Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród wśród pól i wiatrów

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród wśród pól i wiatrów

Luki 19:28, 07 wrz 2014


Dołączył: 10 cze 2013
Posty: 8909
Jak moja jedna żurawka na zgorzel wypadła miałęm wtedy tylko ok 15 żurawek no teraz troszke więcej. Najwięcej wypadło mi przez wiosenne przymrozki w przewiwenym miejscu... tak z 4 sztuki.
Jak zrobisz zdjęcie to wołaj lub sam zobacze bo wątek sobie zaznaczyłem
____________________
Ogrodowa przygoda Łukasza II, cz.I, Biało różowy, Wizytówka Łukasz
wiunia 20:19, 07 wrz 2014


Dołączył: 21 wrz 2012
Posty: 4422
Pozdrawiam Jolu wieczornie!
____________________
Ukojenie dla zmysłów.....taki ma być mój ogródek
Toszka 20:43, 07 wrz 2014


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
To drewnienie pędów do złudzenia przypomina starzenie się... truskawek... i ten sam problem butwienie części zdrewniałej. Ja takie pędy drastycznie skracam i zostawiam ok. 1-1,5cm pod rozetką liści. Ukorzeniacz i wsadzam bezpośrednio do gruntu. Czasami zastanawiam się, czy takiej podstarzałej "matki" (matecznej rośliny) nie lepiej jest po prostu wyrzucić i cieszyć się młodymi odrostami.
W ogóle żurawka pod względem potrzeby odmładzania co 3-4 lata przypomina mi truskawkę - ten sam system/sposób podziału i ten sam problem z drewnieniem/parceniem starej części podstawy. Oczywiście truskawka wypuszcza na "wąsach" młode rośliny - chyba jedyna różnica
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Luki 21:02, 07 wrz 2014


Dołączył: 10 cze 2013
Posty: 8909
Toszka bardzo trafne spostrzeżenie, że żurawki pod tym względem przypominają truskawki. Po prostu one wymagają dzielenia, aby rosły ładnie.
No i dodam, że niektóre odmiany żuraweczek też wypuszczają długie pędy na boki, które można ukorzenić
____________________
Ogrodowa przygoda Łukasza II, cz.I, Biało różowy, Wizytówka Łukasz
Agania 21:37, 08 wrz 2014


Dołączył: 06 wrz 2013
Posty: 26053
Jolu, współczuję, problemów z żurawkami, ale nie poddawaj się, Łukasz to nasz żurawkowy mistrz w ich uprawie, ja też próbowałam i miałam podobnie, każdą bylinę trzeba odmładzać, ponadto w glinie nie chcą dobrze rosnąć.
pozdrawiam
____________________
Agata - Ogrodowe radości i rozterki - ogród Agani | Wizytówka Radości Agani | Dolomity Super Ski
marta_d 08:51, 09 wrz 2014


Dołączył: 07 lut 2014
Posty: 2195
mój jeden nowy nabytek żurawkowy całkowicie się zsechł nie wiem dlaczego.. reszta dzięki Bogu ładna, często dzielę swoje, bo szybko się rozrastają i niektóre robią się brzydkie
____________________
marta_d - Kwiaty z ogródka Marty
jolka 20:38, 09 wrz 2014


Dołączył: 25 sie 2012
Posty: 5502
Łukasz - jak machnę fotkę, to Cię na pewno zawołam, bo jesteś dla mnie żurawkowy guru Zarobiona jestem dosyć, i chyba dopiero weekendowo się na działkę wybiorę zobaczyć co i jak

Wioletka - pozdrawiam również Poczytałam u Ciebie o sąsiedzie, o siostrze, pooglądałam jesienno-wiosenne klimaty Ja też mam taką sąsiadkę śmieszną .. zawsze coś palnie Ostatnio przygląda się moim bergeniom ... patrzy, patrzy .. w końcu pyta: "a ta sałata to co to jest"?

Toszka - fajnie to wymyśliłaś z tymi truskawkami, choć muszę przyznać, że truskawki mi dużo lepiej rosną jak żurawki!! Ogólnie - nie będę się rozczulać nad zdewniałymi niedobitkami. Wywaliłam wszystko i będę mnożyć z młodziutkich. Gorzej, jak się przy sobotniej inspekcji okaże, że wszystkie są zdrewniałe i już nie mam z czego mnożyć!!

Agatka, dzięki za podniesienie na duchu Oczywiście tak łatwo się nie poddam, i jeszcze zawalczę o te moje żurawki. Ziemię im zawsze rozluźniam piaskiem, dodaję ogrodową ze sklepu, chucham - dmucham, a one jeszcze grymaszą! Ech .. A że Łukasz jest Król Żurawkowy to ja wiem doskonale

Martusia - mnie dotąd żadna nie uschła, ale .. są inne przypadłości No sama widziałaś na fotkach. Zostało mi dużo gotowych doniczek z ziemią po eksmisji tych zdrewniałych, tak więc też się wezmę za dzielenie.
M. mi ostatnio przywiózł takie ładne czerwone, chciałabym koniecznie je podzielić bo są piękne. Oczywiście nazwy nie znam, ale może z pomocą Łukasza je zidentyfikuję

Pozdrowienia dla wszystkich i miłego wieczorku
Idę do Was, pocieszyć oczy kwieciem









____________________
Ogród wśród pól i wiatrów
jolka 18:03, 10 wrz 2014


Dołączył: 25 sie 2012
Posty: 5502
Udało mi się dziś podskoczyć do ogrodu, zatem pozwolę sobie pomęczyć żurawkowo Problem pierwszy to żurawka caramel (chyba nie mylę nazwy??).
Nie wiem o co jej chodzi, ale ciągle ma takie jakby poprzypalane listki. Wprawdzie rośnie w słonecznym miejscu, ale raczej jestem przekonana, że to nie działanie słońca tylko jakiś inny czort. Help me please






Drugi podobny problem, choć w mniejszym nasileniu u southern comfort (o ile dobrze ją zidentyfikowałam). Tu te ciemne przebarwienia są mniej widoczne bo roślinka jest ciemniejsza, ale też są i ciągle muszę liście rwać.





I też jakieś takie zdeformowane te listki. Czy może taka ich uroda??
____________________
Ogród wśród pól i wiatrów
Luki 18:09, 10 wrz 2014


Dołączył: 10 cze 2013
Posty: 8909
Pierwsza to nie Caramel tylko Southern Comfort, druga z kolei wygląda mi na Creme Brule
U pierwszej to zwyczajne zjawisko zasychania starszych liści na słońcu, takie drobne suche miejsca powstały prawdopodobnie przez zebranie się wody z deszczu podlewania czy nawet rosy po czym słonko zaświeciło przez taką kropelke i wypaliło.
Na drugiej mam zwykłe starzenie się liści, najstarsze tracą kolor i zasychają Nie ma się czym martwić tylko trzeba się pogodzić z czynnością obrywania takich listków co jakiś czas... ja tak robie prawie z każdą żurawką
____________________
Ogrodowa przygoda Łukasza II, cz.I, Biało różowy, Wizytówka Łukasz
jolka 18:25, 10 wrz 2014


Dołączył: 25 sie 2012
Posty: 5502
Druga sprawa to identyfikacja żurawek. Ja nie wiem, jak Wy to robicie, ale mnie jest nawet trudno jednoznacznie stwierdzić, czy dwie żurawki, które rosną obok siebie ta sama czy inna odmiana?? Ech..
Help, pleeeseee

1.


2. (a może to to samo co 1??)


3.


4. (a może to ta sama co 2?)


5. Tej się tak dziwnie starsze listki przebarwiają. A może usycha??


6. Ta jest obłędna!! Zewnętrzne listki ma limonkowe a środkowe orange


7.


8.


9.


10.



Z góry bardzo dziękuję za pomoc
____________________
Ogród wśród pól i wiatrów
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies