Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Świdośliwa - Amelanchier

Pokaż wątki Pokaż posty

Świdośliwa - Amelanchier

Agi2006 20:38, 21 sie 2017


Dołączył: 04 paź 2014
Posty: 2824
Ciekawe skad te anomalie? A zdazyla Ci zaowocowac?
____________________
Podwójna natura bliźniaka w ogrodzie...
Tess 12:26, 11 kwi 2018


Dołączył: 17 maj 2012
Posty: 12094
Odświeżam temat, ale z innej strony.
W informacjach o świdośliwie znalazłam, że rozmnaża się ją m.in. przez odrosty korzeniowe, które wytwarza.
W związku z tym mam pytanie - czy te odrosty są do opanowania? Czy nie rozejdzie się po całym ogrodzie?
Pytam, bo mam złe doświadczenia z milinem, którego wywaliłam, bo choć piękny, to rozlazł mi się podziemnymi odrostami na odległość nawet 4 metrów od rośliny macierzystej. Do dzisiaj z mini walczę - z marnym skutkiem.
____________________
Pozdrawiam:) Teresa W Gąszczu u Tess oraz Ogród nad Rozlewiskiem Chętnie dzielę się roślinami z każdym, kto po nie przyjedzie, albo odbierze w jakimś umówionym miejscu. Ale nie wysyłam roślin.
ewsyg 19:06, 06 kwi 2019


Dołączył: 17 maj 2013
Posty: 11654
Już niedługo cała będzie bielutka

____________________
Ewa Pachnący różami, malowany bylinami, Skąpana w słońcu****
Nasturcja 16:01, 13 kwi 2019


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 19
Tess napisał(a)
Odświeżam temat, ale z innej strony.
W informacjach o świdośliwie znalazłam, że rozmnaża się ją m.in. przez odrosty korzeniowe, które wytwarza.
W związku z tym mam pytanie - czy te odrosty są do opanowania? Czy nie rozejdzie się po całym ogrodzie?
Pytam, bo mam złe doświadczenia z milinem, którego wywaliłam, bo choć piękny, to rozlazł mi się podziemnymi odrostami na odległość nawet 4 metrów od rośliny macierzystej. Do dzisiaj z mini walczę - z marnym skutkiem.


Szkoda,że nie ma odpowiedzi na to pytanie jak z odrostami czy faktycznie taki problem.Bo chciałabym mieć świdośliwę ale nie wiem czy to prawda,że odrosty niczym u sumaka czy milina.
I czy trzeba podczas owocowania zabezpieczać siatką by ptaki ich nie oskubały.
lawendulla 18:43, 12 cze 2019

Dołączył: 27 kwi 2012
Posty: 20
A ja mam z kolei pytanie co zrobić żeby owoców było jak najmniej albo i wcale bardzo zależy mi na pokroju - wielopiennym, tego drzewa, a miałoby rosnąć w rabacie przed domem - wokół jasna kostka. No i nie chciałabym żeby leżały tam owoce i brudziły bruk. Czy ktoś może wie czy świdośliwa jest bardzo uciążliwa jeśli chodzi o spadające owoce? Czy jest duży bałagan?
dzika_roza 11:01, 28 sie 2019


Dołączył: 21 cze 2017
Posty: 577
lawendulla napisał(a)
A ja mam z kolei pytanie co zrobić żeby owoców było jak najmniej albo i wcale bardzo zależy mi na pokroju - wielopiennym, tego drzewa, a miałoby rosnąć w rabacie przed domem - wokół jasna kostka. No i nie chciałabym żeby leżały tam owoce i brudziły bruk. Czy ktoś może wie czy świdośliwa jest bardzo uciążliwa jeśli chodzi o spadające owoce? Czy jest duży bałagan?


czy ktoś pomoże?
też jestem zainteresowana
____________________
...jestem sobie ogrodniczka...
OlaKa 19:49, 23 sty 2021

Dołączył: 21 sty 2021
Posty: 13
Witam
Czy świdośliwa to roślina raczej szybko czy wolno rosnąca? I które odmiany rosną raczej wąsko? Zależy mi na informacjach z praktyki, bo gdy czytam opisy w katalogach i w sklepach, to znajduję sprzeczne informacje, np. Balerina wg jednego opisu dorasta do 2-3m i jest raczej zwarta i wąska, a wg innego rośnie do 5-6m wzwyż i podobnie wszerz. Jedynie Obelisk zawsze podają jako wąski, ale w zeszłym roku w żadnej szkółce w okolicy nie dostałam tej odmiany, może jak będę miała więcej typów, to szybciej coś znajdę.
antracyt 12:29, 24 sty 2021


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11722
Świdośliwa u mnie rośnie bardzo szybko, niektóre roczne przyrosty ma 50-80cm.
Z wąskich to rzeczywiście Obelisk, o Balerinie nic nie mogę napisać.
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
Kasya 12:39, 24 sty 2021


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 42128
Wydaje mi się ze jak swidosliwa nie jest cięta od góry to naturalnie rosnie dość wąsko
____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
OlaKa 17:20, 24 sty 2021

Dołączył: 21 sty 2021
Posty: 13
Antracyt, Kasya - dzięki
Tę Balerinę to tak przykładowo podałam, inne też biorę pod uwagę, tylko żeby się nie rozrosło krzaczysko na pół działki . Chcę albo krzew, ale kolumnowy, albo drzewko. W zeszłe lato zachorowałam na świdośliwę, ale ze względu na ilość miejsca nie chcę Smoky, a tylko to było dostępne w okolicy. Tak się szykuję, żeby na wiosnę poszukać skuteczniej
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies