Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Rozpoznawanie chorób i szkodników

Pokaż wątki Pokaż posty

Rozpoznawanie chorób i szkodników

Elinka 12:27, 24 lip 2017

Dołączył: 05 paź 2015
Posty: 597
Ha ha , a juz mialam pisac gdzie Ty jestes ja tu kolejne zdjecia wstawiam potrzebuje opinii a tu cisza.
Ale niezawodny na posterunku czuwa . Posta odczytalam juz po wstawieniu oststnich zdjec.
Ale one potwierdzaja chyba diagnoze w kirunku ... Szarej plesni?
____________________
elinkowy-ogrod
Elinka 14:31, 24 lip 2017

Dołączył: 05 paź 2015
Posty: 597
Po przeszukaniu internetu do ambrowca pasuje jeszcze antraktoza czy jakos tak .
Ale w sumie czy szara plesc czy plamistosc czy antraktoza to chyba gwarant powinien pomoc . Spryskam choc pewno deszcz spluka . Mam tez amistar ktos na forum na podobne objawy tym tez pryskal
____________________
elinkowy-ogrod
carla 18:53, 24 lip 2017

Dołączył: 24 lip 2017
Posty: 3
Witam,
proszę o pomoc w rozpoznaniu choroby śliwki.
Po przekwitnięciu owoce śliwki (wielkości szpilki) w przeważającej wielkości opadły. Zostało tylko kilkanaście sztuk. Po jakimś czasie zaczęły usychać również wszystkie liście, a na niektórych gałęziach są ciemnobrązowe. Kora ma pęknięcia, ale nie jestem pewna czy już wcześniej były, jednakże doszedł kolor zielony. Co to za choroba śliwki? Czy można jeszcze uratować drzewko? Jeśli tak to w jaki sposób? Proszę o pomoc.








Mazan 21:30, 24 lip 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Carla

To monilioza, czyli brunatna zgnilizna drzew pestkowych. Teraz możesz opryskać Topsinem i Baycorem wcześniej usuwając prażone pędy. Od wiosny opryski w fazie białego pąka, na początku kwitnienia i po kwitnieniu.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
mkasia 08:08, 25 lip 2017

Dołączył: 18 kwi 2016
Posty: 78
Mazanie, dziękuję.
pH 7, a wilgotno to ma, bo u nas co drugi dzień mocno pada, nie wiem czy nie za mokro. Jak mierzyłam pH to koło pnia chyba była podkopana trochę ziemia przez nornice. Może to ona być ona przyczyną takiego wyglądu surmii?

Mazan 10:36, 25 lip 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Mkasia

Mogła jej trochę skrócić korzenie. Może zjadła te, które dostarczały soki do wierzchołka korony, a inne podgryzła.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Agapas 13:42, 25 lip 2017

Dołączył: 21 paź 2016
Posty: 31
Dzień dobry, poproszę o pomoc w rozpoznaniu choroby cisów.
Mam dwa szpalery cisów pod płotem, od wschodu i południa, cis pospolity, sadzony jesienią z gruntu. Do dołków dosypywaliśmy próchnicy odkwaszonej (nasza ziemia bardzo gliniasta ph 7-8). Po zimie nie przetrwała tylko jedna sztuka (z około 80). Wczoraj po kilkudniowej nieobecności, zauważyłam całkowicie zżółknięte pędy jednego z cisów od strony wschodniej i kilka cisów od południa delikatnie żółknących. Proszę o pomoc co im może dolegać.
Cis od wchodu:
Agapas 13:45, 25 lip 2017

Dołączył: 21 paź 2016
Posty: 31
Agapas 13:46, 25 lip 2017

Dołączył: 21 paź 2016
Posty: 31
i jeszcze żółknące cisy od południa:
carla 16:04, 25 lip 2017

Dołączył: 24 lip 2017
Posty: 3
Mazan, dziękuję za odpowiedź.
Mam jeszcze kilka pytań:
1. Czy po usunięciu porażonych pędów miejsca ran należy jakoś zabezpieczyć (jakąś maścią na przykład)?
2. Czy opryski należy robić Topsinem i Baycorem czy tylko jednym? Jeśli obydwoma to w jakich odstępach? Rozumiem, że teraz mam opryskać i na wiosnę również Topsinem i Baycorem czy innymi środkami?
3. Czy pęknięcie na korze pnia i zmiana barwy na zielonkawą są również sprawką moniliozy?


Pozdrawiam
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies