Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Typografia ogrodu

Pokaż wątki Pokaż posty

Typografia ogrodu

nawigatorka 12:12, 28 kwi 2015


Dołączył: 29 mar 2014
Posty: 29303
polinka napisał(a)
Ostatni tydzień był ciepły, powinna się ruszyć...Moją nawet 5-6 razy dziennie zraszam...nasiona powinny być cały czas wilgotne. Może teraz po deszczu pójdzie do góry

tez na to liczę
____________________
Asia - Typografia ogrodu *** Wizytówka
nawigatorka 12:18, 28 kwi 2015


Dołączył: 29 mar 2014
Posty: 29303
Pszczelarnia napisał(a)

Acha, czyli jest sens rozpinania. To już teraz właściwe gałązki ugnij i podwiąż nie "na siłę", w czerwcu wytnij te niepotrzebne. A w lutym skrócisz czub (ile pięter będzie docelowo?).

Zimne noce nie sprzyjały ruszaniu trawy.

Ślicznie masz!

Widzę, że znasz się na rzeczy czy w razie czego możę zwracać sie o radę? Myslę, że wieściłoby się 5 pieter - tylko musze powiedziec o tym M no i trzebaby ją znów niestety przesadzić? kiedy najlepiej -wiem, że teraz to juz późno na to.

A jeszcze jedno - nacinałaś kiedyś pień w danym miejscu by zmotywować do wyrastania tam gałązki? wiesz moze dokładniej jak to się robi? pozdrawiam i dziękuje za rady i miłe slowa
____________________
Asia - Typografia ogrodu *** Wizytówka
Pszczelarnia 12:21, 28 kwi 2015


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Nie nacinałam ale jest o tym w literaturze, tak się robi. Mogę zeskanować z książki.

Jeszcze raz przesadzać? Czy ta grusza już owocowała?

Nie znam się ale mam sad i uczę się. I kiedyś pracowałam na wakacjach w sadach.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Malgosik 13:01, 28 kwi 2015


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 10477
nawigatorka napisał(a)
Przywdziałam kalosze i są fotki - moja grusza-myślicie, że by się dało?




ja bym próbowała
tylko rozmierz sobie które gałązki, by piętra miał równe odstępy
te najniżej można jeszcze przygiąć na równo
tam gdzie brakuje jednego ramienia można zrobić nacięcie nad pączkiem i stworzyć brakującą gałązkę
pamiętaj ze teraz jak ma coś urosnąć nie może być przygięte do poziomu, tylko na 45 stopni, bo pionowe szybciej przyrasta
szkoda że nie jest marzec, bo możnaby odrazu pociąć tą gruszę
musisz gdzieś doczytać o terminach cięcia, czy latem jeszcze nie można przyciąć
____________________
Ogród na glinie
nawigatorka 13:13, 28 kwi 2015


Dołączył: 29 mar 2014
Posty: 29303
Pszczelarnia napisał(a)
Nie nacinałam ale jest o tym w literaturze, tak się robi. Mogę zeskanować z książki.

Jeszcze raz przesadzać? Czy ta grusza już owocowała?

Nie znam się ale mam sad i uczę się. I kiedyś pracowałam na wakacjach w sadach.

Owocowała w ubiegłym roku. Ona po wiosennym przesadzeniu kompletnie leżała na ziemi bo przewrócił ją wiatr (czeka na solidny palik) więć jeszcze się tam nie ukorzeniła dobrze na pewno. I mimo to ładnie kwitnie. Ale jestem w stanie poświęcic owocowanie w tym roku czy następnym dla tego rozpinania.

jakby chciało Ci się skanować dla mnie byłabym bardzo zobowiązana.
____________________
Asia - Typografia ogrodu *** Wizytówka
nawigatorka 13:19, 28 kwi 2015


Dołączył: 29 mar 2014
Posty: 29303
Malgosik napisał(a)


ja bym próbowała
tylko rozmierz sobie które gałązki, by piętra miał równe odstępy
te najniżej można jeszcze przygiąć na równo
tam gdzie brakuje jednego ramienia można zrobić nacięcie nad pączkiem i stworzyć brakującą gałązkę
pamiętaj ze teraz jak ma coś urosnąć nie może być przygięte do poziomu, tylko na 45 stopni, bo pionowe szybciej przyrasta
szkoda że nie jest marzec, bo możnaby odrazu pociąć tą gruszę
musisz gdzieś doczytać o terminach cięcia, czy latem jeszcze nie można przyciąć


Pszczelarnia mówi, by ciąć w czerwcu. Niestety tam większe gałęzie sa juz na 90 stopni. tylko myslę, że jesli wyciełabym pozostałe to te które zostaną powinny przyrastać.

a wiesz dokładnie jak robi się to nacięcie
____________________
Asia - Typografia ogrodu *** Wizytówka
Malgosik 14:35, 28 kwi 2015


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 10477
nawigatorka napisał(a)


Pszczelarnia mówi, by ciąć w czerwcu. Niestety tam większe gałęzie sa juz na 90 stopni. tylko myslę, że jesli wyciełabym pozostałe to te które zostaną powinny przyrastać.

a wiesz dokładnie jak robi się to nacięcie


w czerwcu to masz wyciąć niepotrzebne
dobrze że są na 90 stopni, będą teraz wolniej rosły i one są długie, ale chodzi mi o te nowe, których Ci brakuje w piętrach by drzewko było ładnie uformowane, by ich do sierpnia nie przyginać tak mocno

zanim będziesz się bawić w nacięcia przyjrzyj się czy już nie rośnie jakiś pąk/gałązka gdzie potrzebujesz, pozwolisz jej rosnąć i nie będziesz już musiała robić cięcia nad pąkiem
____________________
Ogród na glinie
Loosiuu 19:58, 28 kwi 2015


Dołączył: 03 gru 2011
Posty: 3297
Właśnie wczoraj podałem u Siebie dwa artykuły Danusi o formowaniu w ten sposób drzew
Ja bym chyba najpierw przesadził, a potem dopiero ciął, bo ostatecznie zawsze można coś wygiąć, a jak się utnie to nie będzie.
____________________
Pozdrawiam Filip - Ogród z platanem.
nawigatorka 20:46, 28 kwi 2015


Dołączył: 29 mar 2014
Posty: 29303
Malgosik napisał(a)


w czerwcu to masz wyciąć niepotrzebne
dobrze że są na 90 stopni, będą teraz wolniej rosły i one są długie, ale chodzi mi o te nowe, których Ci brakuje w piętrach by drzewko było ładnie uformowane, by ich do sierpnia nie przyginać tak mocno

zanim będziesz się bawić w nacięcia przyjrzyj się czy już nie rośnie jakiś pąk/gałązka gdzie potrzebujesz, pozwolisz jej rosnąć i nie będziesz już musiała robić cięcia nad pąkiem


Zbadam dokładnie drzewo. i zrobię chyba tak:
1. założe tymczasow bambusy dla nastawiania gałęzi
2. po tegorocznym owocowaniu wytnę zbędne gałęzie
3. Jesienią przesadzę drewo na docelowe miejsce i do docelowej podpory (teraz nie bardzo mogę, bo elewacja przy której bedzie rosło nie jest jeszcze gotowa a nie da się jej robic z drzewem obok).
4. i na wiosnę dalsza zabawa
____________________
Asia - Typografia ogrodu *** Wizytówka
nawigatorka 20:47, 28 kwi 2015


Dołączył: 29 mar 2014
Posty: 29303
Loosiuu napisał(a)
Właśnie wczoraj podałem u Siebie dwa artykuły Danusi o formowaniu w ten sposób drzew
Ja bym chyba najpierw przesadził, a potem dopiero ciął, bo ostatecznie zawsze można coś wygiąć, a jak się utnie to nie będzie.


Wszelkiew rady uwzględnie i będe wycinała po dokładnym zastanowieniu. A artykuły znam oczywiscie
____________________
Asia - Typografia ogrodu *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies