Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Warzywniki w skrzyniach, pojemnikach

Pokaż wątki Pokaż posty

Warzywniki w skrzyniach, pojemnikach

Magda70 15:40, 19 mar 2014


Dołączył: 05 lip 2012
Posty: 20087
Ancyk napisał(a)
Witam,
w tym sezonie przymierzam się do postawienia skrzyń w warzywniku i mam takie pytania, do tych co mają doświadczenia w tym temacie.
1. Czy skrzynie utrudniają ślimakom dostęp do roślin? W ubiegłym roku miałam plagę i co wieczór wyruszałam na polowanie.
2. Czy pomidory hodowane w skrzyniach opłaca się dodatkowo pakować w cylindry, czy skrzynia w zupełności je zastąpi.


Ja w swoich skrzyniach ślimaków nie widziałam...ale akurat zeszłego lata w ogóle nie miałam z nimi większego problemu.
Co do pomidorów to ciężko mi odpowiedzieć...moje w cylindrach nie były.
____________________
Niby nowoczesny -- Carpinus ogród nad jeziorem -- Wizytówka - Appeltern - Bressingham --
beta 18:23, 19 mar 2014


Dołączył: 05 kwi 2012
Posty: 12953
Magda70 napisał(a)


Ja w swoich skrzyniach ślimaków nie widziałam...ale akurat zeszłego lata w ogóle nie miałam z nimi większego problemu.
Co do pomidorów to ciężko mi odpowiedzieć...moje w cylindrach nie były.


ja też ślimaków nie miałam...zreszta ogólnie to wogólę nie mam....pomidory bez cylindrów miałam
____________________
beata - Dla odmiany czas na zmiany... ..."Świadomość, że wszystko co robię, mogłabym robić lepiej wcale mi nie przeszkadza..."
zebra 10:50, 26 mar 2014

Dołączył: 26 mar 2014
Posty: 16
Witam, to mój pierwszy post na forum. Zainspirowana pięknymi warzywnikami, poprosiłam męża o wykonanie skrzyń do uprawy warzyw. Wzorowałam się na skrzyniach Magdy70. No i mam 4 piękne skrzynie, 120x180 cm i teraz głowię się, co z tym tematem dalej zrobić Potrzebuję krótkiej instrukcji jak siać Planuję w dwóch pierwszych skrzyniach wczesną marchew, szpinak, koperek, sałatę, rzodkiewkę, może trochę bobu i groszku cukrowego. Ile z takich skrzyń można uzyskać warzyw?
Malgosik 12:56, 26 mar 2014


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 10477
W mojej wysokiej na 50 cm skrzynce były brązowe ślimaki.
Wysokość to dla nich żadna przeszkoda.
Musiałam je zbierać i uśmiercać
____________________
Ogród na glinie
aniag78 13:24, 26 mar 2014

Dołączył: 13 mar 2014
Posty: 10
Na ślimaki polecam obsypanie grządek i skrzyń wapnem. Ślimaki są u nas w ogrodzie plagą, można je zbierać wiadrami. Jedynym ratunkiem jest właśnie wapno.
____________________
madzielena 14:08, 26 mar 2014


Dołączył: 13 mar 2013
Posty: 656
zebra napisał(a)
Witam, to mój pierwszy post na forum. Zainspirowana pięknymi warzywnikami, poprosiłam męża o wykonanie skrzyń do uprawy warzyw. Wzorowałam się na skrzyniach Magdy70. No i mam 4 piękne skrzynie, 120x180 cm i teraz głowię się, co z tym tematem dalej zrobić Potrzebuję krótkiej instrukcji jak siać Planuję w dwóch pierwszych skrzyniach wczesną marchew, szpinak, koperek, sałatę, rzodkiewkę, może trochę bobu i groszku cukrowego. Ile z takich skrzyń można uzyskać warzyw?


Pierwsze pytanie - jakiej głębokości są skrzynie?

Powiem, jak ja sieję. Ogrodnicy z większym doświadczeniem na pewno mnie poprawią lub uzupełnią moją wypowiedź
Sieję w 10 skrzyniach. Miejsce, w którym sieje warzywa o których wspominasz czyli wczesne, o krótkim okresie wegetacji, będzie później wykorzystane na warzywa stanowiące plon główny - pomidory, ogórki, cukinie, brokuł, por.
Mam marchew nantejską 2 - siałam ją rzędowo z zamiarem przerywania po wschodach. Rządki co ok 20 cm. Wyznaczasz soabie sznurkiem czy deską rządek i siejesz - dobra instrukcja jak to robić jest m.in. w tym miejscu

Sałatę sieję i sadzę - rozsadę robię w domu. Sieję punktowo czyli wyznaczam linię ale nie zasiewam całej tylko staram się posiać kilka ziaren co kilka centymetrów. To co wzejdzie i będzie za gęsto poprzerywam a listki pójdą do pierwszej sałatki. Rozsada sałaty już niedługo będzie gotowa do sadzenia - wysiewałam królową majowych. Mam już w skrzynkach rozsadę sałaty dębolistnej.
Rzodkiewkę sieję rzędowo co ok 5 - 7 cm. Mam odmianę krakowianka i saxa. Nasiona rzodkiewki są duże i łatwo je wysiewać. Szpinak sieję rzędowo, odmiana matador. Koperek punktowo w różnych miejscach. Bób już wysiewaj bo on znosi chłody do -4 i im wcześniej siany tym jest smaczniejszy. Ja bób sieję oraz sadzę z wyprodukowanej w domu rozsady. Rozstaw 20 cm w rzędzie, 40 cm między rzędami. Na groszek cukrowy chyba jeszcze za wcześnie

Ważne jest by nie siać wszystkiego od razu tylko partiami, co np. 2 tygodnie (zwłaszcza koperek, rzodkiewkę, sałatę, szpinak i marchew). Warto również zaplanować co będzie plonem głównym i poplonem dla tych warzyw informacje znajdziesz tu. Wtedy nawet z czterech skrzyń uzyskasz spory plon.

Pozdrawiam!
____________________
Magda - Działeczka koło Muzeum
zebra 14:18, 26 mar 2014

Dołączył: 26 mar 2014
Posty: 16
Skrzynie mam 40 cm wysokości, więc spore. Bardzo dziękuję za rady, myślę że w tym tygodniu coś może uda sie już posiać. Nigdy nie uprawiałam żadnych roślin, więc teraz ogród a jeszcze do tego ogród użytkowy wydaje mi się sporym wyzwaniem
danuta_czyzo... 08:04, 27 mar 2014

Dołączył: 26 sie 2013
Posty: 3
popcarol napisał(a)
Proszę bardzo, wczoraj przywiezione skrzynie - gotowce


Skrzynia:




Będę miała takie 4, chyba że okażą się za wysokie i 20 cm wystarczy, to 8 Ale chyba 40 cm w tym roku będą - zobaczymy jak się to sprawdzi


Witaj. Gdzie kupiłaś te gotowce )
madzielena 08:34, 27 mar 2014


Dołączył: 13 mar 2013
Posty: 656
danuta_czyzowska napisał(a)


Witaj. Gdzie kupiłaś te gotowce )


Może ja podpowiem, bo też interesowały mnie nadstawki paletowe. Pytać można w skupach palet, na allegro, u producentów palet. Jednostkowy koszt nadstawki używanej to ok. 30 zł.
____________________
Magda - Działeczka koło Muzeum
gabriela_kra... 16:46, 31 mar 2014


Dołączył: 18 lut 2013
Posty: 655
W tym roku zupełnie zmieniliśmy miejsce pod warzywnik, folia zmieniła swoje położenie, było tak:




____________________
Gabisiowy ogród...początki...
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies