Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Cis - Taxus

Pokaż wątki Pokaż posty

Cis - Taxus

mkasia 09:59, 23 lut 2017

Dołączył: 18 kwi 2016
Posty: 78
roma2 napisał(a)
mkasia, o miseczniku i zwalczaniu poczytaj tu


dzieki za linka, oczywiscie znam juz ten watek, jak i chyba wiekszasc artykulow o cisach w necie ;/
Pszczelarnia 11:29, 23 lut 2017


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29258
Najważniejsze to sprawić, żeby cisy się zakorzeniły, przekorzeniły się w gruncie. One wyraźnie nie mają czym/jak pobierać składników z gleby (jaka to jest gleba, glina, piasek? jak przygotowana do sadzenia?). Teraz już śniegu nie ma, trzeba cisy rozwiązać, ja bym zabrała korę a dała kompost do ściółkowania, nawet porządnie przerobiony obornik, jakiejś próchnicy.

Miseczniki to nie jest nagląca sprawa (jak będziesz cisy cieła w czerwcu, to część miseczników i tak zetniesz). Ja bym promanalem teraz nie pryskała. Raczej oczyściła ręcznie i w czerwcu dopiero popryskała środkiem, podlała nawet.

Generalnie widać, że to są fajne grube cisy. Ile mają wysokości?

Jak szeroki/głęboki dołek kopaliście przy sadzeniu?

____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
mkasia 12:16, 23 lut 2017

Dołączył: 18 kwi 2016
Posty: 78
Pszczelarnia napisał(a)
Najważniejsze to sprawić, żeby cisy się zakorzeniły, przekorzeniły się w gruncie. One wyraźnie nie mają czym/jak pobierać składników z gleby (jaka to jest gleba, glina, piasek? jak przygotowana do sadzenia?). Teraz już śniegu nie ma, trzeba cisy rozwiązać, ja bym zabrała korę a dała kompost do ściółkowania, nawet porządnie przerobiony obornik, jakiejś próchnicy.

Miseczniki to nie jest nagląca sprawa (jak będziesz cisy cieła w czerwcu, to część miseczników i tak zetniesz). Ja bym promanalem teraz nie pryskała. Raczej oczyściła ręcznie i w czerwcu dopiero popryskała środkiem, podlała nawet.

Generalnie widać, że to są fajne grube cisy. Ile mają wysokości?

Jak szeroki/głęboki dołek kopaliście przy sadzeniu?




Cisy dosyc duze, bo ok 150 cm. Kopalismy dwa razy szerzej i dwa razy glebiej niz miala doniczka. Ogolnie mamy gline, ale zostala wymieniona na ziemie obojetna. Sadzone byly w sierpniu 2015. Mam dalej sadzone takie metrowe cisy w ten sam sposob i sa zdorwe.

Oczywiscie rozwiaze ze sznurkow. A kompost moge juz teraz na wierzch podsypac?

Jesli chodzi o miseczniki to nie ma szans zeby je recznie zdjac, bo jest ich mnostwo i na pewno nie zetne ich, bo sa w srodku w najnizszych partiach na najbardziej zdrewialych galeziach.
Boje sie nic nie robic z tymi misecznikami. Ten oprysk mocniej jeszcze oslabi rosliny?
roma2 12:35, 23 lut 2017


Dołączył: 28 sie 2014
Posty: 2976
Pszczółka czuwa i mnie uprzedziła . Chciałam właśnie napisać, że gleba to nie tylko odczyn. Skoro sadzone w 2015 to coś nie tak. Powinny się ukorzenić na tyle, by ich tak nie szpurtało na wszystkie strony. Najwyraźniej nie ukorzeniły się dobrze. Podsyłam Ci link do Ani- Anbu. Zeszłej jesieni sadziła duże cisy i "stabilizowała" Bo to chyba przyczyna ich marnego wyglądu, że tak targane z korzeniami. Tutaj.
Wołaj na pw Toszkę i Mazana. Pomogą
____________________
Komendówka
mkasia 13:38, 23 lut 2017

Dołączył: 18 kwi 2016
Posty: 78
roma2 napisał(a)
Pszczółka czuwa i mnie uprzedziła . Chciałam właśnie napisać, że gleba to nie tylko odczyn. Skoro sadzone w 2015 to coś nie tak. Powinny się ukorzenić na tyle, by ich tak nie szpurtało na wszystkie strony. Najwyraźniej nie ukorzeniły się dobrze. Podsyłam Ci link do Ani- Anbu. Zeszłej jesieni sadziła duże cisy i "stabilizowała" Bo to chyba przyczyna ich marnego wyglądu, że tak targane z korzeniami. Tutaj.
Wołaj na pw Toszkę i Mazana. Pomogą


Teraz ich nie wyrywa, bo albo sie ukorzenily albo ta mata pomogla. Tez je do palikow mocowalismy jak zobaczylismy ze maja naruszone korzenie. Nie wiedzielismy ze tak mocno moze wiac, ze az cisy bedzie wyrywac
Odkopywalam je na jesieni i maja duzo bialych korzeni.

Mazanie, Toszko, pomozcie co mam robic? Pierwsze co to jutro zdejmuje sznurki/ Promanal pryskac czy nie? Teraz u nas 7-8 stopni wiec z tego co na opakowaniu to mozna. Tylko pytanie jak zniosa to cisy... Od razu kompost podsypywac czy jeszcze cos z nimi zrobic?
Pszczelarnia 14:18, 23 lut 2017


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29258
MKasiu, czyli cisy rosną od 2015? Białe młode korzonki - korzenią się.
Jeżeli sadzenie prawidłowe, gleba prawidłowa to już jest dobrze.
Skoro misecznika jest tak wiele - opryskaj promanalem albo innym olejowym, rozchylając gałęzie, żeby preparat dotarł wszędzie. One jeszcze nie mają młodych przyrostów, a stare gałęzie nie uduszą się od cieczy olejowej.

Zrób - jak możesz albo pokaż - zdjęcie gałązki (te żółtawej z brązowymi plamami), ostateczna ostateczność to jest zamieranie pędów na cisie, dotyczy właśnie starszych okazów, jak potrząśniesz gałązką sypią się igły? Zetknęłam się z tą chorobą 2 lata temu na moich cisach. Coś było takiego "w powietrzu", że złapały tego grzyba (zwiedzałąm plantacje cisowe, ogrody cisowe i badałam sytuacje, pytałam znawców jak i czym pryskać, co robić).
To jest choroba grzybowa. Czy te chore cisy są w jednym miejscu a te zdrowe w innym miejscu, czy naprzemiennie, zdrowy, chory.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Mazan 17:31, 23 lut 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4142
Mkasia

Wszystko pięknie, ładnie tylko jak napisała Ewa potrzebna fotka takich gałązek, Wyobraź sobie, że podobny obraz do zamierania daje również ten szkodnik, dlatego możesz opryskać Promanalem jeżeli nie widać przymrozków przez najbliższy tydzień.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
mkasia 18:21, 23 lut 2017

Dołączył: 18 kwi 2016
Posty: 78
Ewa, Mazanie dziekuje za odpowiedz.
Dzis mi sie udalo rozwiazac wszystkie cisy i zrobic zdjecia

Wrzucam zdjecia galazek chorych.Taki bialy nalot jeszce widac na niektorych zdjeciach :/ Dziwne jest to, ze od strony maty na ogrodzeniu sa bardziej zielone (wygladaja zdrowiej) te cisy ...
odpowiadajac na pytania: jak potrzasam to nie opadaja igly. Chore cisy sa w jednym ciagu tzn jest ich 15 potem jest przerwa w postaci drzewa i traw ozdobnych i znow sa cisy (te o wysokosci 100 cm) i one sa zdrowe.



mkasia 18:22, 23 lut 2017

Dołączył: 18 kwi 2016
Posty: 78
a tu jeszcze zdjecie tych 100cm, ktore wygladaja na zdrowe:

mkasia 17:35, 26 lut 2017

Dołączył: 18 kwi 2016
Posty: 78
Ewo, Mazanie jesteście?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies