Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród na skraju miasta

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród na skraju miasta

asa7 10:37, 22 cze 2015


Dołączył: 30 lip 2014
Posty: 91
Witam wszystkich.

Mamy do zagospodarowanai 19 arów działki, tzn teraz już mniej, dom juz stoi,domek gospodarczy też, kostka zrobiona. Jednak dalej pozosaje nam 12-15 ar do zagospodarowania i tu pojawia się problem, gdyż kolmpletnie się na tym nie znamy. Przeglądając to forum znalazłam wiele fantastycznych rozwiązań, jednak trudno jest mi to przeniść do naszego ogrodu, nie znając się kompletnie na roślinach.

Część już mam obsadzoną - popełniłam jednak jak widzę podstawowy błąd, gdyż częsć obsadzeń jest zrobiona róznymi gatunkami roślin, bedę się starała to zmienić. Bardzo podobają mi się róznego rodzaju trawy jednak kompletnie się na nich nie znam, jedyna która kupiłam w zeszłym roku nie przeżyła niestety zimy.

Z roślin jakie posadziliśmy do tej pory mam: kilka rózaneczników : głównie kuninham white - i te już tylko zamierzam sadzić - żadnej innej odmiany - nic się z nimi nie dzieje, mają piękne ciemnozielone liście, bez przebarwień, są bardzo gęste i zwarte - zdobią nawet jak nie kwitną. Mam tez 3 sztuki czerwone i 2 sztuki rózowo filetowe - jednak ich liście nie wygladają już tak ładnie, a były sadzone w takich samych warunkach jak K.W. Liście czerwonych mi zaczynają od spodu brązowieć ale o tym później.

Palnuję dużo nasadzeń Hortensji bukietowej na razie jestem zdecydowana na limelight- w tym momencie mam po jednej sztuce Limelight oraz anabelle oraz jedna sztuka jakiejś niebieskiej - wyglada na ogrodową jednakże własnie wypuszcza kwiaty na nowych pędach, więc sama nie wiem. Mam kilkanaście bukszpanów, kilka wysokich jodeł i świerków. W tym roku obsadzilismy Thuje szmaragdy wzdłóż 3 stron działki - mają być tłem dla roślin, na razie mają wysokosc około 60cm, zamierzam je przycinać od następnego roku, żeby maksymalnie je zagęścić - nie zależy mi by były bardzo wysokie.

Z roślin ktore lubię i o które wszyscy mnie odwiedzający pytają to hebe - przetrwały mi już dwie zimy, a wtym roku dosadzaiłam następne. Tworzą zgrabne zwarte placki - niestety urosły większe niż przypuszcałam - w ogrodniczym twierdzili ze beda mieć maksymalnie 40cm średnicy a one w tej chwil są już takie choć mają niecałe dwa lata. Zakochałam się też w zółtej róży Rosa Anisade. W tej chwili mam dwie szczepione na pniu, jedna z nich ma około 1m średnicy, choć na wiosnę była przycięta do srednicy 30cm. Reszta to pojedyńcze sztuki roślin - z tym jak już wspomniałam zamierzam skończyć.
____________________
Ogród na skraju miasta.
Filemon24 10:42, 22 cze 2015


Dołączył: 29 maj 2015
Posty: 1914
Witam może jakieś zdjęcia
z hortensji bukietowych mogę polecić polar bear, vanille fraise , magical moonlight jeszcze ładniejsze od limelight w ogóle wszystkie są piękne karłową odmianą limelight jest little lime więc jak masz gdzieś mniej miejsca to możesz ją posadzić
____________________
asa7 10:51, 22 cze 2015


Dołączył: 30 lip 2014
Posty: 91

Obecnie przymierzamy się do zagospodarowania terenu w pobliżu tarasu - zaplanowałam tam miejsce na altanę w stylu nowoczesnym wraz z grillem, miejscem na huśtawkę ogrodową oraz akcenty wodne. Wstępny plan poniżej. Licze na waszą pomoc, gdyż jak wspomniałam kompletnie nie znam się na ogrodnictwie i rozplanowaniu roślin. Nie wiem czy przyjęłam prawidłowe odstępy. Jodły nie mogę wyrzucić bo już rośnie ( ma około 6m). Ta czarna linia po łuku to linia krawęznika, wzdłuż niego bedzie kostka z posypką w postaci płyt około 30cmx30cm.

Ta linia musi zostać niestety. Obok altany ma być coś na wzór betonwej donicy w której będą umieszone kwadratowe zbiorniki z wodą, a na środku jakieś ozdobne drzewko - nie wiem jeszcze jakie - może jakieś bonsai? jakie musi mieć minimalne wymiary żeby drzewko nie przemarzło? Przed betoną formą będzie drewnania ławeczka, a z pozostałych boków żywopłocik z bukszpanu. Południe jest po lewej stronie rysunku. po prawej stronie czyli od północy mam wjazd na działkę- ażurowe płyty w trawie- nie mam więc tam sporo miesjca do obsadzenia dlatego wymyśliłam graby formowane w wąski prostokąt ma "nożkach" - nie wiem jednak czy podołam temu jako bardzo początkujący ogrodnik - licze na podpowiedzi.

Nie chcę juz tam sadzić szmaragdów, bo i tak mam już ich za dużo. Sudnia - to tak na prawdę studnia na deszczówkę - betonowa pokrywa w trawie - do zasłonięcia od strony altany - tez nie mogę przesunąć.




Licze na wasze sugestie
____________________
Ogród na skraju miasta.
asa7 10:52, 22 cze 2015


Dołączył: 30 lip 2014
Posty: 91
zdjęcia będą, ale troszkę później
____________________
Ogród na skraju miasta.
asa7 10:53, 22 cze 2015


Dołączył: 30 lip 2014
Posty: 91
Nie wiem jak zaprojektowac grill, zeby dym nie leciał w kierunku huśtawki czy altany, fundament pod grill już jest zrobiony wiec też wolałabym go nie przesuwać. Grill ma być betonowy ewnetualnie z czarnej lub szarej cegły klinkierowej
____________________
Ogród na skraju miasta.
asa7 10:55, 22 cze 2015


Dołączył: 30 lip 2014
Posty: 91
Filemon24 wielkie dzięki za podpowiedź w sprawie hortensji - na pewno przejrzę zdjęcia tych odmian, póki co nie mam jeszcze kupionych więc faktycznie mogę zmienić
____________________
Ogród na skraju miasta.
Filemon24 11:10, 22 cze 2015


Dołączył: 29 maj 2015
Posty: 1914
dym z grilla to będzie leciał w zależności od kierunku wiatru.
____________________
Juzia 11:27, 22 cze 2015


Dołączył: 09 gru 2011
Posty: 38452
asa7 napisał(a)
Nie wiem jak zaprojektowac grill, zeby dym nie leciał w kierunku huśtawki czy altany, fundament pod grill już jest zrobiony wiec też wolałabym go nie przesówać. Grill ma być betonowy ewnetualnie z czarnej lub szarej cegły klinkierowej


Postawić wysoki komin.
____________________
W Kruklandii :) +++ Zielone drzwi w Kruklandii
Efffa 11:27, 22 cze 2015


Dołączył: 11 cze 2014
Posty: 3530
witaj, ja tez dopominam się o zdjęcia!Jaka to strona,tam gdzie taras i altanka?
____________________
Ewelina Odcienie zieleni 2
Juzia 11:29, 22 cze 2015


Dołączył: 09 gru 2011
Posty: 38452
Bardzo ładny projekcik. Sama robiłaś?
____________________
W Kruklandii :) +++ Zielone drzwi w Kruklandii
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies