Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Zakładanie trawnika z siewu - trawnik z siewu

Pokaż wątki Pokaż posty

Zakładanie trawnika z siewu - trawnik z siewu

dubois 14:41, 06 kwi 2014

Dołączył: 04 kwi 2014
Posty: 16
Co to znaczy "wzbogaciła glebę w próchnicę"?
gemciu83 14:56, 06 kwi 2014

Dołączył: 09 mar 2014
Posty: 386
Użycie ziemi kompostowej, ziemi do trawnika, ziemi bogatej w materiał organiczny.
Nawiezienie gleby obornikiem i zaoranie (przekopanie).

Jednym słowem chodzi o to by w glebie znalazła się materia organiczna, która po rozłożeniu stworzy próchnicę. Gleba nie będzie zbita i jałowa, a pulchna i pełna pokarmu.

Kilka wiadomości:
Kompostowanie skoszonej trawy i wykonywanie z niej ziemi kompostowej jako idealna próchnica dostarczy w czystym składniku ok. 7-9kg azotu (w 1 t).
Obornik dostarczy ok. 4,3kg azotu w 1 t obornika.
Ponadto cała gama minerałów, fosfor, potas itd. od A do Z
____________________
Jakub Zielone Centrum Spokoju
Gardenarium 15:58, 06 kwi 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jak poprawić zdrowotność gleby masz bardzo obszerne informacje w artykule, tam się dowiesz jak wzbogacić glebę i czego się używa.

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/295-jak-poprawic-zdrowotnosc-gleby-w-ogrodzie
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
radek 11:22, 07 kwi 2014

Dołączył: 25 mar 2013
Posty: 43
Czy istnieje jakaś norma stosowania saletry wapniowej na trawnik?

Po jakim czasie od jej zastosowania robić "dosiewanie"?

Trawnik posiany wrzesień 2013.
kris_bialystok 12:46, 07 kwi 2014

Dołączył: 01 kwi 2014
Posty: 268
witam,
czytam mnóstwo artykułów i im więcej czytam tym mniej wiem

doradźcie proszę co kolejno teraz robić

ponad tydzień temu spryskałem całość roundup-em
na sobotę zamówiłem małą koparkę (czyli będzie 2 tyg po spryskaniu)
potrzebuje ją wyrównać teren 10 cm poniżej planowanego poziomu trawnika (mniej więcej mam taki poziom - tylko, że dość nierówny - następnie rozłożyć siatkę na krety - nawieźć ziemi polnej - zwalcować - wypoziomować - wygrabić - posiać - delikatnie zgrabić i zwalcować - podlewać.....

wydaje mi się, że to właściwe podejście
pytanie mam czy przed koparką zgrabiać to co wyschnie? wygląda na to, że jak na razie słabo to działa - po tygodniu nie bardzo widać różnice....
czy te 10 cm pod sam trawnik dawać ziemię tzw polną (tu też szansa na przywiezienie ziemi z chwastami... czy czysty czarnoziem?
czy może po wyrównaniu koparką - poczekać aż pojawią się nowe chwasty i jeszcze raz spryskać? a potem kolejność jak wyżej ?




____________________
Mały ogród pod Białymstokiem
katiaxx 13:05, 07 kwi 2014


Dołączył: 07 kwi 2014
Posty: 4623
Witam,
Trawnik jakieś ok 250-300 m. w połowie marca większa glebogryzarka wszystko"pogryzła" , wiem ze wczesniej ale wiedziałam że grabienie zajmie mi sporo czasu bo mogę tylko po pracy i to nie co dziennie. Cześc ogrodu jest tez do wygrabywania ale nie pod trawnik tylko pod rośliny. NIe było spryskiwane roundapem więc jak coś wyrasta wyrywamy.

1. Sprawdzam porgnozę pogody ; w nocy już tylko powyżej 0st. czy moge siać czy czekać do maja ? obawiam sie ta ziemia już zbyt długo leży - ok. tyg.

2. wygrabiona z 5 razy, wałowana, jak na amatorów względnie równa powierzchnia, nie nawiozę torfu ze względu na koszty. czy kupić 5-6 worków torfu i posypać cieniutką wartstę czy to nie ma sensu?

3 kupiliśmy trawę barenbrug wanderland + substral do siewu, czy to wystarczy ? comoge zrobić jeszcze żeby akcja "trawnik" się powiodła ?

proszę o radę bo obawiam się nasz praca pójdzie na marne
____________________
a czasem nie na temat ... Mój kawałek planety
katiaxx 13:06, 07 kwi 2014


Dołączył: 07 kwi 2014
Posty: 4623
przepraszam - ziemia leży około 3 tygodni .
____________________
a czasem nie na temat ... Mój kawałek planety
gemciu83 13:51, 07 kwi 2014

Dołączył: 09 mar 2014
Posty: 386
radek napisał(a)
Czy istnieje jakaś norma stosowania saletry wapniowej na trawnik?
.


Jaką normę masz na myśli?
Łączenie z innymi nawozami ? Dawkowanie ?
____________________
Jakub Zielone Centrum Spokoju
gemciu83 13:56, 07 kwi 2014

Dołączył: 09 mar 2014
Posty: 386
katiaxx napisał(a)
Witam,
Trawnik jakieś ok 250-300 m. w połowie marca większa glebogryzarka wszystko"pogryzła" , wiem ze wczesniej ale wiedziałam że grabienie zajmie mi sporo czasu bo mogę tylko po pracy i to nie co dziennie. Cześc ogrodu ..........................


Jak Ci się nie spieszy z siewem to poczekaj jak będzie ciepło.
Przy czym chyba raczej już bardzo zimno nocą nie będzie.
Glebę i tak będziesz musiała wzruszyć przed siewem np. grabkami.
Jeżeli chcesz kupić 5-6 worków podłoża do trawników to kup.
Na wzruszoną glebę wysiej nasiona. Następnie weź doniczkę ażurową taką by była dziurawa i można było przez nią przesiać ziemię do trawnika. Tak sobie zasiejesz ładną warstwą ziemi zasianą trawę.
Jak ziemia do trawnika przeschnie to uwałuj teren (wcześniej może ci się lepić). Podlewaj i czekaj na trawnik.
____________________
Jakub Zielone Centrum Spokoju
radek 14:11, 07 kwi 2014

Dołączył: 25 mar 2013
Posty: 43
gemciu83 napisał(a)


Jaką normę masz na myśli?
Łączenie z innymi nawozami ? Dawkowanie ?


Dawkowanie. Mam ok 100m2 trawnika. Ile saletry użyć?

Drugie pytanie: muszę zrobić dosiewki, bo trawa wzeszła nierówno, miejscami gole place. Czy po zasileniu ziemii saletrą musze odczekać z dosiewaniem?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies