Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Zakładanie trawnika z siewu - trawnik z siewu

Pokaż wątki Pokaż posty

Zakładanie trawnika z siewu - trawnik z siewu

gemciu83 14:43, 07 kwi 2014

Dołączył: 09 mar 2014
Posty: 386
Dawka 3kg/100m kw w 2 albo 3 dawkach.
Czyli 1-1,5kg/100m kw na pierwszy wysiew nawozu.

Dosiewkę możesz zrobić przed wysiewem nawozu lub po nim nie ma znaczenia. Bo saletra i tak się szybko rozpuści, a zanim nasiona wzejdą minie min. 5-6 dni.
____________________
Jakub Zielone Centrum Spokoju
radek 14:55, 07 kwi 2014

Dołączył: 25 mar 2013
Posty: 43
A jaki okres czasu między dawkami?
gemciu83 15:42, 07 kwi 2014

Dołączył: 09 mar 2014
Posty: 386
radek napisał(a)
A jaki okres czasu między dawkami?

Okres wegetacyjny, czyli od kwietnia jak zaczniesz do połowy sierpnia.
5mc / 3 daje co półtora miesiąca ale jak drugą dawkę podasz w połowie maja będzie OK, kolejna trzecia to już raczej przełom lipca/sierpnia i koniec.
____________________
Jakub Zielone Centrum Spokoju
radek 15:53, 07 kwi 2014

Dołączył: 25 mar 2013
Posty: 43
Dziękuję. Jak ten kalendarz wysiewania saletry połączyć z wysiewaniem nawozów wieloskladnikowych?
blackstork 16:06, 07 kwi 2014


Dołączył: 11 kwi 2013
Posty: 216
Jeśli dobrze zrozumiałem to rada jest taka by saletrą wapniową nawozić na początku sezonu, gdyż jest to głównie duża dawka azotu. Potem już tylko nawozy wieloskładnikowe (nie ma m.in. potasu, magnezu i żelaza), a te składniki też trawnikowi są potrzebne.
____________________
Wojtek - Ogród etapami
gemciu83 17:26, 07 kwi 2014

Dołączył: 09 mar 2014
Posty: 386
Tak ale nie wiem jak wygląda sytuacja z łączeniem saletry wapniowej akurat z innymi nawozami NPK.
Bo jeżeli to tylko 100m kw i saletra jeszcze nie kupiona to ja bym polecał zdecydowanie postawić na Salmag lub coś podobnego. Albo Saletra amonowa i później przejść sobie tylko na NPK aż do końca sierpnia.

Jednak jak dasz 1/3 dawki saletry wapniowej to kolejne majowe nawożenie możesz już stosować NPK.

Salmag 50kg na 60-70zł
Grassofosca 5kg 20-22zł
____________________
Jakub Zielone Centrum Spokoju
Kasya 20:23, 07 kwi 2014


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 41957
to wapniowa na poczatek czy amonowa ?
bo ja zrozumialam ze amonowa
____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
gemciu83 20:53, 07 kwi 2014

Dołączył: 09 mar 2014
Posty: 386
Kasya napisał(a)
to wapniowa na poczatek czy amonowa ?
bo ja zrozumialam ze amonowa


Jasne, że Saletra amonowa, albo salmag.

Kolega pytał o saletrę wapniową.

Ty stosuj to co piszę wyżej jako nawóz na start, a później kolejne nawozy to już NPK, a na jesień wrzesień PK tylko.
____________________
Jakub Zielone Centrum Spokoju
TomekP 13:15, 08 kwi 2014

Dołączył: 04 wrz 2012
Posty: 14
Ja 18 dni temu dałem ok 2,6-2,7 kg saletry amonowej na ok 100 m2 trawnika.Trawnik siany w ostatnim tygodniu sierpnia 2013.Następnie nawadniałem ok 2,5 - 3 godzin (chciałem dobrze rozpuścić nawóz a i ziemia była trochę sucha).Po kilku dniach trawa ładnie się zazieleniła.Teraz wygląda jak ciemnozielony dywan .Koszona co 2-3 dni ręczną kosiarką bębnową Husqvarny i w razie potrzeb nawadniana.Niestety pojawiła mi się kończyna w dużej ilości ;( .Wyrywam ją trochę ręcznie bo boję się jeszcze użyć herbicydu na tak młody trawnik.
Ja robiłem badanie gleby w okręgowej stacji rolniczej i wyszło,że wapń w glebie mam w normie a azot prawie nieoznaczalny (badanie kosztuje ok 30 zł i za 2 dni jest wynik).Jednocześnie przeczytałem,że kończyna jest zdecydowanie bardziej wrażliwa na niedobory Magnezu niż trawy.Z tych powodów nie użyłem ani salmagu ani saletry wapniowej.
W poradnikach nawożenia dla rolników podają, że pod warunkiem właściwego nawadniania i częstego koszenia można dać w dawce startowej do 1 kg czystego azotu na 100 m2. W 1 kg saletry amonowej jest 340 g azotu. Jednak na dłuższą metę nawożenie samym azotem może być niebezpieczne bo zwiększa wrażliwość trawy na choroby.
Dlatego myślę za ok 10 dni posypać YaraMila Hydrocomplex
gemciu83 14:10, 08 kwi 2014

Dołączył: 09 mar 2014
Posty: 386
YaraMila to nic innego jak zwykłe NPK nawozy np. Polifoski, Lubofoski itp.

Skoro masz koniczynę w trawniku to: a) zanieczyszczona mieszanka była, b) brak azotu ? raczej powinien być wyższy, a nie znikomy bo koniczyna lubi zakwaszoną glebę.


Równie dobrze można zastosować ostry start i użyć Mocznika 46% N.

Salmag ma 27,5% azotu. Dodatkowo zawarty Ca i Mg pomagają utrzymać stabilizację by nie zakwasić ostro gleby oraz by mech itp. sprawy się nie pojawiały. Mg wpływa także na zdrowotność trawnika.



Co do nawożenia ekologicznego. Proponuję kompostować skoszoną trawę i przesypywać ją co jakiś czas ziemią albo nastawić się na kompost gorący przewracany.
Uzyskanie w taki sposób nawozu tj. ziemi kompostowej to cud natury. Żaden trawnik nigdy nie będzie chorował i nie będzie wymagał super pielęgnacji.

Dodatkowo 1t zielonej masy trawy zawiera 7-8kg czystego N, gdzie 1t obornika tylko 4,3-4,5kg N.
____________________
Jakub Zielone Centrum Spokoju
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies