Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Fioletowy zawrót głowy...

Pokaż wątki Pokaż posty

Fioletowy zawrót głowy...

mirabilum_aga 19:55, 02 kwi 2014


Dołączył: 02 kwi 2014
Posty: 28
Dzięki wielkie za ciekawe linki Sebastian!. Część z nich już zdążyłam zobaczyć, ale jest wiele takich, których jeszcze nie widziałam, a bardzo się przydadzą . Oj noc chyba będzie za krótka żeby to wszystko ogarnąć , więc zacznę małymi kroczkami.

Ponieważ pogoda u nas dopisuje i działka powoli zaczyna obrastać chwastami, plan na teraz jest taki, żeby oddzielić rabaty od trawnika. Kupiłam już bordery i chciałabym jutro zacząć je rozwijać po działce i obsiać resztę trawą. Rzućcie proszę okiem na ten szkic i dajcie znać co o tym myślicie.


Ponieważ wkrótce powiększy się nam rodzinka (maleństwo się już ostro wierci w brzuszku) będziemy potrzebowali dość sporego trawnika. Rabaty planuję więc tuż przy ogrodzeniu - w niektórych miejscach szersze w innych węższe. Ewentualnie jakiś mały skalniak przy tarasie. Przed drzewkami krzewy, trawy i byliny. Zaraz będę planować każdą z sekcji.

Na planie zaznaczyłam już magnolię i migdałka. Wokół działki aby oddzielić się nieco od sąsiadów chciałam zasadzić drzewka- coś w formie żywopłotu. Co prawda nie lubię tuji, ale po przemyśleniu myślę, żeby oddzielić się nimi od drogi (front domu). Z tyłu byłyby tuje Smaragd (ok 10szt) i cis HIlli (trójkąt)- w kącie działki. Podoba mi się także jałowiec pospolity, ale szczerze powiedziawszy nie wiem czy to będzie wszystko ładnie wyglądać. Może lepiej ograniczyć się do jednego gatunku? Co proponujecie?
____________________
Fioletowy zawrot glowy
madeline28 21:08, 02 kwi 2014


Dołączył: 19 mar 2014
Posty: 252
hej, życzę dużo cierpliwości w tworzeniu Twojego azylu, będę podglądać
____________________
Magda http://www.ogrodowisko.pl/watek/4266-nowe-zycie
mirabilum_aga 21:19, 02 kwi 2014


Dołączył: 02 kwi 2014
Posty: 28
Dzięki wielkie Madeline. Zapału i energii raczej nie zabraknie - coś w końcu musi powstać w tym ogrodzie. Obawiam się natomiast mojego braku konsekwencji (choć podobno zmiana zdania w moim stanie to rzecz normalna Siedzę więc i planuję, żeby przynajmniej troszkę to wszystko poukładać. Ale obawiam się, że cały plan weźmie w łeb jak tylko moja noga przestąpi próg szkółki leśnej... Tyle tam pięknych roślin
____________________
Fioletowy zawrot glowy
madeline28 21:24, 02 kwi 2014


Dołączył: 19 mar 2014
Posty: 252
Ja też tak miałam, kupowałam to, co mi się podobało, teraz mam postanowienie- będę kupować według mojej listy. Nawet w Ogrodzie nie może rządzić chaos
____________________
Magda http://www.ogrodowisko.pl/watek/4266-nowe-zycie
Magda_ 21:45, 02 kwi 2014


Dołączył: 25 kwi 2013
Posty: 2833
zaznaczam bo fajnie się zaczęło
____________________
Mój wymarzony ogród - czyli historia pewnej "ogrodniczki"
mirabilum_aga 21:56, 02 kwi 2014


Dołączył: 02 kwi 2014
Posty: 28
To prawda, artystyczny nieład, a chaos to dość duża różnica... Zobaczymy jak mi pójdzie. Na razie lista pomysłów i roślin jest dość długa, więc pora zacząć coś wykreślać... Macie jakieś sugestie co do planu rabat? Coś powinnam zmienić?
____________________
Fioletowy zawrot glowy
bleebla 22:20, 02 kwi 2014


Dołączył: 13 sty 2013
Posty: 4757
Śliczny masz domek aż się prosi żeby linie rabat były proste ale nic na siłę. Ważne żeby Tobie sie podobało bo to Twój ogród!
Podam Ci tylko 2 linki do ogrodów z prostymi liniami ale też są to ogrody bylinowe. Do przemyślenia
http://www.ogrodowisko.pl/watek/2253-ogrod-do-kwadratu
http://www.ogrodowisko.pl/watek/4039-ogrod-pod-trzema-debami



Zaznaczam wątek bo ciekawie będzie
____________________
Aga - Mała eLeczka
mirabilum_aga 22:37, 02 kwi 2014


Dołączył: 02 kwi 2014
Posty: 28
No to działam dalej. Uzupełniłam swój plan o nowe elementy. Będę je opisywać poniżej zdjęcia. Pisanie na kartce może być dość nieczytelne więc postaram się stworzyć poniżej legendę, którą będę kopiować i zmieniać w razie potrzeby.


Zółty element to warzywnik. Nie wiem czy to jest odpowiednie miejsce, ale jedyne jakie udało mi się wydzielić na naszej malutkiej działce.

Na przeciwko jadalni wyrósł świerk serbski. Chcieliśmy mieć choć jedną choinkę na działce, ale nie wiem czy nie powędruje w kąt pd-wsch, na miejsce migdałka. Nie chcę zbyt wysokich drzewek. Może ktoś podpowie czy mogę jakoś ingerować w wysokość tego drzewka?

Zaczęłam też planować strefę 1 (od wjazdu), część pd-zach. Zmieniłam zdanie i planuję posadzić jako tło cisy, a przy nich:

STREFA1:

cis pospolity Hilli (żywopłot)
clematis fioletowy- na pozostałą część ogrodzenia

przed cisami:
rododendron- fioletowy i biały w odstępach, pomiędzy nimi:
funkia rozdęta
hosta fortunei aureomarginata: http://www.floralandhardy.ca/FORTUNEI-AUREO-MARGINATA-HOSTA-p17739.html
jałowiec płożący (najniższe piętro)

Coś byście zmienili?


____________________
Fioletowy zawrot glowy
mirabilum_aga 22:49, 02 kwi 2014


Dołączył: 02 kwi 2014
Posty: 28
Bleebla, dzięki wielkie za linki. Będę podczytywać te wątki i nadal planować. Roślinki mam już w głowie tylko jak je ze sobą sensownie powiązać w jedną całość... Mam nadzieję, że mi jakoś pomożecie, bo muszę przyznać, że planowanie ogrodu to nie lada wyzwanie... Mnogość roślin, kolorów i pomysłów wcale nie pomaga, ale nie od razu Rzym zbudowano. Będę eksperymentować w końcu matka natura też nas co chwila zaskakuje nieoczekiwanymi kombinacjami...

Jeśli chodzi o kształt ogrodu, to może rzeczywiście lepsze byłyby proste kształty tak jak bryła budynku. Chciałabym jednak zrobić jakieś wypusty, aby w rogach działki można było posadzić więcej roślinek. Pomyślę czy da się to jakoś sensownie połączyć. Dostałam przykaz od męża, że tył działki ma być przestronny do zabawy, a z resztą mogę działać jak mi się żywnie podoba, więc zobaczymy :}
____________________
Fioletowy zawrot glowy
mirabilum_aga 00:06, 03 kwi 2014


Dołączył: 02 kwi 2014
Posty: 28
Czas na moje ulubione czosnki. Zakochałam się w tej roślinie od pierwszego wejrzenia i nie wyobrażam sobie mojego ogrodu bez niej. To drugi zaraz po strelicji królewskiej moja ukochana kwiat (ale tej raczej nie odważyłabym się wsadzić do ogrodu w Polsce). To raczej takie wspomnienie lata i wakacji

Mój plan oczywiście uległ kolejnym zmianom. Zaraz więc postaram się to jakoś objaśnić:



Im dalej w las tym bardziej się zastanawiam z czego zrezygnować. Wydaje mi się, że już trochę przekombinowałam i moja koncepcja nie jest spójna i roślin też za dużo, ale może coś podpowiecie...

Zaczęłam projektowanie strefy 3. Podzieliłam ją na dwie części- A i B, aby łatwiej to było opisać.
Strefa III to ma być taka łąka pozostałe części ogrodu już skromniejsze ze względu na ograniczone miejsce.

A:
miskant "Gracillimus"
szałwia omszona
bodziszek
ostróżka jasnoniebieska
ostróżka ciemnoniebieska
tojad mocny
naparstnica zwyczajna- biała
berberys thunberga - tego nie jestem pewna, może lepiej dodać jakieś iglaki karłowate albo bukszpany?

B:
czosnki olbrzymie
turzyca zwisła
trawa: Hakonechloa 'Albo Striata'

W tle strefy 3 znajdą się trzy jałowce Skyrocket (chyba, że ktoś zaproponuje inną odmianę). Świerk powędrował nieco dalej. Teraz dopiero doceniam zalety projektowania z wyprzedzeniem. Zmiany na papierze to tylko kilka ruchów gumką myszką, w rzeczywistości nieźle by się trzeba było napocić...

Mam pytanko do stałych bywalców Ogrodowiska. Mianowicie, jest kilka wątków, które chciałabym popodglądać czy można to gdzieś zaznaczyć, żeby nie zgubić linków?
____________________
Fioletowy zawrot glowy
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies