Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Tysiąc radości i utrapień

Pokaż wątki Pokaż posty

Tysiąc radości i utrapień

jona 10:47, 20 lis 2015


Dołączył: 18 lut 2015
Posty: 3164
Kasya napisał(a)
A podlewacie powojniki nadmanganianem z czosnkiem ?


Kasia, nie stosuję, nawet nie mam pojęcia czemu to służy. Proszę o oświecenie w tej kwestii
____________________
Joanna-Tysiąc radości i utrapień
aga_podlasie 16:55, 20 lis 2015


Dołączył: 27 sie 2014
Posty: 2007
Ja też chętnie o tym poczytam, bo nigdy nie słyszałam.
____________________
Mój jest ten kawałek ogrodu
Kasya 17:11, 20 lis 2015


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 42163
No wiec podobno dobrze jest wczesną wiosną podlac powojniki miksturą
8 tabletek nadmanganianu i kiłka wycisnietych ząbkow czosnku na 10l wody
Dezynfekuje to glebę i zapobiega chorobom powojnikow, głownie chodzi o uwiąd
____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
frezja 17:56, 20 lis 2015


Dołączył: 01 kwi 2014
Posty: 11313
Kasya napisał(a)
No wiec podobno dobrze jest wczesną wiosną podlac powojniki miksturą
8 tabletek nadmanganianu i kiłka wycisnietych ząbkow czosnku na 10l wody
Dezynfekuje to glebę i zapobiega chorobom powojnikow, głownie chodzi o uwiąd


a to ciekawe...szkody nie narobi,to raczej pomoże
____________________
Ewa - Ogrodowy song
waldek727 18:10, 20 lis 2015


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
aga_podlasie napisał(a)
Ja też chętnie o tym poczytam, bo nigdy nie słyszałam.

Warto jest czasami wyściubić nosek poza ,,Nasze ogrody" i prześledzić na ,,Ogrodowisku" dział ,,Porady ogrodnicze". Jest tam mnóstwo tematów ułatwiających życie w ogrodzie.
O właściwościach grzybobójczych nadmanganianu potasu również są informacje zamieszczane na naszym forum.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Anda 21:06, 20 lis 2015


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33561
Czy to na pewno dobry środek? Nie chcę wykończyć wszystkich żyjących w glebie bakterii i grzybów. Wiele jest pożytecznych. Jednak roztwór czosnku zastosuję.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
anabuko1 21:19, 20 lis 2015


Dołączył: 28 gru 2013
Posty: 23577
jona napisał(a)


Kasia, nie stosuję, nawet nie mam pojęcia czemu to służy. Proszę o oświecenie w tej kwestii

Powojników mam kilkanaście.Dwa mi padły.może i uwiąd.Ale tez nigdy nie stosowałam takiej mikstury
Dlatego z uwaga przeczytałam o niej.
I sama już nie wiem, czy ja stosować. Czy nie
____________________
Ania***Dębowe zakątki 2***Dębowe zakątki 1*** Moja wizytówka
waldek727 04:52, 21 lis 2015


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Anda napisał(a)
Czy to na pewno dobry środek? Nie chcę wykończyć wszystkich żyjących w glebie bakterii i grzybów. Wiele jest pożytecznych. Jednak roztwór czosnku zastosuję.

Święta racja.
Dbajmy w jak największym stopniu o pożyteczne mikroorganizmy i grzyby mikoryzujące korzenie bytujące w glebie. Przecież to one odżywiają nasze rośliny.
Przed posadzeniem powojników aby zminimalizować chorobę zwaną uwiądem dobrze jest zanurzyć bryłę korzeniową w 10 l wody z dodatkiem 3 g nadmanganianu tak na ok 20 min.
Clematisy lubią głębokie sadzenie w dobrze zdrenowanym dole który uzupełniamy kompostem.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
jona 10:04, 21 lis 2015


Dołączył: 18 lut 2015
Posty: 3164
Kasya napisał(a)
No wiec podobno dobrze jest wczesną wiosną podlac powojniki miksturą
8 tabletek nadmanganianu i kiłka wycisnietych ząbkow czosnku na 10l wody
Dezynfekuje to glebę i zapobiega chorobom powojnikow, głownie chodzi o uwiąd


Przepis na uwiąd powojników znalazłam kiedyś latem i nawet go sobie zapisałam. Nie stosowałam mikstury, bo powojników dotkniętych uwiądem już wtedy nie było. O składnikach też nie pamiętałam i dopiero teraz, pod wpływem Twojego wpisu, zajrzałam do notatek.

Mikstura na uwiąd :
10 ząbków czosnku
8 tabletek nadmanganianu potasu (parę groszy w aptece)
8 l wody
czosnek zmiażdżyć i do wody, dodać tabletki i zostawić na 2-3 godziny
podlać,
zastosować wiosną i drugi raz w sierpniu
____________________
Joanna-Tysiąc radości i utrapień
jona 10:34, 21 lis 2015


Dołączył: 18 lut 2015
Posty: 3164
waldek727 napisał(a)

Święta racja.
Dbajmy w jak największym stopniu o pożyteczne mikroorganizmy i grzyby mikoryzujące korzenie bytujące w glebie. Przecież to one odżywiają nasze rośliny.
Przed posadzeniem powojników aby zminimalizować chorobę zwaną uwiądem dobrze jest zanurzyć bryłę korzeniową w 10 l wody z dodatkiem 3 g nadmanganianu tak na ok 20 min.
Clematisy lubią głębokie sadzenie w dobrze zdrenowanym dole który uzupełniamy kompostem.


Dziękuję Waldku za rady w sprawie powojników i nadmanganianu
Pojawieniem się u mnie przypomniałeś mi o stosowaniu "kompost tea". Znów poczytałam o robieniu wyciągu i tym razem wydało mi się mniej skomplikowane i możliwe do zastosowania .
Mam w domu wiaderko do kompostowania. Warstwy reszek ogranicznych (obierki, liście, skorupki) przysypuję starterem kompostowym. Na dnie naczynia zbiera się płyn, który po rozcieńczeniu używam do podlewania roślin. Mam nadzieję, że stwarzam przyjazne środowisko dla mikroorganizmów i grzybów mikoryzujacych. Wydaje mi się, że dzięki temu rośliny są zdrowsze i ładniejsze.
____________________
Joanna-Tysiąc radości i utrapień
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies