Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Rozpoznawanie chorób i szkodników

Pokaż wątki Pokaż posty

Rozpoznawanie chorób i szkodników

LukaszPyszka 16:20, 14 lis 2021

Dołączył: 14 lis 2021
Posty: 2
Witam wszystkich, przychodzę z prośbą a mianowicie około 2 miesięcy temu zakupiłem 70tuj brabant z doniczek, wsadzone zostały w mieszaninę kompostu i kwaśnego torfu. Po około miesiącu nie które końcówki trochę przyzolkly więc postanowiłem opryskać wszystkie tuje na choroby grzybowe. W dniu dzisiejszym wyglądają tak jak na zdjęciach, są ciemne i brązowe. Kilka osób na działkach mówiło mi że jesienią mogą takie być a mi się wydaje że one po prostu usychają. Czy mogę im jakoś pomóc?? Ostatnie zdjęcie jest zaraz po wsadzeniu, ładne zielone roślinki
sylwia_slomc... 17:03, 14 lis 2021


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82142
Tuje na zimę zmieniają kolor igieł na żółtawy lub brązowo miedziany i to normalne zjawisko.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
LukaszPyszka 19:01, 14 lis 2021

Dołączył: 14 lis 2021
Posty: 2
Dziękuję za odpowiedź trochę mnie pani uspokoiła, jeszcze dużo pracy przy tym bo od wisony chce zrobic obrzeża i kora wyściółkować wszystko. Ale się przestraszyłem że wszystkie 70 szt padło na raz
Anna_I 09:13, 21 lut 2022


Dołączył: 06 sty 2021
Posty: 256
Proszę o pomoc w zdiagnozowaniu mojego cyprysika.Jeszcze tydzień temu wszystko wyglądało normalnie.Teraz igiełki cyprysika wyglądają jakby podsychały i są "sztywniejsze" w dotyku.Poza tym dwie gałązki zrobiły się brązowe- i już nie wiem czy to wymiana igieł czy objaw fytoftorozy,a może ostatnio wina wietrznej pogody? Proszę o pomoc w rozpoznaniu.



____________________
Wśród brzóz i pól...kiedyś będzie i ogród
Adela 09:23, 22 mar 2022


Dołączył: 13 sie 2013
Posty: 2767
Zakupiłam niedawno dwie hortensje ogrodowe Endless Summer. Otrzymałam sadzonki z małymi zielonymi listkami.
Ze względu na mroźne noce i zamarzniętą ziemię, wystawiam je do ogrodu tylko w ciągu dnia.
Mój niepokój budzi kolor liści i usychanie na wierzchołkach.
Zwróciłam się z pytaniem do sprzedawcy, który definitywnie stwierdzi, że miały za mało światła, bo powinnam je posadzić w ogrodzie (jakby w ogrodzie nocą miały więcej światła)

Czy to rzeczywiście brak światła, czy inna przyczyna? Czy może to być przenawożenie?
Proszę o poradę


____________________
Ela - Moja ostoja
Anda 14:54, 22 mar 2022


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33626
Adela napisał(a)
Zakupiłam niedawno dwie hortensje ogrodowe Endless Summer. Otrzymałam sadzonki z małymi zielonymi listkami.
Ze względu na mroźne noce i zamarzniętą ziemię, wystawiam je do ogrodu tylko w ciągu dnia.
Mój niepokój budzi kolor liści i usychanie na wierzchołkach.
Zwróciłam się z pytaniem do sprzedawcy, który definitywnie stwierdzi, że miały za mało światła, bo powinnam je posadzić w ogrodzie (jakby w ogrodzie nocą miały więcej światła)

Czy to rzeczywiście brak światła, czy inna przyczyna? Czy może to być przenawożenie?
Proszę o poradę




Brak światła w szkółce i raczej za mało nawozu. Na pewno będzie lepiej jak ją już posadzisz w docelowe miejsce.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Adela 18:25, 22 mar 2022


Dołączył: 13 sie 2013
Posty: 2767
Dzięki Ewuś
Teraz już będę mogła posadzić. Może wreszcie mroźne noce skończą się. Bałam się, że niezahartowane rośliny padną, nawet, gdy je przykryję włókniną Jeszcze dziś rano było -5 st. Teraz podkarmię je i będę obserwować.
Pozdrawiam serdecznie i życzę dużo słoneczka


To pisałam wczoraj, a dziś pojawił się jeszcze jeden problem, który dopiero teraz zauważyłam, jak zajrzałam głębiej w roślinę, pod skręcone liście.
Szukam nazwy tego szkodnika i wychodzi mi, że wylinki mszyc. Czy się mylę?

Trzeba będzie pryskać
____________________
Ela - Moja ostoja
garage1 18:04, 26 kwi 2022

Dołączył: 26 kwi 2022
Posty: 6
Jesienią kilka moich poziomek zaczęło marnieć i usychać, myślałem ze może przed zimą tak się dzieje. Teraz na wiosnę niestety już nie wypuściły nowych liści, wykopałem kilka uśniętych i takie okazy były w glebie, jedne to krocionogi ale tych długich kremowych nie jestem w stanie rozpoznać. Czy one mogły spowodować usychanie krzaczków, jeżeli tak to jak z nimi walczyć ?
ajka 10:39, 28 kwi 2022


Dołączył: 24 kwi 2015
Posty: 4073
Jak mogę pomóc mojej jarzębinie pendula?



____________________
Ania Ogród ponad miarę, czyli trudne początki
Anna_I 11:47, 28 kwi 2022


Dołączył: 06 sty 2021
Posty: 256
ajka napisał(a)
Jak mogę pomóc mojej jarzębinie pendula?






Aniu, prawdopodobnie jest to uszkodzenie mrozowe... Czy ma już "wyciek"?

Martwe części kory najlepiej pousuwać i nie dopuścić, aby występowały zagłębienia kory, w których zimą będzie miała, gdzie zbierać się woda.
____________________
Wśród brzóz i pól...kiedyś będzie i ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies