Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

grygooor 21:56, 24 sie 2016

Dołączył: 24 sie 2015
Posty: 49
Myślałam, że sobie poradzę ale błądzę jak we mgle. Rabata jest od strony południowej, ziemia piaszczysta,dość kwaśna pełno szczawiu dookoła.




Po pierwsze muszę zmienić kształt rabaty- zaznaczyłam to na niebiesko. Z kolei na żółto zaznaczyłam przebieg drenów od oczyszczalni gdzie zawsze rosną mi bujne pasy trawy na trawniku. Pomyślałam by lepiej wzdłuż tych pasów posadzić coś co będzie dorodnie tam rosło. Wymyśliłam żeby przed tujami szmaragdami na obrzeżach dać coś bordowego np. perukowce albo pęcherznicę diabolo, a przed nimi hortensje bukietowe, pomiędzy które wpleść miskanta Morning light. Tylko czy to dobry pomysł? Zwykła pęcherznica i sumak przekreślone na niebiesko mają wylecieć. Dalej jednak nie wiem co posadzić pod klonem globosum - dalej niergularnie hortensje bukietowe? (Te co widać na zdjęciu to chucherka ale wsadzałam je w maju jako 15 cm szczepki a mimo to zakwitły - zuchy) A może powinnam tam dać coś zupełnie innego? np. szałwię omszoną. Rabata jest szeroka ok. 3 m i długa na ok 6 m licząc od klona w stronę sumaka.
____________________
Aga B. Przypadkowy ogród
frezja 22:03, 24 sie 2016


Dołączył: 01 kwi 2014
Posty: 11313
grygooor napisał(a)
Myślałam, że sobie poradzę ale błądzę jak we mgle. Rabata jest od strony południowej, ziemia piaszczysta,dość kwaśna pełno szczawiu dookoła.



Jak dla mnie ten kształt rabaty jest odpowiedni...może lekko do poszerzenia ale w obecnym zarysie.

Powodzenia w tworzeniu
____________________
Ewa - Ogrodowy song
grygooor 22:13, 24 sie 2016

Dołączył: 24 sie 2015
Posty: 49
Ewa dziękuję za zainteresowanie moim pytaniem i gdyby nie ta wybujała trawa na drenach też bym tego kształtu nie zmieniała. Na zdjęciu trawa jest świeżo skoszona więc nie widać tego o czym piszę. Ale po pierwsze dwa ciemnozielone pasy dorodnej trawy na tle jasnozielonego trawnika wyglądają słabo, a po drugie aż szkoda takiego nawodnienia i nawożenia nie wykorzystać
____________________
Aga B. Przypadkowy ogród
EwaK1984 22:29, 24 sie 2016

Dołączył: 09 kwi 2015
Posty: 59
Po raz kolejny potrzebuję Waszej rady. Obecnie jest tak:



Duży trawnik,mało roślin...Wszystko przede mną.Dązę do osiągnięcia takiego efektu:\

.

Po całej długości przed tujami chciałabym posadzić rośliny. Wiem, że to jest czasochłonne i kosztowne, więc powoli będę realizowała swoją koncepcję. Potrzebuję pomocy w zagospodarowaniu miejsca gdzie postawiłam ???(prawy górny róg).



Marzy mi się tam kilka wysokich drzew,a w przyszłości miejsce gdzie można usiąść w cieniu lub poleżeć na hamaku. Czy takie rozwiązanie ma sens? Jeśli tak to jakie drzewa? Myślałam o brzozach. Tylko nie wiem jaka odmiana. Będę wdzięczna za każdą sugestię-już nie raz mnie wspomogliście za co bardzo dziękuję.
____________________
Ewa To dopiero początek...
malgol 12:29, 25 sie 2016


Dołączył: 17 cze 2015
Posty: 5860
Pod wpływem Ogrodowiska postanowiłam zmienić swoją frontową rabatkę na narożniku domu ,ale nie wiem jak Bardzo proszę o pomoc.

Chciałabym żeby była ładna długi czas w roku, nowoczesna, ale niezbyt minimalistyczna. Wokół mam wiele drzew( mieszkam pod lasem)tj sosen i brzóz.
Maślałam, żeby wysadzić różę Golden Celebration ,która tu rosnie teraz i mnie wkurza bo strasznie wielki krzaczor się z niej zrobił i zabił częściowo lawendę a posadzić np. miskanta Morning Light. Lawendę chciałabym zostawić bo to jedno z niewielu miejsc w moim ogrodzie gdzie jest cały dzień słońce( południowy-zachód)i dobrze tu rośnie.Co do takiego zestawu może jeszcze pasować?
Na poniższych zdjęciach widać rabatke z obu stron narożnika domu


____________________
Gosia -Mój ogród pod lasem Wizytówka
15:08, 25 sie 2016
W jakiej odległości od limek posadzić sedum (rozchodnik okazały) i jak gęsto by ładnie wyglądały?

Nie wiem czy poszerzać rabatkę czy wcisnę je pod hortki.
Mam narazie 30cm od hortensji, czy poszerzyć o kolejne 30?

I ile miejsca zostawić od sedum do trawnika?

jałowce i żurawki wykopie, ich tam nie będzie.

Toszka 15:52, 25 sie 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
no, niestety minimum 60cm.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
16:53, 25 sie 2016
Toszko jesteś niezawodna
rozumiem ze mam sadzić 60 cm od hortek, plus 30cm do trawnika dla sedum?
Toszka 17:59, 25 sie 2016


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Nie wiem jaką odmianę sedum masz,ale np Brillantinum lub Matrona w dobrych warunkach karpę ma minimum 45cm. Rozeta rozkładać potrafi się. Tym bardziej się rozkłada im więcej wilgoci. A od trawnika będzie wilgoć.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
18:34, 25 sie 2016
Toszka napisał(a)
Nie wiem jaką odmianę sedum masz,ale np Brillantinum lub Matrona w dobrych warunkach karpę ma minimum 45cm. Rozeta rozkładać potrafi się. Tym bardziej się rozkłada im więcej wilgoci. A od trawnika będzie wilgoć.


Szczerze mówiąc też nie wiem dokładnie jaka to odmiana, nie była opisana szczegółowo, a ja się nie znam na sedum. Odmian widzę mnóstwo.

Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies