może podaj wielkość liści żywopłotu. Podaj także w jakim okresie zostało zrobione zdjęcie? Jeśli w marcu i są liście, to roślina zimozielona, ale może zmyłka i zdjęcia robione jesienią? Takie rzeczy się po prostu podaje. Wygląda tak jakby na głównym zdjęciu było co innego a liście od czego innego. Na pewno w realu od razu bym wiedziała co to ale zdjęcia są takie że niestety do rozpoznania się nie nadają.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
JoannaDe 13:56, 08 mar 2016


Dołączył: 08 maj 2014
Posty: 2169
Danusiu, zdjęcie zrobione wczoraj. Teraz wyleciałam do ogrodu zrobić jeszcze kilka zdjęć. Moze teraz będzie łatwiej rozpoznać.






____________________
Skarbonkowy ogródek Symetryczny, poukładany, biało-żółty... będzie
patrycja_roz... 17:31, 11 mar 2016

Dołączył: 28 kwi 2012
Posty: 20
Pomożecie ?
Mąż 2 lata temu wiosną wsadził na naszej działce kilka buków- maluczkie, ale jako że darowanemu koniu się w zęby nie patrzy ...
Wsadził ot tak, i rosły ot tak.
W lecie zaatkowało je coś jakby białę pajęczynki- spryskaliśmy- pomogło. Dopiero teraz wyczytałam że mogła to być zdobniczka bukowa.
Wymyśliłam że można by z nich zrobić zywopłocik . W miejsce piasku ma powstać piaskownica. Po lewej od buków rośnie choina kanadyjska . czy ma tam rację bytu ?Buki nie były przycinane. mają ok 50 - 70 cm ( od ziemi do najdłuższej gałazki - przewodnika ?)
Rozumiem ze pomiedzy dosadzic jeszcze ( ale wjednej linii czy troche z przodu ?)/ W tej chwili odległości miedzy nimi to ok 50, 60 cm.
Już przyciąc? ile cm ?
Kiedy zacząc nawożenie ? czym ? Mączka rogowa mogłaby być ?
Wiem że trzeba ja odchwascic i przysypac korą.
Jakie drezwo mogłabym posadzic w miejsce czerownego krzyza ? czy brzoza płacząca ''youngii'' dobrze by obok buków wyglądala ?
Chciałabym tam kącik zaciszny urzadzić dla dzieciaków.
W tle planuję drewutnię , a po lewej warzywnik oddzielic pergola z winorośla i rabata z kwiatami.

Bedę wdzięczna za wszystkie sugestie
Gardenarium 22:16, 11 mar 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Choina nie pasuje, więc proponuję wykopać i przesadzić. Buki stworzą fajny łuk.

Dosadzić w jednej linii, ciąć na zasadzie - wyrównać w poziomie, żeby jedna linia była.

Buk w zasadzie nie wymaga nawożenia, to drzewo rodzime, rośnie w lasach. Wyściółkuj go, możesz jakąś azofoskę sypnąć, ale jeśli nie umiesz dawkować to lepiej nie rób tego, żeby nie zaszkodzić. Podsyp kompostem.

Brzoza Youngii pasuje, ale dzieciakom to ona nic nie da, bo parasol będzie zwisał do ziemi a cienia im nie da. Lepiej już brzoza jacquemontii.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 13:44, 16 kwi 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
piotr_purzycki napisał(a)
Witam.
Rok temu posadziłem 6 sztuk irgi błyszczącej - nie przyciąłem jej od razu.
Teraz to rośnie tak - czy mogę ją przyciąć? Jesli tak to jak to zrobić?
Jestem zupełnie początkujący.


Pokaż zdjęcie a podpowiem jak ciąć.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
piotr_purzycki 15:02, 16 kwi 2016

Dołączył: 09 cze 2015
Posty: 3

zdjęcie irg
ponawiam pytanie

jak je przyciąć, żeby uformowały żywopłot? W pierwszym roku po posadzeniu ich nie przyciąłem.
Gardenarium 21:35, 16 kwi 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Przytnij radykalnie (czerwona linia) podsyp azofoską i podelwaj, Pod koniec czerwca przytnij ponownie, wyrównaj.






Albo inne wyjście - pomiędzy te krzewy dosadź kolejne i to będzie szybsze wyjście

druga linia cięcia żółta
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
jakubeczka 17:50, 15 maj 2016

Dołączył: 25 mar 2014
Posty: 7
Chciałabym przy siatce posadzić coś żeby zimą nie gubiło liści/igieł. Myślę o jakimś berberysie, mógłby być może nawet czerwonolistny. Jednak na różnych stronach w internecie różnie piszą, raz że gubi liście raz że nie. Chcę się trochę odgrodzić, więc również zimą chciałabym taki żywopłot. Czy możecie mi coś polecić? Jeśli nie berberys to co? Tuje mam z drugiej strony, więc tu chciałabym coś oprócz tuj.
Gardenarium 19:56, 15 maj 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Berberysy w większości gatunków gubią liście. To nie jest roślina na żywopłoty zimozielone. Jedynie berberys Julianny jest zimoielone ale on jest za niski na żywopłoty i poza tym przemarza.

Czerwony o którym myslisz gubi liście

Zimozielone liściaste:

- irga błyszcząca
- laurowiśnia (może przemarzać)
- ostrokrzew
- ligustr częściowo zimozielony (trochę gubi jak ostra zima)



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ziuta 00:04, 16 maj 2016

Dołączył: 15 maj 2016
Posty: 5
Mam pytanie, czy z bukszpanu uda mi się utworzyć żywopłot który osiągnie ok 150 cm wysokości? Ile czasu na to potrzeba, zakładając że kupię bukszpany o wysokości ok 60-70 cm? Rozumiem do tego potrzebuję jakieś konkretne odmiany?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies