Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki bukszpanów, bukszpan - Buxus

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki bukszpanów, bukszpan - Buxus

jaki24 19:13, 08 maj 2017

Dołączył: 08 maj 2017
Posty: 9
Dzień dobry.
Jestem nowym użytkownikiem tego forum a więc najpierw wszystkich chce przywitać.
A teraz po oficjalnej czesci oczywiście chce się pochwalić swoi problemem i prosić o pomoc. Mam problem ze swoimi bukszpanami. Od wiosny zaczynaja mi schnac i nie wiem czy to objawy choroby (a jeżeli tak to jakiej ) czy może coś innego
Za chwilę spróbuję dodać zdjęcia


Mazan 09:33, 09 maj 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Jaki24

Objawy i opis wskazują na przędziorka bukszpanowca. Pod spodem liści powinny być jaśniejsze cętki. Jeżeli są - zastosuj dokładny - szczególnie od spodu - oprysk Karate lub Sumi alpha. Możliwe, że będzie potrzebna powtórka zabiegu.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
jaki24 14:16, 09 maj 2017

Dołączył: 08 maj 2017
Posty: 9
Dzień Dobry
Celem podjęcia dobrej decyzji co do leczenia mojego bukszpanu poniżej przedstawiam po dwa zdjęcia tej samej gałązki z czego jedno jest z góry a drugie od spodu listków. Zdjęć jest kilka bo mam nieodparte wrażenie, że dopadło mnie co najmniej kilka plag ale chyba nie egipskich. Dobrze ale do rzeczy bo nie jest mi w ogóle do śmiechu.
Pierwsze dwa przedstawiają, że przebarwienia zaczęły się raczej od góry liścia i idą od jego górnej krawędzi do dołu. Przy czym na spodzie listka widać chyba dwóch nieproszonych gości ale o tym dalej.






Kolejne dwa zdjęcia są innej gałązki przy czym widać, że na wierzchniej warstwie listka widać przebarwienia chyba koloru czerwonego lub podobnego oraz jaśniejsze cętki, natomiast w tych samych miejscach od spodu widać jedynie delikatne przebarwienia. Brak cetek





Dalej widać listki, które bez żadnego przebarwienia i cetków oraz szkodników po prostu usychaja. Chyba od zewnątrz do środka



Jest też kilka miejsc z widocznymi listkami z choroba chyba grzybową ale jaką to sam nie wiem. Nie ma tego dużo ale problem jest




No i na koniec jedno zdjęcia jakiegoś nieproszonego gościa.



Jeszce tylko informacje. Gleba raczej przepuszczalna,teren przewiewny, analiza gleby wykazała, że składników pokarmowych raczej nie brakuje.
Bardzo proszę o pomoc bo nie wiem co z tymi problemami zrobić
Pozdrawiam
Mazan 16:14, 09 maj 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Jaki24

Teraz z bliska widać, że to zamieranie pędów i liści bukszpanu. Oprysk Sarfunem/Topsinem i po 7 - 10 dniach Sportak Alpha. W razie potrzeby powtórzyć. Oczywiście zainfekowane pędy przyciąć poniżej granicy infekcji. Plagą to stanie się jeśli zaniedbasz.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
jaki24 20:30, 09 maj 2017

Dołączył: 08 maj 2017
Posty: 9
Witam
Dziękuję za poradę. Jutro z samego rana podwijam rękawy i biorę się do roboty
Pozdrawiam
Mira104 12:07, 11 maj 2017


Dołączył: 13 mar 2015
Posty: 1919
A gdzie można kupić Sportak Alpha, bo szukam na necie i nie wiedzę tego produktu.
____________________
Mira- Ogród Nowicjuszki
Mazan 13:12, 11 maj 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Mira104

Mirage to to samo.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Mira104 16:28, 11 maj 2017


Dołączył: 13 mar 2015
Posty: 1919
Dzięki Walerku
____________________
Mira- Ogród Nowicjuszki
Madlenn 10:51, 12 maj 2017


Dołączył: 27 sty 2017
Posty: 121
Witam sedecznie, bardzo proszę o pomoc. Posadziłam kilka tygodni temu nowe kuleczki bukszpanów, właśnie wypuściły nowe przyrosty i wygląda na to że żeruje na nich jakiś szkodnik, na szkółce nie było tego widać dopiero teraz zauważyłam gdy młoder listki zaczęły się otwierać... czy to miodówka? jak zaradzić? czy ściąć te młode przyrosty? Głębiej w krzewie na starszych liściach tego nie widać ale przy dotykaniu krzewu sypie się z tych młodych listków w głąb.. Bardzo proszę o radę co z tym robić i pozdrawiam wszystkich
katiqq 12:22, 20 maj 2017

Dołączył: 29 sie 2016
Posty: 3
Witam. Proszę o potwierdzenie, że mam do czynienia z miodówką. Krzaczki od ubiegłego roku w donicach na zewnątrz, ładny, jeszcze nie przycinany przyrost.



Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies