Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki bukszpanów, bukszpan - Buxus

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki bukszpanów, bukszpan - Buxus

Basienka 14:37, 10 cze 2017

Dołączył: 18 maj 2015
Posty: 103
Witajcie,

Kochani pomóżcie.Bukszpany giną mi w oczach.

w tym roku zakupiłam trzynaście dużych kul bukszpanu, zostały przywiezione świeżo przycięte, z mokrymi listkami i z odpowiednio mokrym po podłożem0 ( moim zdaniem nie przelane- normalnie podlewane. Po posadzeniu, gdzieś około 2 tygodnie... bukszpany zaczynają marnieć w oczach. W środku są zielone, natomiast od ich wierzchołka listki, po brzegach brązowieją i żółkną. Tym samym opadają. Co robić? Nie ukrywam, że bardzo zależy mi, aby je uratować. Kosztowały mnie nie mały majątek. W załączeniu zdjęcia chorych listków bukszpanu.
Mazan 16:58, 10 cze 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Basienka

Co robić? Kupić Borowit i w stężeniu 0,2% opryskać,czyli dolistnie nawieźć rośliny. Liście wykazują niedobór boru.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Basienka 17:05, 10 cze 2017

Dołączył: 18 maj 2015
Posty: 103
Mazan

Czyli to nie żadna choroba grzybowa? A jak często robić oprysk Borowitem ? Co ile dni ?
Mazan 18:46, 10 cze 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Basienka

Wystarczy jeden raz. W międzyczasie podaj doglebowo boraksu /max 150 g pod krzew/ i wymieszaj np pazurkami. Podłoże jest albo zbyt lekkie, albo o obniżonym pH i mikropierwiastek został wypłukany. Jeżeli gleba jest cięższa należy rozluźnić ją obornikiem lub kompostem. Nawozy te zawierają bor i powoli go udostępniają.
Zapotrzebowanie na bor wzrasta po cięciu czy kwitnieniu i zawsze należy liczyć się z tym, że roślina nie pobierze w wystarczającej ilości tego pierwiastka, mimo że w glebie będzie go wystarczająco.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Basienka 12:22, 11 cze 2017

Dołączył: 18 maj 2015
Posty: 103
Mazan- Walerek

Dziękuje za rady, zastosuje się do nich. Mam nadzieję, że to pomoże.

Pozdrawiam serdecznie
Basienka 22:28, 13 cze 2017

Dołączył: 18 maj 2015
Posty: 103
Witajcie,

proszę odpowiedzcie: "Co dolega moim bukszpanom ?". Marnieją w oczach.Przejrzałam Wasze forum, o chorobach bukszpanów, ale... przyznaję bez bicia, iż ciężko mi, dopasować przyczynę kiepskiego wyglądu bukszpanów.
Suzanna 08:02, 22 cze 2017

Dołączył: 22 cze 2017
Posty: 1
Witam kochani,
Od 5 lat posiadam bukszpany w donicach i w tym roku po przycięciu zaczął jeden mi usychać .czy jest to moze fytoftoroza?
Czy cylindrocladium buxicola? Prosze was o pomoc.może uda mi się je jeszcze uratować .pozdrawiam serdecznie
Fama 15:45, 24 cze 2017

Dołączył: 11 paź 2014
Posty: 324
Witajcie, zauważyłam, że w moim bukszpanowym zywoplocie część środkowych listków żółknie, żółkną od podstawy liścia mu górze, najpierw od środkowego nerwu. Czy wiecie co to jest?

____________________
Ciasny ale własny
Mazan 09:30, 25 cze 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Fama

Podejrzewam, że w zagęszczeniu żywopłotu nie sprawdzasz odczynu, a bukszpan nie lubi podłoża poniżej pH 6,5. Wówczas zmienia kolor na rudy - blokowane przyswajanie składników. Na niektórych listkach są widoczne również deformacje. Sprawdź czy nie powoduje ich wzdymacz bukszpanowy.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Fama 21:50, 25 cze 2017

Dołączył: 11 paź 2014
Posty: 324
Dziękuję Mazanie za odpowiedź. Sprawdziłam PH przy korzeniach bukszpanu, jest 7. One rosną przy chodniku, tam ziemia nie najlepsza jest, sporo piachu, wybierałam gruz z budowy stamtąd, wzbogaciłam ją przed sadzeniem obornikiem w tamtym roku. W tym roku dostały Targeo do bukszpanów i dolistnir florovitem, bo wyblakłe takie są. Tam skąd je uzyskałam rosły w bardzo piaszczystej i suchej glebie i było im o dziwo dobrze.
Szukałam tego wzdymacza. Na listkach po ich odwonięciu widać taki jakby biały nalot, to pewnie ten gamoń. Gdzieniegdzie mrówki hodują mszyce... czym to potraktować? Mam tylko acetamipryd w substral 2 w 1 razem z tritikonazolem. Czy trzeba jednak co innego dać?
____________________
Ciasny ale własny
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies