Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Potrzebuję Waszej pomocy - nie wiem co posadzić pod domem ?

Pokaż wątki Pokaż posty

Potrzebuję Waszej pomocy - nie wiem co posadzić pod domem ?

krysiax 16:58, 29 lip 2013

Dołączył: 26 lip 2013
Posty: 18
Witam wszystkich ogrodników i ogrodniczki!

Jak patrzę na wasze ogrody to jestem pełna podziwu a z drugiej strony załamana, że ja niestety nie potrafię tak świetnie dobierać roślin itp. Stąd moja prośba do was o pomoc, gdyż to co posadzę to za jakiś czas stwierdzam, że to złe miejsce albo nie o to mi chodziło i zaczyna się przesadzanie i tak bez końca. Doszłam do wniosku, że jak będę tak przesadzać to nic mi nie urośnie a dużo roślin mi przy tym przekładaniu padło. Za zagospodarowanie ogrodu wzięłam się tak naprawdę rok temu. Niektóre rabaty mi wyszły jako tako, trochę moim zdaniem jeszcze wymagają pewnych zmian "kosmetycznych" ale bardziej na zasadzie dosadzenia czegoś ładnego. Największy problem mam z rabatami z przodu domu bo to co posadzę to mi się niestety nie podoba a chciałabym, żeby były one naprawdę reprezentacyjne i ładne.

Na zdjęciach jest właśnie rabata, która przechodzi z przodu domu łukiem na boczną stronę.
Od prawej mam posadzone : świerk Inverso, tawuła jap. Goldflame, Conica, modrzew, 2 szt. Goldflame, Conica, świerk Białobok, 2 szt. conica. Jak muszę coś przesadzić to trudno chociać tych świerków wolałabym już nie ruszać bo to byłaby 3 zmiana. Jednak ufam waszym doświadczeniom i talentom ogrodniczym i jeżeli mi pokażecie co ładnego u mnie można stworzyć to jestem gotowa na wszystko, łącznie z przesadzaniem. Chciałbym żeby ta rabata o każdej porze roku wyglądala ładnie, czyli ładne kwiaty kwitły po kolei a tłem były iglaki (tylko niskie odmiany ze względu na okna).Wszystko mam zasypane korą i trochę kamyczkami.
Piszcie, rysujcie, podpowiadajcie, wszystko będzie mile widziane i będę wdzięczna na pomoc!





Sebek 22:42, 02 sie 2013


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Witaj No ja mam dla Ciebie gotowca - zastosowane rośliny są piękne przez cały rok i wymagające niedużo - plamy z żurawek, trzmieliny, miskanty, kula z cisa na pniu i wiśnia Umbraculifera - powinnaś ograniczyć tu liczbę gatunków i będzie super





Zdjęcia pochodzą z Ogrodu z lustrem, autorem zdjęć jest oczywiście Danusia.
http://www.ogrodowisko.pl/watek/1033-ogrod-z-lustrem
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
krysiax 22:55, 02 sie 2013

Dołączył: 26 lip 2013
Posty: 18
ale to co mi radzisz wszystko wywalić i posadzić tylko to co wyżej piszesz?
dyha 23:09, 02 sie 2013


Dołączył: 09 lip 2013
Posty: 263
Witam serdecznie - przede wszystkim najpierw pomyśl, czy rośliny już posadzone nie rosną za blisko domu, czy ich korzenie nie będą penetrować ścian. Różnie bywa - ktoś sprzeda Tobie roślinę i powie, że to odmiana karłowata, a może się okazać, że wyrośnie Ci jakiś iglak równo z kominem. Nie wiem dlaczego upierasz się przy iglakach. Widzę, że masz wokół posesji iglaki, czy ich nie wystarczy (tych przy ogrodzeniu)? U siebie pod oknami mam trzmieliny (dwie odmiany), bukszpan, krokusy, irysy karłowate, żurawkę, tulipany, lilie, bratki, rojniki, wiesiołka i tuję (najbardziej oddalona od okna), której odmiany nie znam, ale rośnie jakby zakręconymi trąbkami bardziej w szerz niż do góry i raczej okna nie zasłoni. Zresztą nie boję się ciąć żadnych roślin. Kilka gałązek zawsze można usunąć. Możesz również pomyśleć o różach. Oczywiście wszystkie te roślinki powinny mieć mniej więcej jednakowe zapotrzebowania glebowe.

Pozdrawiam cieplutko
____________________
Według własnych pomysłów Ligustr nie tylko jako ogrodzenie
dyha 23:12, 02 sie 2013


Dołączył: 09 lip 2013
Posty: 263
P.S. Gleba przed domem powinna oddychać (dla dobra ścian). Ja nie wykładałbym jej żadnym materiałem prócz ewentualnej kory. Ale to tylko moje skromne zdanie. Pozdrawiam raz jeszcze
____________________
Według własnych pomysłów Ligustr nie tylko jako ogrodzenie
Gardenarium 23:14, 02 sie 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Odradzam matę, aż dreszcze przechodzą. Ściągnij ją. Nie gniewaj się ale ja nie potrafię doradzać, jak leży mata

http://www.ogrodowisko.pl/watek/736-mata-przeciw-chwastom
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
krysiax 23:22, 02 sie 2013

Dołączył: 26 lip 2013
Posty: 18
ok, postaram się to zrobić
kaisog1 23:24, 02 sie 2013


Dołączył: 14 lut 2011
Posty: 13108
Witaj

Po pierwsze Coniki są duże, nie bardzo można je formować ale wolną rosną. Moim zdaniem na tej wąskiej rabacie będziesz miała potem z nimi problem.
Może coś takiego?



I jeszcze taka uwaga (Szefowa mnie wyczuliła ) Chyba masz za dużo ziemi na rabacie i jest ona równo z kostką. Nie jest to dobre bo po wysypaniu kory będzie Ci ona wyłaziła na kostkę.
____________________
Pozdrawiam Małgorzata Kubusiowo, Kubusiowo II, Mini Kubusiowo
krysiax 23:29, 02 sie 2013

Dołączył: 26 lip 2013
Posty: 18
kaisog1, wow, pierwsze wrażenie super, szybko, konkretnie i na temat,
teraz kwestia roślin co to jest po kolei, dodam tylko że z przodu rabata jest od rana do 11 w słońcu a ta boczna praktycznie w słońcu praktycznie do 18.
krysiax 23:31, 02 sie 2013

Dołączył: 26 lip 2013
Posty: 18
co do ziemi to już zdjęta faktycznie było jej za dużo, zdjęcia zrobione wcześniej,
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies