Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Rozpoznawanie chorób i szkodników

Pokaż wątki Pokaż posty

Rozpoznawanie chorób i szkodników

katrina 11:38, 29 mar 2014


Dołączył: 16 mar 2012
Posty: 113
Proszę o pomoc. W jedny m rogu ogrodu coś zaatakowało rośliny. Jodła koreńska ma tylko z jednej strony pożółkłe igly, tuje szmaragdowe - czarne i jedna z roslinek (nie znam jej nazwy) przy jodłe ma takie jakby larwy. Również barwinka to zaatakowało. Zauważyłam też chodzącego owada/robala na barwinku.
W innych cześciach ogrodu również na innych tujach pojawiły się czarne igiełki.
Co to może być i czym powinnam spryskać rośliny.
dziękuje
[img
____________________
Kiedyś będzie tu pięknie
Gardenarium 22:51, 29 mar 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tuja - czarne igły - mocz koci, koty z sąsiedztwa oznaczają teren, trzeba polewać to miejsce wodą, wbić kłującą gałąź, żeby był dystans, ale będą znaczyć w innym miejscu.

Cis ma kwiaty. Nic złego. Sama natura.

Chrząszcze to mogą być opuchlaki. Wygryzają zatokowe dziury w liściach.

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/423-zwalczanie-opuchlakow-w-ogrodzie

Jodła nie wiem.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
katrina 01:52, 30 mar 2014


Dołączył: 16 mar 2012
Posty: 113
Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Jesli chodzi o jodłę, to w zeszłym roku została z tej strony uszkodzona parasolem, który podczas silnego wiatru w nią uderzył. Miałam nadzieję jednak, że po roku młode pędy będa już ładne, a tu dalej to samo. Myślałam więc, że może coś ją teraz podjada.

Czy dobrze jest wszystkie iglaki spryskać profilaktycznie środkami przecigrzybicznymi i przeciw przędziorkowi?
____________________
Kiedyś będzie tu pięknie
Gardenarium 14:29, 30 mar 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
U jodły przytnij te chore gałazki, będzie zdrowiej wyglądała i szybciej coś wypuści.

Jodły koreańskie atakują na przędziorki, uzbrój się w Tastar albo żółte tablice lepowe.



Na oprysk Promanalem jest już za późno, a na oprysk śr. chmiecznym za wcześnie, Obserwuj igły od spodu, czy nie odbarwień i popatrz w Google.

Mogą też mieć osutkę jodły.

http://www.ogrodowisko.pl/watek/1037-choroby-i-szkodniki-jodel
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Pszczelarnia 14:14, 31 mar 2014


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256

W poście na stronie 17 zapytywałam. Znalazłam odpowiedź:

Często pojawiało się pytanie o żółte kuleczki na korzeniach niektórych roślin (miałam na berberysie, na turzycy ptasie łapki, znajduję czasami takie przy przesadzaniu roślin). Podpowiedzi Forumowiczów były, że jest to nawóz ze szkółki, co jednak wykluczyłam.
Zdiagnozowałam, że są to "Szczególnie groźne szkodniki - nicienie: Globodera rostochiensis (mątwik ziemniaczany) i Ditylenchus destructor (niszczyk ziemniaczak)". Zobaczcie jak wygląda
Szczególnie groźnymi szkodnikami są dwa gatunki nicieni: Globodera rostochiensis (mątwik ziemniaczany) i Ditylenchus destructor (niszczyk).

Żółte kuleczki na korzeniach roślin, o zgrozo ozdobnych.







____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Mala_Mi 16:51, 31 mar 2014


Dołączył: 13 sty 2012
Posty: 50484
Ewa odnośnik nie działa.. ... coś musisz poprawić.
____________________
Ogród Małej Mi - sezon 2017 / Sezon 2016 / Sezon 2015 / Część II / Część I / Wizytówka / Zlot-2014 / Zlot-2012 Mózg to nie mydło; nie ubędzie go, gdy się go użyje.
Pszczelarnia 17:09, 31 mar 2014


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
A jak wstawić takiego długiego linka? To są te kulki pstrykające na korzeniach, co zastanawiałyśmy się, czy to już opuchlaki.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Gardenarium 09:40, 01 kwi 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
żółte kulki
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
magdalena_wo... 21:13, 03 kwi 2014

Dołączył: 03 kwi 2014
Posty: 1
Co to może być, proszę o poradę. W zeszłym roku o tej porze też było, w ogrodniczym sprzedano mi jakis specyfik do pryskania, nie bardoz działał, wkurza mnie to i obrzydza, bo włazi do domu nawet przez zamkniete okna, kratkami entylacyjnymi i siedzi na oknach. Wyglada jak miniaturka czerwonego pajaka. JAk to zwalczyć, a może czymś odstraszyć, mam dwójkę małych dfzieci, proszę o pomoc.
aneta230972 23:36, 03 kwi 2014


Dołączył: 01 sty 2013
Posty: 831
Od kilku dni przekopując ogród w różnych jego zakamarkach odnajduję takie paskudy:

Już mnie doinformowano, że jest to rolnica inaczej larwa komarnicy. Poczytałam trochę i szczerze mówiąc jestem załamana. W dodatku nie wiedząc kompletnie co to jest wyrzucałam te brzydactwa razem z chwastami i trawą na ...kopmpost . Czy powodem, że takie coś jest w moim ogrodzie może być fakt iż przez lata na naszej działce była uprawiana kapusta i brokuły? Najgorsze jest to, ze te larwy również są w moim ogrodzie warzywno-jagodowym. Czy to oznacza, ze mogę zapomnieć o malinach, borówkach, poziomkach, ogórkach,...... Czy istnieje realne zagrozenie dla róż, drzewek i innych nasadzeń?.Istnieje jakiś ratunek? Nasza działka ma 50 arów wiec jak sobie pomyśle, że paskudy są wszędzie to aż mi słabo .
____________________
Aneta - Pustynia, która będzie kiedyś ogrodem
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies