Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Do raju daleko - u Ewy

Pokaż wątki Pokaż posty

Do raju daleko - u Ewy

Ewa777 20:09, 21 paź 2014


Dołączył: 26 lip 2014
Posty: 18513
Malgosik napisał(a)
Ewa ja zbieram materiał na kompost od roku.
Mam kompostownki 1m w każą stronę. Wszystko siada i mam praktycznie kompostownik 1m na 1m zapełniony chyba na 20 cm wysokości.
Tak że nie musisz robić dużych tych kompostowników.
Tyle że trawy z koszenia prawie wcale nie dawałam, bo zawsze jakieś chwasty kwitły.


Małgosiu, muszę z mężem wszystko przemyśleć. Dzięki za Twoje zdanie Jak myślisz, czy 3 pojemniki 60x100 będzie dobrze? Chodzi też o to, żeby wygodnie było przerzucać kompost. Wielkościowo to mi ma pewno wystarczy, bo mam mały ogród.
____________________
Ewa-Do raju daleko - u Ewy
Ewa777 20:15, 21 paź 2014


Dołączył: 26 lip 2014
Posty: 18513
Gardener27 napisał(a)
A mój kompostownik to po prostu 3 hałdy materii organicznej które przerzucam raz na lewą raz na prawą stronę W ten sposób wszystko zostaje napowietrzone i to co u góry trafia na dół i odwrotnie Umiejscowione wszystko jest w sadzie pod konarami drzew gdzie nikomu nie przeszkadza i nie koli w oczy


U mnie Przemku, tak by nie przeszło. Wszystko jest na widoku. Ogródek mały.
____________________
Ewa-Do raju daleko - u Ewy
Gardener27 20:29, 21 paź 2014


Dołączył: 20 sty 2014
Posty: 13487
To faktycznie hałdy kompostu nie wyglądałyby ciekawie Mały ogród więc i kompostu nie będzie za wiele Może skusisz się na gotowy kompostownik który ustawisz gdzieś w rogu
____________________
Przemek- Życie w wiejskim ogrodzie *** Wizytówka
BusyBee 20:31, 21 paź 2014


Dołączył: 01 maj 2014
Posty: 3493
Toszka napisał(a)
Te plastikowe są g...o warte Rozpadają się, a i często procesy gnilne, nie butwiejące zachodzą. Jak w nich wietrzyć kompost?
Trzy komory to nie fanaberie dużego ogrodu - to potrzeba: w jednym masz dojrzały kompost, w drugim pracujący, a do trzeciego na bieżąco wrzucasz... Możesz mniejszy kompostownik zrobić, ale z trzema komorami...koniecznie!


Czyli mój to normalnie kicha mam tylko 1 wprawdzie słusznej wielkości, ale ciasno tam i kolejne nijak nie wejdą
Jedyne miejsce, gdzie mogę postawić solidny 3- komorowy- to spore puste miejsce za domem w rogu działki, pod orzechami. Nic tam teraz nie rośnie- tylko trawa, bo orzechy wyeliminowały konkurencję. Niestety jest to miejsce, które widać z okien salonu i kompostownik to słaby widok...

Planuj Ewcia u siebie...może coś wymyślisz...
____________________
U BusyBee w ogródku...
Malgosik 20:50, 21 paź 2014


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 10477
Ewa777 napisał(a)


Małgosiu, muszę z mężem wszystko przemyśleć. Dzięki za Twoje zdanie Jak myślisz, czy 3 pojemniki 60x100 będzie dobrze? Chodzi też o to, żeby wygodnie było przerzucać kompost. Wielkościowo to mi ma pewno wystarczy, bo mam mały ogród.

jeśli 60 na 100, to nie wyższe niż 50-60
bo ja mam wysokaśne i daleko mi sięgać a kompostu na dnie
____________________
Ogród na glinie
Viola 21:02, 21 paź 2014


Dołączył: 20 sie 2013
Posty: 3482
Ewa, dziwne pytanie Ci zadam: zastanów się co masz do kompostowania, czy dużo trawy, czy dużo liści jesienią, czy masz owoce, które spadają i się marnują (jabłka np), czy tylko odpadki z gospodarstwa domowego? Bo jeśli tylko odpadki z domu, to uwaga !!!!! podpadnę sama sobie i wszystkim kompostomaniakom, ale faktycznie trzeba przemyśleć zasadność trzech komór. Zwłaszcza na małej działce. Pomyśl, ile tego kompostu jesteś w stanie wyprodukować. Chowam się pod kołdrę nie bijcie bo ja sama parę postów wcześniej pisałam, że tylko trzy komory
____________________
Viola Pomóżcie wyczarować mi ogród
Ewa777 21:25, 21 paź 2014


Dołączył: 26 lip 2014
Posty: 18513
Gardener27 napisał(a)
To faktycznie hałdy kompostu nie wyglądałyby ciekawie Mały ogród więc i kompostu nie będzie za wiele Może skusisz się na gotowy kompostownik który ustawisz gdzieś w rogu


Właśnie myślałam, że taki plastikowy 400l byłby najodpowiedniejszy, ale czytam sporo głosów osób, które odradzają plastikowe

____________________
Ewa-Do raju daleko - u Ewy
Ewa777 21:34, 21 paź 2014


Dołączył: 26 lip 2014
Posty: 18513
Viola napisał(a)
Ewa, dziwne pytanie Ci zadam: zastanów się co masz do kompostowania, czy dużo trawy, czy dużo liści jesienią, czy masz owoce, które spadają i się marnują (jabłka np), czy tylko odpadki z gospodarstwa domowego? Bo jeśli tylko odpadki z domu, to uwaga !!!!! podpadnę sama sobie i wszystkim kompostomaniakom, ale faktycznie trzeba przemyśleć zasadność trzech komór. Zwłaszcza na małej działce. Pomyśl, ile tego kompostu jesteś w stanie wyprodukować. Chowam się pod kołdrę nie bijcie bo ja sama parę postów wcześniej pisałam, że tylko trzy komory


Violu, właśnie dzięki, że myślisz o mojej konkretnej sytuacji. Mały ogród, to po pierwsze mało miejsca na kompostownik i mało odpadów. Na odpady planuję odpadki domowe, trawa z koszenia, przekwitłe kwiatki, zwiędłe rośliny i chwasty. Nawet liści za dużo nie mam, bo mam małe drzewka ze względu na mały ogród. Owoców nie mam (jabłuszka rajskie wykorzystuję na nalewkę). To może jednokomorowy by wystarczył? Albo jakiś solidny plastikowy?
____________________
Ewa-Do raju daleko - u Ewy
Gardener27 21:42, 21 paź 2014


Dołączył: 20 sty 2014
Posty: 13487
Ten akurat ma większą pojemność ale o czymś takim myślałem


http://img.drewno.pl/z/192639_1.jpg
____________________
Przemek- Życie w wiejskim ogrodzie *** Wizytówka
Bea 21:43, 21 paź 2014


Dołączył: 10 maj 2011
Posty: 3580
Ja się nie bawię w kompostowanie, niestety wszystko blisko w małym ogrodzie.

Ostatnio głównie bawię się z wrotyczem i mi wystarczy doznać zapachowych.

Pozdrawiam




____________________
Beata W miniformacie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies