Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Cis - Taxus

Pokaż wątki Pokaż posty

Cis - Taxus

Gardenarium 08:59, 08 sty 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Pszczółkowy cis odmianowy, mający kolumnowy pokrój, nie jest dobry na stożek. Mój patent na podsadzanie nic tu nie da. Stożek robimy z Taxus baccata


Stożek musi rosnąć też długie lata później, a kolumnowe odmiany to kolumnowe, więc z Fastigiaty nie rób stożka

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Pszczelarnia 09:16, 08 sty 2014


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Tak też zrozumiałam jak Danusia pisze. Mam 'Fastigiaty' 3 szt. do posadzenia: będą jako walce w jednorodnych plamach roślin. Jeden na pewno posadzę w seslerii Heuflera. Kolejny w bodziszkach.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Piorunek 21:11, 12 lut 2014


Dołączył: 28 gru 2013
Posty: 226
Próbował ktoś kiedyś rozmnożyć cisy z osnówek? W ten sposób powstaną dobre sadzonki?
____________________
Gardenarium 11:20, 13 lut 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Powstaną nie sadzonki, tylko siewki. nie z osnówek tylko z nasion, które pokrywają osnówki. Sadzonki to sposób rozmnażania wegetatywnego (kawałki pędów mówiąc w skrócie) a z nasion - generatywnego.

Siewki mogą nie powtarzać cech rośliny, z której powstały (krzyżówki) mogą mieć różny kształt , pokrój, mimo że z "jednego drzewa zebrane).
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 11:21, 13 lut 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tu masz podpowiedzi

http://www.ogrodowisko.pl/watek/857-jak-rozmnozyc-cisy?page=6#post_3
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Selly 12:14, 13 lut 2014


Dołączył: 11 lut 2013
Posty: 1220
kamil napisał(a)
Próbował ktoś kiedyś rozmnożyć cisy z osnówek? W ten sposób powstaną dobre sadzonki?


Moja znajoma dała mi trochę siewek , które znalazła pod swoimi cisami. Same jej tam wyrosły, ale z tego co wiem, pochodziły z nasion, które najpierw zostały zjedzone przez ptaki, a dopiero " potem" trafiły do zimii.
____________________
Jeśli chcesz być człowiekiem szczęśliwym, zostań ogrodnikiem !
wietrzyk 11:04, 14 lut 2014


Dołączył: 07 lip 2013
Posty: 1774
Podpowiedzcie proszę czy do formowania w kule posadzić T. Baccata? Miałyby one rosnąć w pojemnikach.

____________________
Joanna ogród w Puszczykowie
marta_d 12:10, 15 lut 2014


Dołączył: 07 lut 2014
Posty: 2195
Kochani! Mam żywopłot z cisa, jak zrobie dzis zdjęcia to pokażę, nie wiem czy jest to Hilii czy Hiksi, ale mam pytanie od kiedy można zacząć przycinanie wiosenne? Generalnie ile razy w ciągu sezonu wegetacyjnego powinnam to robić?
____________________
marta_d - Kwiaty z ogródka Marty
Gardenarium 13:26, 15 lut 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
wietrzyk napisał(a)
Podpowiedzcie proszę czy do formowania w kule posadzić T. Baccata? Miałyby one rosnąć w pojemnikach.



Może być, ale każdy inny nie kolumnowy też może być.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 13:28, 15 lut 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
marta_d napisał(a)
Kochani! Mam żywopłot z cisa, jak zrobie dzis zdjęcia to pokażę, nie wiem czy jest to Hilii czy Hiksi, ale mam pytanie od kiedy można zacząć przycinanie wiosenne? Generalnie ile razy w ciągu sezonu wegetacyjnego powinnam to robić?


http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/334-zywoploty-iglaste-trwaly-element-ogrodu

Pielęgnacja żywopłotów iglastych

Najważniejszym zabiegiem jest cięcie, które wykonujemy przynajmniej raz w roku na wiosnę, przed rozpoczęciem wegetacji. Optymalna ilość cięć wynosi trzy razy w ciągu roku, w odstępach ośmiotygodniowych (głównie dotyczy cisa prowadzonego w ogrodach formalnych). Generalnie iglaki mogą być przycinane od wiosny do późnego lata.

Dzięki nawożeniu i podlewaniu żywopłot odzyskał zdrowy wygląd Dobrze jest mieć odpowiednie narzędzia (elektryczne lub spalinowe nożyce) i rusztowania w przypadku znacznych wysokości. Aby żywopłot równo uciąć poziomo, należy korzystać z rozciągniętego sznurka lub przystawiać co jakiś czas miarkę z bambusowej tyczki lub inną. Najlepszy kształt żywopłotu to zwężająca się ku górze, ścięta piramida. Śnieg łatwiej spada, co zapobiega jego zaleganiu oraz odkształcaniu lub wyłamywaniu gałązek. Dla naszego bezpieczeństwa należy pamiętać o noszeniu okularów ochronnych i rękawic oraz upewnić się, czy drabina lub rusztowanie stoją stabilnie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies