Gdzie jesteś » Forum » Narzędzia i akcesoria » Narzędzia do pielęgnacji trawnika

Pokaż wątki Pokaż posty

Narzędzia do pielęgnacji trawnika

anna_lastowska 08:59, 18 lis 2010


Dołączył: 21 paź 2010
Posty: 502
Witam
Danusiu, kilka razy pisałaś, że najładniejsze - moim zdaniem też - są brzegi trawnika cięte w ostry kant.

Szukałam łopaty w kształcie półksiężyca.
Może podasz krótki instruktażowy opis jak to się robi ?
Ania
____________________
ania Zielonym do góry czyli trudne początki***Zielonym do góry - przerabiamy rabatę
Gardenarium 11:33, 18 lis 2010


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ten którego używam to szpadelek - nóż do kantów trawnika Joseph Bentley.

Tutaj link do programu Maja w ogrodzie ze szpadelkiem do cięcia kantów

http://www.tvnmeteo.pl/magazyny/maja-w-ogrodzie,13,1,3,189,0.html Jest wszystko pokazane.

Wersja, "exclusive", chromowana stal, polerowana





I jego ostrze




Aniu, do tego nie służy zwykły szpadel - to nie taki.
Zaraz zamieszczę szpadel w kształcie półksiężyca.

Ten jest zabytkowy, kupiłam go na starociach na Chelsea Flower Show, rasowy antyk





na tym ostrzu nie ma półeczki na stopę, ale jest niezły, cięłam nim u siebie






____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 11:37, 18 lis 2010


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
A tutaj chyba najlepsze kanty, jakie udało mi się sfotografować





A tu zwykłe w ogrodzie bylinowym





____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
anna_lastowska 13:14, 18 lis 2010


Dołączył: 21 paź 2010
Posty: 502
Wielkie dzięki, dziewczyny
Danusiu, mnie wystarczą takie "zwykłe" z bylinowego ogrodu ))
____________________
ania Zielonym do góry czyli trudne początki***Zielonym do góry - przerabiamy rabatę
Gardenarium 13:48, 18 lis 2010


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ten Małgosi to marka znana u nas i jest dostępna. Wadą jest łamanie się trzonka, taki przetestowałam i trzonek jest zbyt długi.


Pokażę jeszcze takim robiliśmy w pracy. Ale także wadą jest to, że ostrze jest oddzielnie i jeden nam się złamał już.
Poza tym jest bardzo drogi, trzonek sam kosztował koło 130 zł i do tego końcówka.



To mi się podoba u Anglików, że rabaty mają tak pięknie podocinane, na rabatach puch z kompostu, róże rosną jak szalone.

Zobaczcie jaki jest stylowy. Teraz mam taki.





____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
anna_lastowska 14:07, 18 lis 2010


Dołączył: 21 paź 2010
Posty: 502
I jak to robimy?
Wytyczamy linię i przesuwając się wzdłuż niej wbijamy szpadel? A potem zwykłym szpadlem wybieramy? - tak mówi moja
brygada ogrodowa czyli mąż
____________________
ania Zielonym do góry czyli trudne początki***Zielonym do góry - przerabiamy rabatę
Gardenarium 16:54, 18 lis 2010


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Proste linie wytyczamy sznurkiem, potem kładziemy deskę, albo listwę i tniemy naciskając stópką, wyjmujemy, przesuwamy w sposób ciągły aby nie powstały ząbki. Jak powstaną, to potem można poprawić. Potem pazurki z dziobem a nie drucikamii uderzamy od strony kanta w stronę rabaty, aby ziemia nie ubrudziła nam trawnika i wyrywamy darń. Powstaje zagłębienie i ostra krawędź. I o to chodzi. Jeśli jesteś praworęczna, przesuwamy się do tyłu, a cięcie od lewej do prawej. Przećwicz w gorszym miejscu. Można i szpadlem , ale ostrym i żeby nie zniszczyć roboty. Tu precyzja i wyczucie jest ważne.

Potem pazurkami można nieco zruszyć i posypać kory, albo nagarnąć z rabaty, jak starcza. Chyba muszę zrobić o tym artykuł.

Założyłam specjalny wątek o tym i tutaj jest szczegółowa instrukcja cięcia brzegów trawnika
Troszkę dalej jest to pokazane.

http://www.ogrodowisko.pl/watek/615-przycinanie-brzegow-trawnika
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Matka 22:13, 19 lis 2010


Dołączył: 14 lis 2010
Posty: 7595
gardenarium napisał(a)
Chyba muszę zrobić o tym artykuł.


No chyba tak, a najlepiej filmik...bo ja mało pojętna jestem!
A jeszcze jakbym miała to mężowi wyjasnic to trwaloby to wieki, a i tak zrobiłby to po swojemu, czyli inaczej...

A jak utrzymać taki równiutki rowek żeby nie zarastało?
Bo u mnie, jak wiadomo, duża połać i nie wiem czy dam radę tak zasuwać po kilka razy w sezonie!
Może jakies zaklęcie trzeba najpierw, lub po, wypowiedzieć?
____________________
U Matki
Gardenarium 11:59, 20 lis 2010


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Angielski Joseph Bentley - ponad 100 letnia tradycja no i lite drewno dębowe i polerowana stal nierdzewna. mamy także w sprzedaży inny angielski - marki Yeoman, jest bardzo sprytny i wygodny. Ten jest troszkę tańszy.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Matka 20:30, 20 lis 2010


Dołączył: 14 lis 2010
Posty: 7595
Słuchajcie, tak sobie myślę, czy nie lepiej wbijać ten szpadel bardziej pod kątem?
No bo jak kosiarka jedzie to nie lepiej, żeby koło miało oparcie ziemi pod lekkim kąt bo u mnie to daleka prowincja...em-nie skosiłoby się wtedy ładniej samego brzegu trawnika?
Bo tak to chyba kosiarka troszke ucieka i trudniej ja utrzymać? Nie wiem, tak sobie myślę...
____________________
U Matki
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies