Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Warzywniki w skrzyniach, pojemnikach

Pokaż wątki Pokaż posty

Warzywniki w skrzyniach, pojemnikach

Gardenarium 08:28, 02 mar 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Do roślin ozdobnych, których nie spożywasz - można, tylko nie wiem jak wytrzymasz tę nieprzyjemną woń, zwłaszcza gdy jest gorąco
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
madzielena 12:28, 14 mar 2014


Dołączył: 13 mar 2013
Posty: 656
Postawiliśmy w tym roku na takie oto skrzynie, wykonane z surowego drewna



Trzeba będzie jeszcze wygładzić brzegi, żeby nie narazić się na drzazgi itp. Skrzynie mają wymiar 130 x 180 cm. Wysokość to 21 cm - jak dla nas wystarczająca, ponieważ głównym powodem ich budowy jest uporządkowanie przestrzeni warzywnika i łatwiejszy płodozmian.

Skrzynie wypełniliśmy górną warstwą ziemi z tej cześci ogródka która była wyżej położona niż reszta działki. Ziemia została przekopana widłami w celu odchwaszczenia (zastanawiam się czy nie położyć jeszcze na wierzchu zmoczonych gazet żeby do czasu siewu warzyw nie wzeszły chwasty). Wokół grządek zamierzamy posiać trawę. Do ziemi zostanie dodany kompost jak tylko uda mi się znaleźć czas na jego przesianie

Na 10 sztuk skrzyń poszło 1/3 m2 drewna.
____________________
Magda - Działeczka koło Muzeum
beta 12:53, 14 mar 2014


Dołączył: 05 kwi 2012
Posty: 12953
no i bardzo fajne skrzynie wyszły...masz rację, że taka forma bardzo porządkuje teren warzywnika...ja też jestem ze skrzyń zadowolona...ja swoje w środku dodatkowo wykładałam folią, no i impregnowałam dwa razy...moje są węższe...ja bym gazet nie dawała...bo przeciez juz niedługo zaczniemy siać, więc chyba nie ma sensu..ale to moje zdanie
____________________
beata - Dla odmiany czas na zmiany... ..."Świadomość, że wszystko co robię, mogłabym robić lepiej wcale mi nie przeszkadza..."
madzielena 13:22, 14 mar 2014


Dołączył: 13 mar 2013
Posty: 656
beta napisał(a)
no i bardzo fajne skrzynie wyszły...masz rację, że taka forma bardzo porządkuje teren warzywnika...ja też jestem ze skrzyń zadowolona...ja swoje w środku dodatkowo wykładałam folią, no i impregnowałam dwa razy...moje są węższe...ja bym gazet nie dawała...bo przeciez juz niedługo zaczniemy siać, więc chyba nie ma sensu..ale to moje zdanie


Dzięki Miło coś robić w skrzyniach bo wiesz, że np. kompost pozostanie w ziemi a nie spłynie na ścieżkę.
Póki co skrzynie w stanie surowym ale trawa, rośliny i wygładzony brzeg nadadzą im bardziej uładzony wygląd. Folią nie wykładałam, mimo to mam nadzieję, że trochę przetrwają. Koszt zakupu materiału w razie potrzeby wymiany nie jest duży
Chyba rzeczywiście nie dam gazet, choć do sadzenia pomidorów i ogórków jeszcze 2 miesiące
____________________
Magda - Działeczka koło Muzeum
beta 13:40, 14 mar 2014


Dołączył: 05 kwi 2012
Posty: 12953
powiem tak, u mnie przez całą zimę skrzynie stały puste (choc to może nie po ogrodowiskowemu), ale tak było i nie będe kłamać, i w sumie za dużo to tych chwaśćiorów jesienią nie narosło...więc decyzja należy do Ciebie
____________________
beata - Dla odmiany czas na zmiany... ..."Świadomość, że wszystko co robię, mogłabym robić lepiej wcale mi nie przeszkadza..."
madzielena 13:55, 14 mar 2014


Dołączył: 13 mar 2013
Posty: 656
beta napisał(a)
powiem tak, u mnie przez całą zimę skrzynie stały puste (choc to może nie po ogrodowiskowemu), ale tak było i nie będe kłamać, i w sumie za dużo to tych chwaśćiorów jesienią nie narosło...więc decyzja należy do Ciebie


To dobre wieści W takim razie nie będę sobie dokładać roboty i wykładać ich mokrymi gazetami. Nie to, że leń mnie naszedł, lecz mam wiele ważniejszych spraw w ogrodzie i niekonieczne muszę sobie odłożyć na później Dzięki za poradę!
____________________
Magda - Działeczka koło Muzeum
Mazan 16:17, 14 mar 2014

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Uprawy ekologiczne nawet wymagają doprowadzenie do wcześniejszych wschodów chwastów i zniszczenie mechaniczne - mniejsze są później nakłady pracy, pozostaną tylko te, które jeszcze nie zdążyły wzejść. Natomiast ogrodnik ma powód do dłuższego przebywania w ogrodzie - nie tylko od wielkich akcji.


Pozdrawiam,

Mazan - Walerek
____________________
Mazan - Walerek
kaisog1 18:02, 14 mar 2014


Dołączył: 14 lut 2011
Posty: 13108
Skrzynie fajne Magda Ja swoje zabezpieczyłam folią i pomalowałam od zewnątrz, żeby jednak wytrzymały troszkę dłużej....
Piszesz o trawie..... a skrzynie rozstawiłaś tak by kosiarka mogła tam wjechać? Bo jakoś tak mało miejsca mi sie wydaje ale może to kwestia zdjęcia
____________________
Pozdrawiam Małgorzata Kubusiowo, Kubusiowo II, Mini Kubusiowo
madzielena 00:36, 15 mar 2014


Dołączył: 13 mar 2013
Posty: 656
kaisog1 napisał(a)
Skrzynie fajne Magda
Piszesz o trawie..... a skrzynie rozstawiłaś tak by kosiarka mogła tam wjechać? Bo jakoś tak mało miejsca mi sie wydaje ale może to kwestia zdjęcia


Dziękuję są bardzo podstawowe-ot, ramka z desek i tyle.
Co do trawy to miejsca jest akurat na kosiarkę. Biorę jeszcze pod uwagę inne rozwiązania: jakaś ściółka mogła by dać ciekawy efekt. Żwir mi jakoś nie pasuje do mojej działki, może kora? Czym można jeszcze wypełnić ścieżki wg Was?
____________________
Magda - Działeczka koło Muzeum
beta 08:53, 15 mar 2014


Dołączył: 05 kwi 2012
Posty: 12953
cegła
____________________
beata - Dla odmiany czas na zmiany... ..."Świadomość, że wszystko co robię, mogłabym robić lepiej wcale mi nie przeszkadza..."
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies