Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród do odnowy

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród do odnowy

Gosiek33 11:43, 29 cze 2019


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 14125
walczę z nimi tylko gdy gniazdo zakładają w roślinie wykańczając ją, inaczej nie tępię

chyba suchy i upalny kolejny rok powoduje zwiększnie populacji?
____________________
pozdrawiam Gosiek Ogród do odnowy
Gosiek33 15:21, 29 cze 2019


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 14125
Knautia - podobno się sieje, okaże się za rok




Summer Snow - może dla tego potwora dorobię trejaż z wielkich kantówek?



Tojeść orszelinowata zaczyna




Trojeść pomarańczowa



Trojeść różowa



Jukkę też mam, przetacznikowce tylko na zdjęciu, ale nawet do resztek kwiatku przylatują bzyczki



____________________
pozdrawiam Gosiek Ogród do odnowy
pestka56 15:32, 29 cze 2019


Dołączył: 17 sie 2016
Posty: 4463
Śliczne.
Czym różnią się przetaczniki o przetacznikowców w uprawie?
____________________
Kasia
Toszka 20:44, 29 cze 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
pestka56 napisał(a)
On odobno na kleszcze, ale nie cały, tylko kwiatostany


cały wrotycz jest tosyczny.
W zalinkowanym artykule braknie mi informacji, że badania (nie mogę teraz znaleźć tego artykułu - musicie uwierzyć na słowo) nad wrotyczem wykazały, że nie wszystkie kępy (na tym samym poletku doświadczalnym) zawierają taką samą ilość tujonu. Na razie nikt nie potrafi wyjaśnić czemu tak się dzieje, tym bardziej, że kępy mają te same warunki siedliskowe.

____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Mary 23:18, 29 cze 2019


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3515
Toszka napisał(a)


cały wrotycz jest tosyczny.
W zalinkowanym artykule braknie mi informacji, że badania (nie mogę teraz znaleźć tego artykułu - musicie uwierzyć na słowo) nad wrotyczem wykazały, że nie wszystkie kępy (na tym samym poletku doświadczalnym) zawierają taką samą ilość tujonu. Na razie nikt nie potrafi wyjaśnić czemu tak się dzieje, tym bardziej, że kępy mają te same warunki siedliskowe.


Na nieużytku w mojej okolicy rośnie kilka kęp wrotyczu. Też jest oblepiony mszycami. Chciałam się taką jedną kępą zaopiekować, ale mnie te mszyce powstrzymują.
____________________
Marysia - Ogród bez roweru
Gosiek33 05:55, 30 cze 2019


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 14125
pestka56 napisał(a)
Śliczne.
Czym różnią się przetaczniki o przetacznikowców w uprawie?



chyba niczym, ale może przetacznik woli bardziej suche stanowisko?
____________________
pozdrawiam Gosiek Ogród do odnowy
Gosiek33 06:15, 30 cze 2019


Dołączył: 17 kwi 2015
Posty: 14125
Toszka napisał(a)


cały wrotycz jest tosyczny.
W zalinkowanym artykule braknie mi informacji, że badania (nie mogę teraz znaleźć tego artykułu - musicie uwierzyć na słowo) nad wrotyczem wykazały, że nie wszystkie kępy (na tym samym poletku doświadczalnym) zawierają taką samą ilość tujonu. Na razie nikt nie potrafi wyjaśnić czemu tak się dzieje, tym bardziej, że kępy mają te same warunki siedliskowe.




Bardzo ciekawy artukuł, z tej brakującej informacji może wynikać wniosek, że podżerany przez mszyce egzemplarz nadaje się na kompost a nie do robienia naparów?
Wyrósł kilka lat temu na rabacie, pozwoliłam rosnąć i mam sporą kępę. Chciałam zlikwidować ale jego siewki przesadziłam w inne miejsce w ogrodzie i to właśnie ta przesadzona jest atakowana
____________________
pozdrawiam Gosiek Ogród do odnowy
inka74 07:53, 30 cze 2019


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15035
U mnie ta knautia się nie sieje ale za to bardzo ładnie przyrasta i dzielić po roku już można. Uwielbiam ją. Bardzo długo kwitnie.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
Toszka 09:35, 30 cze 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Gosiek33 napisał(a)



Bardzo ciekawy artukuł, z tej brakującej informacji może wynikać wniosek, że podżerany przez mszyce egzemplarz nadaje się na kompost a nie do robienia naparów?
Wyrósł kilka lat temu na rabacie, pozwoliłam rosnąć i mam sporą kępę. Chciałam zlikwidować ale jego siewki przesadziłam w inne miejsce w ogrodzie i to właśnie ta przesadzona jest atakowana


To mozna uznać, że mszyca jest wskaźnikowa na zawartość tujonu w roślinie. Przynajmniej raz do czegoś mszyca się przydała

Czyli siewko-kępa na kompost...po co trzymać darmozjada

Jeszcze tylko dodam, czemu w ziołolecznictwie najczęściej wykorzystuje się koszyczki kwiatowe - właśnie z powodu, że w nich jest stosunkowo bezpieczna dawka, czyli najmniej toksyczna.

Wrotycz ma też swojego smakosza-szkodnika chrysolina graminis. Niestety, nie ma polskiej nazwy, jeszcze.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
zawitka 10:08, 30 cze 2019


Dołączył: 18 lut 2012
Posty: 14065
Z tym wrotyczem to ciekawa sprawa --- w zeszłym roku u nas w okół było pełno wrotyczu a w tym roku wyginął całkiem nie ma nic .miejsca w którym było go peło są tak samo porośnięte a po nim ani śladu Toszka co mogło się stać?????
____________________
Połowa działki - czyli mam powoli dość cz. II** Część I
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies