Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Gardenarium 09:36, 21 paź 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Mnie chodziło o zdjęcie rysunków propozycji z góry a nie rabaty
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
BarteZ 09:51, 21 paź 2016

Dołączył: 26 wrz 2016
Posty: 39
Podpowiem jeszcze, że bukszpany można też poprowadzić w formie niwaki.
Czym podsadzać żeby pasowało to nie podpowiem, bo sam mam podobne problemy.

Robiąc niwaki rzuciłbym jakąś ściółkę (kamyk/kora) i coś zimozielonego, przy czym pod samym bukszpanem musiałoby być b. niskie (jałowiec płożący Golden Carpet?)

Te trawki są poprzytulane do bukszpanów jakoś dziwnie. Zachowując formę kuli/jajek pozbyłbym się tych trawek, między bukszpanami tuje w formie kulki na nodze (najlepiej bardziej złocisto-żółte dla kontrastu) a dołem golteria rozesłana. To jest max. co ja z moją ograniczoną wiedzą mogę wymyślić, ale na pewno ktoś wyciśnie z tej rabatki dużo więcej.

Jeszcze cyprysik tępołuskowy chodzi mi po głowie....
Lunarii 11:02, 21 paź 2016

Dołączył: 29 sty 2014
Posty: 15
Cześć, taka sprawa jest.

Mam pytanie trochę z innej beczki. W dalszej części działki, która od południa graniczy z lasem posadziłem trochę drzew. W jednym z punktów pomiędzy zielono listnymi drzewami posadziłem Dąb Czerwony Aurea, a przed nim Robinię akacjową Frisia - to odmiany o żółtym ulitnieniu. Obok Frisi umieściłem klon pospolity Royal Red - otoczony Jarząbami szwedzkimi o ciemnozielonym ulitnieniu. Miało to w założeniu stworzyć barwną plamę na tle lasu - jednak mam pewien problem. Klony w okolicy chorują na grzybice objawiającą się ciemnymi plamami na liściach. Podobnie jest z moim klonem Royal Red - pomimo oprysków ma on okrągłe plamy. Choć nie są one bardzo uciążliwe bo pojawiają się pod koniec sezonu, a ich ciemny kolor nie kontrastuje na purpurowych liściach to jednak prawdopodobnie choroba ma wpływ na rozwój drzewa - tzn od kiedy je posadziłem ponad dwa lata temu wcale nie rośnie. Na wiosnę korona (raczej koronka składająca się na kilka patyczków) wypuszcza liście, ale nie rośnie więcej. Postanowiłem dać drzewu jeszcze szansę, ale Dąb i Frisia ruszyły z kopyta i mają już pewną przewagę nad drzewem purpurowym, które w tym założeniu poprostu musi być bo taka była cała koncepcja. Zatem zamierzam dosadzić obok drugi gatunek i ostatecznie jedno drzewo usunę.

Zatem szukam odmiany o purpurowym ulistnieniu całosezonowym, możliwie mało problemową (bez ekspansywnych korzeni i odrostów, zdrowo rosnącą, utrzymującą kolor). To drzewo będzie rosło przed Dębem Aurea, który jest posadzony 10 metrów z tyłu, więc chciałbym aby było najwyżej średnich rozmiarów i osiągało docelowo wysokość pomiędzy minimum 5 a maksymalnie 20 metrów. Podobają mi się te o zaokrąglonych koronach, mogą też być inne ale nie chcę odmian kolumnowych i płaczących. Doskonale wybarwione buki odpadają bo są zbyt duże. Klonów chciałbym unikać ze względu na panującą w okolicy chorobę. Jest cała masa śliw wiśniowych, jabłoni, i innych drzew typowo dekoracyjnych, o których mam małą wiedzę. Które z nich będzie rosło "bezproblemowo"? Może być też bardzo wysoki purpurowy krzew, posadzę wtedy kilka. Dodam, że stanowisko jest półcieniste - czyli krzew wybitnie światłolubny odpada bo z czasem drzewa urosną i pogorszy to sprawę.
ola12 13:42, 21 paź 2016

Dołączył: 30 gru 2014
Posty: 67
Witam już się robi

Myślałam , że rabaty.
ola12 13:52, 21 paź 2016

Dołączył: 30 gru 2014
Posty: 67
Katastrofa gorzej jak było, może jednak te rabaty
15:01, 21 paź 2016
Czy mogę posadzić przy rododendronach carex evergold?
22:14, 21 paź 2016
I moje rozterki, czym dopełnić rabatę???

szczególnie chodzi mi o fragment gdzie są czerwone znaki zapytania, czy tą część otoczyć żywopłotem z trzmieliny???

A za huśtawką dać żywopłot z bukszpanu czy cisu???

Doradźcie



23:17, 21 paź 2016
Dodatkowym utrudnieniem są sączki od szamba, linie na niebiesko
23:32, 21 paź 2016
Tak to wygląda
frezja 23:38, 21 paź 2016


Dołączył: 01 kwi 2014
Posty: 11313
Dobrze to wygląda. Pod szmaragdami posadź coś w w jasnym wybarwieniu np. Tuję Golden Tuffet.
Na wizualizacji rabata szmaragdowa łączy się z kołem pod huśtawkę..chcesz zmienić ? i jeszcze jedno...tam są dwie rabaty, to może je połączyć ?
____________________
Ewa - Ogrodowy song
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies