Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród na skraju miasta

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród na skraju miasta

yolka 11:36, 22 cze 2015


Dołączył: 08 mar 2013
Posty: 12600
Raczej to my pytamy projektantów, a nie odwrotnie, może nim nie jesteś ale masz do dyspozycji dość profesjonalny projekt więc Ci nie pomogę. Projekt dość czytelny - dziękujemy za gotowca.
____________________
Ogród z widokiem na jezioro
asa7 11:55, 22 cze 2015


Dołączył: 30 lip 2014
Posty: 91
Projekt robiłam sama.

Jeśli chodzi o strony świata to po lewej stronie projektu jest południe.
Od północy mam wjazd, a raczej przejazd wzdłuż działki. Od wschodu stoi dom, a od zachodu mam prawie pustą działkę. Poniżej zdjęcia jakie ściągłam z komórki. Teraz nie mam innych. Jednak nie dotyczą one czesci projketowanej, tylko części już cześciowo zagospodarowanej.
Tutaj widok na stronę wschodnią

a tutaj ściana domu od południa, w lewym rogu widać odrobinę teren na którym będzie altana


Dom niestety w stylu tradycyjnym - niestety bo teraz budowałabym nowoczesny. Niestety też z przodu domu mam dużo łuków - jeśli chodzi o projekt kostki i rabat. Pod róslinami niestety obecnie tzw szmata, której się pozbędę jak opsypię rabaty kora lub kamykami. Niestety z 3 stron działki mam puste pola - chwasty rozśiewają sie niemiłosiernie. Pod thujami tez na razie mam szmatę - później zmienię na korę, jak obsadze rabaty przed nimi. Jednak wokół każdej rośliny mam wycięte dziury
poniżej widok na odmek gospodarczy + śmietnik + wiata na drewno. Ściana docelowo ma być pokrytaq bluszczem, jednak bluszcz nie che się pjąć po tynku , musze chyba zastosowac jakieś linki wszerz ściany?

____________________
Ogród na skraju miasta.
asa7 12:05, 22 cze 2015


Dołączył: 30 lip 2014
Posty: 91
yolka napisał(a)
Raczej to my pytamy projektantów, a nie odwrotnie, może nim nie jesteś ale masz do dyspozycji dość profesjonalny projekt więc Ci nie pomogę. Projekt dość czytelny - dziękujemy za gotowca.
Projektantem ogrodu nie jestem, nie znam się na roślinach,to mój pierwszy ogród, stad moje pytanie odonosnie posadzonych roslin - nie wiem czy rozstawa roślin jest dobra i ich dobór jest ok. Od brzegu pergolii pod huśtawkę do miesjca gdzie maksymalnie mogę posadzić rośliny mam 165cm nie wiem czy zmieszczę tam coś jeszcze oprócz różaneczników i grabów? Co do projektu to rzut robiłam w programie typu CAD 2D, w którym mam też rozrysowany projekt kostki i go podkolorawałam ( na codzień w nim pracuję choć to zupełnie inna dziedzina), stad moze wygladac profesjonalnie - altanę zaprojektowałam, na wzór nowoczesnych jakie są na necie - niestety nie mogę tu wkleić ich zdjęcia ze wzgledu na regulamin. Czy ewnetualnie linki do zdjęć mozna wklejać?
____________________
Ogród na skraju miasta.
Juzia 12:07, 22 cze 2015


Dołączył: 09 gru 2011
Posty: 38652
Linki można
____________________
W Kruklandii :) +++ Zielone drzwi w Kruklandii
asa7 12:14, 22 cze 2015


Dołączył: 30 lip 2014
Posty: 91
Juzia napisał(a)


Postawić wysoki komin.

może to i jakięs rozwiązanie, choć myslałam raczej o niskim grilu,z niskimi ściankami z 3 stron - jak na rysyunku, żeby to nie było za ciężkie. Zastawniam się nad osłoną z 3 stron, jednak nie chciałabym jej robić z betonu, a z drewna nie wiem czy moze być w pobliżu grila, niby od północy już taką zaprojektowałam, ale tez nie wiem czy to jest dobre rozwiązanie.Od strony altany i hustawki też by mogła być taka scianka.
____________________
Ogród na skraju miasta.
asa7 12:26, 22 cze 2015


Dołączył: 30 lip 2014
Posty: 91
skoro linki mozna to altany mi się podobają takie:
tą poniżej się głównie inspirowałam, tutaj tez są graby formowane , które chciałabym zastosować

http://www.swiatrezydencji.pl/upload/532/9532/500x500-index.jpg?1434816495
https://www.ogrodowisko.pl/uploads/p/24/240869/original.JPG
Tutaj inne, podobne
http://ogrodosfera.pl/environment/cache/images/410_410_productGfx_8a03dc0f38ec98a404679159d63e0139.jpg
http://img.zszywka.pl/0/0150/w_5983/ogrod/nowoczesna-altana-z-azurowymi-panel.jpg


____________________
Ogród na skraju miasta.
asa7 08:31, 23 cze 2015


Dołączył: 30 lip 2014
Posty: 91
A teraz zdjęcia części praktycznie nie zagospodarowanej
najpierw widok z góry na miejsce gdzie ma powstać altana z grilem, czyli z projektu


widok na stronę południowo zachodnią, tu w tej pierwszej przeriwe myslałam o posadzeniu hortensji bukietowych, potem drzewka na pniu, np graby lub klony lub jeszcze coś innego? a przed nimi różaneczniki K.W., potem niskie trawki i kulki z bukszpanów lub inne kulki. Nie wiem jednak czy to prawidłowe, czy nie powinno być odwrotnie, najpierw thuje, potem różaneczkni kuningham white potem hortensje ogrodowe - nie wiem co rośnie wyższe? Miejsca wgłąb działki mam tam sporo, chcę się pozbyć jak największej połaci trawy. Myślałam tez o wysokich trawach zamiast hortensji lub trochę tego , trochę tego. Niestety nei znam się kompletnie na gatunkach


widok na zachód, tu po prawej stronie za 3 różanecznikami widoczne są młode drzewa i krzewy owocowe


Niestety prawie cały trawnik opanowała koniczyna. Trawy mam zdecydowanie za dużo, i musze zmniejszyć jej powierzchnię co najmniej o połowę.

Zastanwiam się czy da się pozbyc trawy wokół drzew i krzewów owocowych - koszenie wokół nich to masakra. Co tam można dać. Kora się chyba nie nadaje pod takie drzewa?

Obecnie mam zakupionego tulipanowca z takim kolorowymi liścmi oraz orzecha laskowego bordowego - kompletnie nie mam pomysłu gdzie je wsadzić, może ktoś pomoże. Nie chcę sadzić tulipanowca na środku działki - moze być tylko blisko granicy.
____________________
Ogród na skraju miasta.
asa7 09:35, 23 cze 2015


Dołączył: 30 lip 2014
Posty: 91
Poniżej rzut niezagospodarowanej czesci, od zachodu chciałam zrobić warzywniak, zastanawiam się nad posadzeniem orzecha włoskiego oraz orzecha laskowego - gdzięs na środku trawnika tej cześci działki ( na lewo od sadu) - kompletnie nie mam jednak pomysłu na rabatę pod orzechami - jaki kształt rabaty, jaka wielkosć?
To co na różowo to isteniejące rośliny. poczynając od górnego lewego rogi to sa iglaki świerki i hjodły, potem jarząb z takim oszronionymi liśmi, wierzba na pniu, akacja szczepiona na poniu, wierzba na pniu, buk kolumnowy bordowy, i potem sa jeszcze 4 róze ( nienaniesione) Zastanawiam się czy nie posadzić tulipanowca na środku w dolnej czesci ( jest tam granica meidzy dwoma działkami, które tworzą obecnie jedną całość) tylko boję się trochę bo Tulipanowiec to ogromne drzewo
____________________
Ogród na skraju miasta.
asa7 09:48, 23 cze 2015


Dołączył: 30 lip 2014
Posty: 91
i wstępny projekt rabaty w południowej czesci działki ( czyli jak thuje urosną to będzie w cieniu)


dotyczy tego miejsca - wymiar planowanej rabaty około 530 x 930cm, te kulki bukszpanowe zostaną przesunięte do przodu, albo przeniesione w inne miejsce

Na razie zaplanowane: thuje szmaragdy ( juz posadzone), hortensje bukietowe ( białe), jakieś drzewka na pniu - wszystkie takie same, RH. kuningham white, niskie trawki + kulki bukszpanowe. Nie wiem czy nie założyłam za szerokiej tej rabaty, być moze to wszystko zmieściłoby się na węższej rabacie?
____________________
Ogród na skraju miasta.
asa7 09:15, 01 lip 2015


Dołączył: 30 lip 2014
Posty: 91
Mam mętlik w głowie i już sama nie wiem co sadzić, na dodatek coś mi się dzieje z różanecznikami posadzonymi w tym roku Nova Zembla ( dolne liście są takie brązowo czerwone. Zastanwiam się czy to nie jakiś grzyb?


u trzeciego dopiero się zaczyna


Inne różaneczniki z wierzhu wyglądają ładnie, ale jak zajrzałąm do środka to parę liści tez mnie niepokoi

tutaj oderwany liśc w zbliżeniu



Nie wiem co to jest i jak temu zaradzić, może ktoś pomoże?
____________________
Ogród na skraju miasta.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies