Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Przerabianie ogródka pod swój gust

Pokaż wątki Pokaż posty

Przerabianie ogródka pod swój gust

KasiaBawaria 11:53, 29 mar 2012


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Wiem,jestem tu nowa.Ale mam nadzieje,ze pomimo tego ze niewiele mam postow,bede mogla liczyc na burze mozgow

Ogrod przejelam jesienia,ma 10 lat.Od tej pory pozmienialam go troche,poprzesadzalam nisko rosnace rosliny z miejsca pod plotem na przod,z tylu sadzac wyzsze krzewy i szmaragdy czy tez cyprysy.Poprzycinalam granice trawnika,zwertykulowalam go,powysypywala 2000l kory,bo stara byla juz szara i zaczela przerastac chwastami.Dosadzilam tez szpaler szmaragdow.W planie mam jeszcze pod sciana domu rabate z hortensji. Mam natomiast miejsce pod plotem,przed jablonkami,gdzie niewiem co posadzic.Nie pasuja mi tu jablonki,ale trudno.Tak to jest jak sie nie planuje ogrodka od poczatku samemu tylko przejmuje czesciowo gotowy.Probuje go dostosowac do mojej wizji ale nie bede przeciez karczowac 10-12 letnich krzewow.3 wykarczowalam,bo byly chore.Tu ten pas ktory chce jakos zmienic.Bylabym wdzieczna za jakies propozycje i wizje Chodzi mi o miejsce pomiedzy tujami a rabatka po lewej stronie. Szmaragdy sa troche za blisko siebie,nie bijcie




Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us


Mam tez miejsce pod sciana,w cieniu.Czy oplaca sie cos tam sadzic?Czy dac sobie spokoj?

O tutaj,pod sciana po prawej stronie



Uploaded with ImageShack.us

A tak wyglada prawa czesc ogrodu.Po 8 miesiacach pracy,przycinania,przesadzania,dosadzania.Moze jakies uwagi?Co dodac lub zmienic?Zdaje sobie sprawe,ze malo widac,ale w marcu krzewy jeszcze nie maja lisci,nawet u nas (mieszkam na poludniu Niemiec).



Uploaded with ImageShack.us

Niektore zdjecia sa z jesieni,niektore z marca tego roku.Stad roznica.

____________________
Zapraszam na kawe
majkel0326 18:50, 29 mar 2012


Dołączył: 20 sty 2012
Posty: 3224
Witaj Kasiu! Tu na ogrodowisku jest tyle mądrych głów,że na pewno ktoś doświadczony dobrze Tobie poradzi.Dużo masz już u siebie zrobione,spore drzewka.A w cieniu pod ściana posadziłabym hosty,ale to tak na mój gust A planujesz jakiś mały warzywniczek?
____________________
Maja - Moje roślinki
KasiaWB 20:08, 29 mar 2012


Dołączył: 12 kwi 2011
Posty: 11364
Witaj Kasiu, jak zobaczyłam Twój ogródek, płotek i sąsiedztwo to czułam, że to nie w Polsce tak czyściutko, porządek na posesjach
W cieniu możesz posadzić np. hosty gdzieś na Ogrodowisku Danusia kiedyś radziła co nadaje się do cienia. Jak znajdę to wkleję. A może za jabłonkami posadzić świerki serbskie? zasłonią garaż sąsiada
Pozdrawiam i jeszcze tu wrócę
____________________
Ogród KasiWB-część II ----------- część I Trudne pięknego początki - ogródek KasiWB
KasiaBawaria 20:51, 29 mar 2012


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Dziekuje za odpowiedzi.Swierki serbskie chyba za duze i za szerokie,beda sie stykac z jablonkami.Nie musi byc to nic wysokiego,bo sasiadow mam super.Pozyczamy sobie przez plot narzedzia i razem grilujemy.Od strony ulicy po lewej stronie bardziej mi zalezy by sie odgrodzic,bo tam jest taras.Myslalam by pociagnac szmaragdy dalej,bo sa waskie ale chyba tez bedzie za ciasno.W cieniu myslalam nad rabata z miniaturowych rododendronow,paproci i funkii ale brak mi jakos pomyslu.Myslalam tez nad lawka przy tym zoltawym kloniku,dosadzic moze hortensji i azalii,z tylu paprocie strusie.Ale czekam na jeszcze inne propozycje.Funkie juz dosadzilam pod niektorymi krzewami,ale jeszcze sa schowane w ziemi.

Warzywniak jest kolo kompostownika.Narazie sa tylko na nim truskawki.Przykrylam je narazie wloknina,bo chwasty rosna w strasznym tempie.Tak mysle,czy by nie posadzic hortensje pod plotem,ale chyba bedzie ich juz za duzo.No ale co poradze,ze mam na ich punkcie bzika.
____________________
Zapraszam na kawe
KasiaBawaria 21:06, 29 mar 2012


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Zeby pokazac ogrod w calosci jeszcze pare zdjec z jesieni



Na tarasie planuje pergole,kryta,by ochronic sie przed sloncem,bo to strona poludniowa.Ale to dopiero min.za rok.

W kacie,gdzie widac trawe,krzewy sa obecnie przesadzone na przod a za nimi sa szmaragdy.



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us

A tu planuje po srodku posadzic 4 hortensje.Tam sa okienka od piwnicy,ktora jest raczej normalnymi pokojami.Ale nie uzwamy ich,tam jest pokoj do pracy,wiec nie szkodzi jezeli okienka beda czesciowo przykryte.Dltego tez chce posadzic hortensje tylko pomiedzy oknami.



Uploaded with ImageShack.us


A tak poza tym,to ciezko sie pracuje w ogrodku z 16 miesiecznym szkrabem,ktory wykopuje mi wszystko co wkopie.

Jak widac trawnik jest zachwaszczony.Do tej pory najwieksze polacie,gdzie byly tylko chwasty popryskalam i posialam na nowo.Ale co z reszta?Popryskac czyms na chwasty?Najwieksze po popryskaniu wykopalam.

I ostatnie zdjecia z maja tamtego roku.Od tego czasu jak pisalam troche juz poprzesadzalam te nizsze rosliny na przod.Chcialabym wiecej prywatnosci,stad rabatka w kacie juz zmieniona,jak sie zazieleni to pokaze.Jednoczesnie nie chcialabym by sasiedzi pomysleli,ze sie od nich odgradzam.Ale jakies zaciszne zakatki by sie przydaly...stad pomysl by w kacie przy zywoplocie i przy kloniku,zrobic kacik z laweczka.



Uploaded with ImageShack.us




Uploaded with ImageShack.us




Uploaded with ImageShack.us
____________________
Zapraszam na kawe
Gardenarium 22:44, 29 mar 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77303
Witam także, ślicznie wokół, u Ciebie też.

Trawnik da się z chwastów "wyleczyć" przy pomocy Bofixu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 22:46, 29 mar 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77303
Na rabatce po lewej zdecydowanie pasują Smaragdy, bo cisy kolumnowe ciasno posadzone też byłyby dobre.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
bogumila 22:50, 29 mar 2012


Dołączył: 22 wrz 2010
Posty: 19612
Witaj w naszym gronie.
____________________
W cieniu - zacieniona / Mexico City / Oliwa - park
KasiaBawaria 08:21, 30 mar 2012


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Dziekuje za przyjecie do waszego grona.Sa tu ikonki? :-9

Czyli co,pociagnac szmaragdy do konca?Ale nie beda przeszkadzac jablkonkom a one im?Jablkonki maja juz szerokie galezie,ktore praktycznie juz siegaja plotu.Mam tez miejsce po prawej stronie wisni ozdobnej,gdzie rosnie budleja.Narazie dosadzilam drugiej,by bylo bardziej gesto ale nie wiem czy nie lepiej byloby dac ja na przod a z tylu cos wyzszego.Tylko przerazily mnie jej korzenie,bo juz bralam sie za jej przesadzanie ale korzenie sa doslownie wszedzie.Wisnie widac na ostatniej fotce,budleja jest jeszcze mala,po prawej.Zdjecie z maja.
____________________
Zapraszam na kawe
KasiaBawaria 08:32, 30 mar 2012


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Po prawej stronie budlei jest tez krzew,ktoremu wycielam juz 50 % galezi,poniewaz byly suche i martwe,bez lisci.Wydaje mi sie,ze powoli zamiera i chce go zastapic w przyszlosci perukowcem golden spirit (juz go mam w doniczce ) bedzie sobie rosl do tego czasu,a na zime bede go dolowac w ogrodzie.Jak urosnie dostatecznie to go zastapie.Golden spirit dlatego,poniewaz obok niego rosnie Felsenbirne (sliwowisnia?),ktora przebarwnia sie jesienia na piekny czerwony kolor.Bedzie fajny kontrast.

Wierzby tez juz nie ma.Przycinalam ja na poczatku marca i szukalam zdrowego drewna,niestety cielam i cielam i trafialam tylko na chore.W srodku puste,zgnile,z czarnymi plamami.Pod drzewkiem mrowki sobie zrobily mrowisko.Dwa tygodnie przekopany dol stal pusty a niedawno posadzilam czerwona leszczyne.Bo i wyzsza i gestsza i moj maz ma do niej syntyment.Chcial buka,ale tez rosnie za wysoki.
____________________
Zapraszam na kawe
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies