Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród na skraju miasta

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród na skraju miasta

asa7 20:03, 09 lip 2015


Dołączył: 30 lip 2014
Posty: 91
Dziękuję za odwiedziny. Wiem szmata do wywalenia jak dam korę lub kamyczek, ale to dopiero jak dana rabata będzie w całości zagospodarowana. Boję się ze teraz nie nadazylabym z wyrywaniem chwastów, co też by nie było dobre dla roślin. Z dwojga złego wolę szmatę z dziurami w miejscach roślin niż chwasty zgłaszające rośliny.
____________________
Ogród na skraju miasta.
asa7 20:04, 09 lip 2015


Dołączył: 30 lip 2014
Posty: 91
beta napisał(a)


fajne zakupy...wiesz, zawsze możesz jeszcze podzielić
Już nie bardzo, bo posadzone
____________________
Ogród na skraju miasta.
MirellaB 19:50, 10 lip 2015


Dołączył: 18 sty 2015
Posty: 22152
Ja na połowie ogrodu nie mam maty, a na drugiej raczej będę zakładała. Mam rabaty żwirowe i mimo ciągłego pielenia nie ogarniam.
Ciągłe kucanie i wybieranie jak Kopciuszek - mam już tego dość, a ogród lubię mieć czysty i zadbany. Zakładam matę, duże dziury pod rośliny i będę obserwowała co się dzieję z roślinami i korzeniami. W razie złych sygnałów wywalę.
____________________
Mirella Ogród Mirelli *** Ogródek Mirelli *** Wizytówka - Ogród Mirelli - Wizje chodźcie do mnie blisko najbliżej ...
asa7 12:52, 11 lip 2015


Dołączył: 30 lip 2014
Posty: 91
Ja własnie robię spore dziury, nie mam jeszcze kory na matach i właśnie wczoraj zaglądałem pod maty i jest dobrze, nie widzę korzeni na wierzchu, ale może to dzięki sporym dziurom przy roślinach, bo widzę jak często matę wiatr podnosi w tym miejscu. Więc już sama nie wiem. Chyba jednak tam gdzie będzie kamyczek zostawię tylko jeszcze powieksze otwory tam gdzie rośliny
____________________
Ogród na skraju miasta.
asa7 11:21, 14 lip 2015


Dołączył: 30 lip 2014
Posty: 91
Udało mi się kupic miskanty gracillimus ( 4szt.) dokupiłam też 2 szt miskanta zebrinus ( wszystkie powędrują obok dwóch zebrinusów już posadzonych. Lawenda wylądowała na razie w doniczkach
tu zakupiony miskant garcillimus
____________________
Ogród na skraju miasta.
sylwia_slomc... 15:47, 14 lip 2015


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81966
asa7 napisał(a)
Dzięki wielkie, ta fala to moze i jest myśl, muszę zrobić wizualizację. Najlepiej by faktycznie wyglądało wzdłóż jakiejś ścieżki z obydwu stron,jak radziłąś, ale nie mam takowej, wszystkie mi się ze sobą łączą. Wokół tarasu na razie też nie chce działać z roślinami ( zostawiam to na przyszły rok), bo zastanwiam się nad budową ogrodu zimowego

lawenda wersja plama:

lawenda to ta różowa plama


Witaj wpadam z rewizytą -Tak posadzona lawenda podoba mi sie najbardziej i jeszcze ta wzdłuż chodnika/ kostki, ale jest jedno ale - ułatwisz sobie koszenie wokół drzew i odpadnie kawał trawnika tylko pojawi się nowy problem z dokaszaniem trawy w tych ostrych kącikach między lawendą, a chodnikiem z kostki, bedzie trzeba docinać nożycami.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
sylwia_slomc... 16:00, 14 lip 2015


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81966
asa7 napisał(a)
Tutaj fragment przedogródka. Mata zostanie zdjęta, jak już całą tą rabatę obsadzę i zasypię korą. Początkowo planowałam tu biały kamyczek ( na pewno wygladałby ładniej niż kora), ale mam tu też posadzone dwie róże na pniu bardzo obficie kwitnące, które się strasznie obsypuja z płątków - chyba nie nadążyłabym z wybieraniem płatków z kamyczków.

jako obwódka niebieska trawka ( kostrzewa sina?)- niestety nie było nazwy i jasnozielone hebe, sadzone na przemian wokół obrzeża rabaty


A tutaj róża na tej samej rabacie


Chciałam jeszcze na tej rabacie dołożyć ze 2 cisy - kulki na pniu, sporo kulek bukszpanowych , niskie trawki pomiędzy, z tyłu jakies wyższe trawy - może morning ligt, dołożę jeszcze 2 różaneczki K.W. po lewej od tego z tyłu, a po prawej w tylnej części będą hortensje limelight ( mam już tam dwie, a jeszcze planuję dodatkowe dwie na prawo od wiąza).
Tutaj fragment tej rabaty z góry, cała rabat to jeszcze drugie tyle po prawej. Długość pod ogrodzeniem to jakies 11m Z góry najbardziej widać, że jest jeszcze sporo miejsca do obsadzenia. Na razie jest taki trochę misz masz i właśnie brak mi tu porządku - za dużo różnych roślin na jednej rabacie - ale jest to widoczne szczególnie po prawej stronie której nie mam zdjęcia. Dla zobrazowania wielkosci odleglość miedzy drzewkami z tyłu to około dwa metry


cały czas dumam nad tą lawendą, poczatkowo myślałam że dam ją na obwódkę tej frontowej rabaty, przed niebieską trawką i hebe, ale lawenda wyrośnie wyższa i nie wiem czy to będize dobrze wyglądać



Nurtuje mnie jeszcze jedna sprawa- na tej rabacie i na tej co rosną hortki i rh i jeszcze maja być buksy- czy bierzesz sadząc rośliny pod uwagę ich docelowe rozmiary? Bo wydaje mi się, że to wszystko troszkę za gęsto, efekt masz ładny od razu, ale jak podrosną zaczną na siebie włazić zrobi się ciasno i trzeba będzie albo mocno ciąć, albo wywalać, a szkoda, lepiej poczytać i wziąć pod uwagę docelowe rozmiary roślin - troszkę trzeba poczekać dłużej na efekt, ale za to ogród dłużej będzie cieszył oko bez kłopotów, a roślinki będą zdrowsze.
Widzisz ja mam wielką działkę i nic na razie na niej nie widać, ale jak urośnie to co posadzone już jest to będzie gaj, bo większość moich roślin będzie docelowo b. duża i ja już się szczypię jak mam coś dosadzić, gdzie to dodać, żeby się potem zmieściło. Masz świetna wyobraźnię przestrzenną więc wyobraź sobie jak to będzie wyglądało za kilka lat i rób adekwatne odległości. A odnośnie Rh to przejdź Się do ogrodu Bogdzi - Rododendronowy ogród - jest specjalistką od Rh i u Niej zobacz jakie potrafią osiągnąć rozmiary doradzi też w sprawie pielęgnacji i problemów.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
asa7 09:02, 15 lip 2015


Dołączył: 30 lip 2014
Posty: 91
dzięki za odwiedziny i cenne uwagi. Jesli chodzi o lawendę to jednak w ogóle zrezygnowałam z tamtego miejsca, bo jak ostatnio kosiliśmy trawę to zuważyłam, ze latamy z taczkami nie po chodnikach tylko właśnie tamtędy. Nic tam więcej więc nie może już rosnąć. Lawendę posadziłam póki co w doniczkach, żeby się nie męczyła - przesadzę najwyżej jesienią, gdyż na razie nie mam innego pomysłu na nią.

Co do rabaty przy wykuszu faktycznie mam tam już teraz za cisano. Jak sadziłam to było bardzo luźno. Nietsety nie jest to tylko mój błąd, ale także dezinformacja sprzedawców. Jak np. kupowałam hebe to mi powiedziano że rozrasta się maksymalnie na 40cm szerokości - dziwne bo u mnie po dwóch latach niektóre okazy mają już trochę ponad 40cm średnicy. Docelowo więc hebe zostanie przeniesione być może już w przyszłym roku- bo już mi niektre krzaczki stykają się z RH, a RH jeszcze w tym roku podrośnie.

Co do przedniej rabaty to myślisz, że faktycznie za gęsto? Mi się wydaje ze mam tam luźno, wydawało mi się, że tylko drzewa posadziłąm za ciasno, bo co jakieś 2,2m. Ta rabata jest dosyć spora bo ma długość 12m i szerokość w najszerszym miejscu około 5m. Na RH i hortensje założyłam średnicę około 1m do 1,2mm, myslicie że to za mało? RH nie chcę dopuscić wyżej niż 1,4m wysokosci, więc będą w pźniejszych latach obrywane nowe przyrosty, czytałam ze tak mozna ograniczyć jego wzrost. Część roslin pewnie będzie rozsadzona później. Podobają mi się takie geste nasadzenia jak patrze po "ogrodowiskowych" ogrodach. Przy domu chciałam miec już szybciej ładnie. Na pozostałych rabatach chcę już sadzić rzadziej. Jesli chodzi np o obwódkę z hebe + kostrzewa sina, to zakładam, że hebe którejś tam zimy nie przetrzyma, bo lubi przemarzać, wiec tu problem rozwiąże się sam. Kupiłam bo nie maiałam pomysło na nic innego, a hebe jest akurat tanie i bardzo szybko rośnie. Teraz na tej rabacie dosadziałam jeszcze stipy , które tez ponoć przemarzają, wiec efekt zagęszczenia też tymczasowy. I może tego nie widac na zdjęciach ale tam naprawdę ( oprócz drzew) nie jest gęsto. Dla zobrazowania skali dodam ,że stożek bukszpanowy ma jakieś 40 - 45cm średnicy i 60cm wysokości. Myślicie że faktycznie za gęsto? bo chciałam jeszcze dosadzić dwa RH na lewo od tego jednego i nie wiem teraz czy posadzić dwa czy 1 ( mowa o RH kuningham white) To RH które tam obecnie jest ma już śednice około 70cm i jest całkiem spore. Jesli posadzę 3 to mogę je rozstawić co 1,3m maksymalnie

]
____________________
Ogród na skraju miasta.
Tesska 10:41, 15 lip 2015


Dołączył: 04 mar 2015
Posty: 895
dodałam Twoj ogródek do obserwacji , masz tyle miejsca ,że bedzie co podziwiac
____________________
miłego dnia - Teresa mój mały ogródek; Wizytówka
asa7 13:09, 15 lip 2015


Dołączył: 30 lip 2014
Posty: 91
Dzięki za odwiedziny, nie wiem czy mi jednak starczy sił.
Zastanawiam się poważnie nad zamówieniem projektu - wysłałam już nawet zapytanie do Danusi , bo jak już robić projekt to u profesjonalistki.
____________________
Ogród na skraju miasta.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies