Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Rozpoznawanie chorób i szkodników

Pokaż wątki Pokaż posty

Rozpoznawanie chorób i szkodników

Michal75 13:37, 17 lut 2014

Dołączył: 17 lut 2014
Posty: 3
Witam, Mam problem ze świerkiem serbskim- pojawiły się na nim na gałązkach takie dziwne żyjątka podobne do mszyc, ale dużo większe- mają kilka mm. Pod nimi na igłach - jakby ktoś prysnął sztucznym śniegiem. Część igieł zbrązowiała.
Proszę o pomoc co to może być i czym to zwalczyć. Na razie się to jeszcze nie rusza, ale z dnia na dzień coraz cieplej.

Pozdrawiam,
Michał.
Gardenarium 13:45, 17 lut 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Moim zdaniem to mszyca wełnista i pomóc może Confidor bo działa i kontaktowo i systemicznie.

Confidorem mozna też podlewać, wtedy preparat krąży z sokami.

Ja stosowałam też ProAgro, ale nie wiem czy jest jeszcze dostępny gdzieś.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
agam 13:46, 08 mar 2014


Dołączył: 21 cze 2011
Posty: 2252
Mam problem z młodymi świerkami serbskimi. Na jesieni końcówki pędów i wierzchołków zrobiły się brązowe (zdjęcie z listopada). Myślałam że to tylko przemrożenie.



W zeszłym tygodniu obcięłam większość pędów i myślę jednak że to jakaś choroba.

Czy może to być zamieranie pędów i wierzchołków? Czym próbować to zwalczyć?








____________________
Aga i Ogródek Agam
agam 11:26, 09 mar 2014


Dołączył: 21 cze 2011
Posty: 2252
A to zdjęcia z dzisiaj, widać dokładnie że wszystkie młodziutkie przyrosty są brązowe.





Jeden świerk na końcach ma lekkie zgrubienia, po przecięciu pędu w środku widać jasno zieloną kuleczkę.



____________________
Aga i Ogródek Agam
Gardenarium 17:29, 09 mar 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jeśli to zamieranie to utnij do zdrowego i opryskaj Topsin, Sarfun, Rovral Flo lub Dithane.
Ta kuleczka nie wiem co to.

Jeśli miał poucinane korzenie lub za mokro, to też może się tak objawiać. jakie miał korzenie?

Jeśli to świerkowiec większy lub miodownica długowłosa, opryskuj Mospilanem lub Confidorem gdy zauważysz szkodnika.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
agam 20:02, 09 mar 2014


Dołączył: 21 cze 2011
Posty: 2252
Korzenie raczej w porządku były. Drzewka kupowane w doniczkach. Najlepsze w tym wszystkim jest to że choróbsko zaatakowało tylko te 5, pozostałe wyglądają ok.
Wystarczy że zastosuje Topsin czy naprzemiennie z iinym środkiem?
____________________
Aga i Ogródek Agam
Gardenarium 10:27, 10 mar 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Napisałam powyżej jakim. Bo może to objaw szkodników.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mazan 20:07, 11 mar 2014

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Widoczna na przekroju 'zielona kuleczka' w rzeczywistości jest obrazem intensywnie dzielących się komórek merystemu wierzchołkowego. Do takiej reakcji roślina została 'zmuszona' temperaturą lub intensywnym nawożeniem. Jednak to, co widać na innych fotkach świadczy raczej o temperaturze. Młode przyrosty, które niezakończyły wzrosty przed zimą zostały na krótko objęte niskimi temperaturami, czyli przymarzły. Także pączki boczne, zwykle śpiące, są pobudzone do wzrostu.
Jest to normalna reakcja na wahania temperatur /często dobowych/.


Pozdrawiam,

Mazan - Walerek
____________________
Mazan - Walerek
butterfly 15:19, 19 mar 2014


Dołączył: 04 paź 2011
Posty: 3765
Zauważyłam na mojej wiśni Umbraculifera taka brzydka ranę...


na tej samej wysokości z tyłu tez cos zaczyna się dziać...



i na dole...



NIe mam bladego pojęcia jak jej pomóc....

Tu jeszcze mam takie zdjęcia robione w deszczu...
____________________
Beata - Marzenia i plany vs. rzeczywistość ####
Mazan 18:25, 23 mar 2014

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Butterfly, jeśli masz sadownika w pobliżu - poproś go o wyjaśnienie.. Na fotkach widać jedynie poźniejsze zmiany chorób grzybowych - zrakowacenia izgorzel kory. Może - choć nie musi - to być następstwem spękań mrozowych. Leczenie tego jest uciążliwe i o niepewnych wynikach.


Pozdrawiam,

Mazan - Walerek
____________________
Mazan - Walerek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies