Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród naturalny, pachnący lasem ..

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród naturalny, pachnący lasem ..

AgataBC 12:52, 07 lis 2016


Dołączył: 26 sty 2013
Posty: 4403
malgol napisał(a)
Agatko, bardzo dziękuję za nasionka Dzisiaj dotarły Powiedz jak je siać i kiedy? Mam je stratyfikowac czy normalnie do wiosny przechować i siać do gruntu?
Ja to kiepska w sianiu jestem, nic mi nie wschodzi albo nie rośnie więc proszę " jak krowie na rowie" wytlumacz



A więc tak. Pegasus to rozplenica jednoroczna. Nie wymaga stratyfikowania. Trzeba uważać, żeby nasiona nie zmarzły bo Przemkowi przez to nie wykiełkowały. Wysiewa się ją wczesną wiosną. Ja to robiłam gdzieś z początkiem marca. Na parapecie w domu w wielodoniczkach. Ziemia powinna być lekka-kupiłam trochę takiej do wysiewu, a trochę też mieszałam taką kupną w workach z piaskiem i perlitem. Ważne by nie wysiewać po jednym nasionku do doniczki ale po kilka lub nawet kilkanaście-wtedy są ładne, gęste kępki-szybszy efekt po wysadzeniu w połowie maja do gruntu.
Potem zaryzykowałam i pod koniec marca wysiałam je też w gruncie w nieogrzewanej szklarni. Również ładnie wzeszły i dogoniły te wysiewane w domu.
Ta trawa szybko kiełkuje. I dość szybko przyrasta. Jak każda kiełkująca w domu roślina potrzebuje stałej wilgotności i koniecznie jak najdłuższego dostępu do światła. Moje stały ciągle na parapecie. W zależności jak masz ciepło w domu tak będziesz musiała dbać o wilgotność. Macaj i sprawdzaj Im cieplejsze dni tym częściej wystawiałam je na dwór na słońce i na noc chowałam spowrotem. W połowie maja wysadziłam na miejsce stałe. I tak rosły do października. A po dojrzeniu nasion-widać to bo same odpadają-zebrałam i schowałam do domu.
Nie wiem czy zdążyłyby zakwitnąć gdyby je siać do gruntu w połowie maja.. więc nie radzę takiej metody na pierwszy raz.
Przechowaj je przez zimę w chłodnym i suchym miejscu. W tej papierowej kopercie będzie im najlepiej. Powodzenia. Ja też dam znać jak będę swoje wysiewać.
Tak wyglądają kilka dni po skiełkowaniu:


____________________
Agata Wizytówka** ~~~~Ogród pachnący lasem ~~~~~~
AgataBC 13:08, 07 lis 2016


Dołączył: 26 sty 2013
Posty: 4403
Pszczelarnia napisał(a)


Warto takich gości mieć w ogrodzie.


Nawet je ostatnio nagrałam. Filmik z tymi skrzydlatymi gośćmi pokazałam tutaj

____________________
Agata Wizytówka** ~~~~Ogród pachnący lasem ~~~~~~
Agatek 18:46, 07 lis 2016


Dołączył: 20 sty 2015
Posty: 3471
Agatko a te sklejki to masz takie gotowe?
ona na zewnątrz wytrzymają?

Może bym sobie zrobiła domek dla owadów skoro i tak siedzę w domu
____________________
Agata - Mazury moja miłość - początki wymarzonego ogrodu
mira 18:56, 07 lis 2016


Dołączył: 13 lut 2012
Posty: 15041
Agcia odpowiedz mi na pw. Nasionek sporo, sporo

pozdrawiam
____________________
Mira - Ogrodowy spektakl trwa *** Wizytówka
AgataBC 19:51, 07 lis 2016


Dołączył: 26 sty 2013
Posty: 4403
Agatek napisał(a)
Agatko a te sklejki to masz takie gotowe?
ona na zewnątrz wytrzymają?

Może bym sobie zrobiła domek dla owadów skoro i tak siedzę w domu


Wiesz.. mam podzielone zdanie. Karmnik ze sklejki mam na dworze drugi sezon i póki co jest ok. Ale ma porządny daszek który go chroni. A te które mają cienką sklejkę lub daszek za mały się rozwarstwiają pod wpływem wilgoci już w jednym sezonie. Przewiduje zamianę na drewno. Sklejke mam wymierzoną i kupuje w Casto. Potem tylko docinam to co potrzebuje np.skosy. Karmniki wytrzymają ale domek dla owadów jeśli ma np.gline lub cegłę pod obciążeniem musi być porządnie wykonany.
____________________
Agata Wizytówka** ~~~~Ogród pachnący lasem ~~~~~~
AgataBC 20:00, 07 lis 2016


Dołączył: 26 sty 2013
Posty: 4403
mira napisał(a)
Agcia odpowiedz mi na pw. Nasionek sporo, sporo

pozdrawiam


Odpisałam
____________________
Agata Wizytówka** ~~~~Ogród pachnący lasem ~~~~~~
Agatek 10:59, 08 lis 2016


Dołączył: 20 sty 2015
Posty: 3471
Czyli jednak bardziej polecasz deski
jak pogoda pozwoli to w weekend poszperam na działce w drewnie, może jakieś deski znajdę
____________________
Agata - Mazury moja miłość - początki wymarzonego ogrodu
AgataBC 21:55, 21 lis 2016


Dołączył: 26 sty 2013
Posty: 4403
Pozdrawiam jesiennie, w końcu wyszło słoneczko więc wkrótce wstawię zdjęcia.

____________________
Agata Wizytówka** ~~~~Ogród pachnący lasem ~~~~~~
sylwia_slomc... 21:57, 21 lis 2016


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82122
Cudowności ten ptaszek
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
AgataBC 21:58, 21 lis 2016


Dołączył: 26 sty 2013
Posty: 4403
Agatek napisał(a)
Czyli jednak bardziej polecasz deski
jak pogoda pozwoli to w weekend poszperam na działce w drewnie, może jakieś deski znajdę


I jak? udało się coś zmajstrować?
____________________
Agata Wizytówka** ~~~~Ogród pachnący lasem ~~~~~~
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies